Uczniowie wrócą do szkół dopiero w drugiej połowie stycznia! Rząd planuje ograniczyć możliwości podróżowania

4

Podczas sobotniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim i wicepremierem Jarosławem Gowinem poinformowali o planach na walkę z epidemią koronawirusa.

Zapadła decyzja odnośnie uczniów, którzy powrócą do szkół dopiero w drugiej połowie stycznia. Aż do świąt obowiązywać będzie nauczanie zdalne, a od 3 stycznia rząd wprowadzi jeden termin ferii zimowych dla uczniów z wszystkich województw. Ferie rozpoczną się 3 stycznia a zakończą 17.

– Do 23 grudnia szkoły pozostaną zamknięte, a ferie będą skumulowane w jednym okresie na początku stycznia. Zwykle były rozłożone na różne regiony w innym czasie, jednak w roku 2021 będą skumulowane, aby ruch był jak najmniejszy. Żeby nie wyjeżdżać za granicę, aby siedzieć w domu i przerwać łańcuch zakażeń – zapowiedział premier Morawiecki, dodając, że po 18 stycznia jest możliwe, że wrócimy do strefy czerwonej, w której mielibyśmy funkcjonować aż do pojawienia się szczepionki na koronawirusa.

Nadal zamknięta pozostanie działalność gastronomiczna, a placówki handlowe mają działać w najwyższym reżimie sanitarnym. Premier zapowiedział też, że rząd będzie pracował nad opracowaniem rozwiązań prawnych, które miałyby ograniczyć przemieszczanie się ludzi.

– Proszę nie planować żadnych wyjazdów, żadnych nart w Austrii czy we Włoszech – mówił Mateusz Morawiecki.

W najbliższym czasie rząd ma opublikować nowy projekt rozporządzeń, które będą regulowały obostrzenia w nowej rzeczywistości sanitarnej. Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział nowe rozwiązania, które zostaną skierowane do przedsiębiorców. Najprawdopodobniej w grudniu ustanowiona zostanie dodatkowa niedziela handlowa.

4 KOMENTARZE

Skomentuj