Uczniowie tej szkoły z dumą noszą mundurki. Wielki jubileusz „dziewiątki”

0

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jurija Gagarina w Kędzierzynie-Koźlu świętuje swoje 50-lecie. Z okazji wielkiego jubileuszu w Domu Kultury „Chemik” odbyła się oficjalna inauguracja obchodów. To początek dwudniowego święta szkoły.

Byli i obecni nauczyciele szkoły, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek, włodarze miasta i uczniowie „dziewiątki”. To tylko część osób, które wzięły udział w uroczystościach z okazji 50-lecia w Domu Kultury „Chemik”. W jubileuszu uczestniczyła również była dyrektor szkoły Bożena Jankowska, obecnie kierownik wydziału oświaty.

– W „dziewiątce” spędziłam 32 lata swojego życia. Najpierw jako nauczyciel, finalnie jako dyrektor. Zawsze mogłam liczyć na moich nauczycieli, wspierali mnie, kiedy tego potrzebowałam. Wspominam lata spędzone w tej szkole z ogromnym wzruszeniem. Szkoła zmieniła się bardzo, bo czasy również ulegają zmianie. Cieszę się, że mogę to wszystko obserwować i tak przyjemnie wspominać – mówiła podczas uroczystości Bożena Jankowska.

Głos zabrała również absolwentka szkoły, a obecnie dyrektor Powiatowego Zespołu Oświaty, Aurelia Stępień.

Gdy słyszę hymn szkoły, głos mi drży i serce mocno bije. Chciałam podziękować nauczycielom, którzy mnie ukształtowali, wychowali i wyedukowali. Jest na sali moja wychowawczyni i szczególnie mocno bije mi serce… wszystko z ogromnej wdzięczności – mówiła Aurelia Stępień.

Dyrektor placówki nie ukrywał dumy. Podkreślał, jak wiele osiągnęła szkoła, jak wyjątkowych ludzi wykształciła, ale jednocześnie zwrócił uwagę na potrzeby placówki.

– O 50-leciu szkoły można mówić godzinami. To czas ogromnych zmian, na początku nauczyciele na własnych plecach wnosili wyposażenie do szkoły. Teraz szkoła wyposażona jest na poziomie europejskim. Dziewiątka to oczywiście sport. Kolejny filarem naszej szkoły są języki. Uczymy angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Jesteśmy jedyną w województwie szkołą, w której uczniowie noszą mundurki i są z tego powodu bardzo dumni. Mamy pragnienie, aby szkoła wzbogaciła się o pełnowymiarową halę sportową. Będąc jedyną w mieście szkołą sportową, bardzo byśmy chcieli pewnego dnia przeciąć wstęgę i pochwalić się, że mamy pełnowymiarową, a nie jak to wciąż jest w dokumentacji, zastępczą halą sportową – mówi Wojciech Czapla, dyrektor szkoły.

Kolejny etap obchodów to otwarcie Koziołków Pływackich, sztafeta jubileuszowa, msza święta w kościele p.w. Ducha Świętego, a już jutro festyn rady rodziców i wieczorem bal z okazji 50-lecia w hotelu Solidaris.

Skomentuj