Uczniowie technikum rolniczego nie zmienią szkoły, nawet jeśli będą jedyną klasą w Komornie

4

Uczniowie technikum o profilu mechanizacji rolnictwa i agrotechniki w Zespole Szkół w Komornie pozostaną w swojej dotychczasowej szkole aż do jej ukończenia. Taką decyzję podjęły władze gminy Reńska Wieś po spotkaniu z rodzicami młodzieży.

Ostatnie lata nie układają się pomyślnie dla Zespołu Szkół w Komornie. Spadające zainteresowanie młodzieży nauką w jej murach sprawiło, że koszty utrzymania placówki znacząco wzrosły. Już w 2012 roku starostwo powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu rozważało przeniesienie klas wchodzących w skład placówki do szkół na terenie miasta. Wtedy z pomocą szkole przyszła gmina Reńska Wieś, która zdecydowała się wziąć na swoje barki ciężar utrzymania placówki.

Mimo starań samorządu sytuacja, zamiast ulec poprawie, jeszcze się pogorszyła. W ciągu dwóch ostatnich lat nie udało się skompletować naboru do klasy pierwszej i obecnie widmo likwidacji placówki jest bardzo realne. W tym roku szkolnym w Komornie uczy się jedna klasa gimnazjum oraz dwie klasy technikum o profilu mechanizacji rolnictwa i agrotechniki: trzecia i czwarta. Co prawda władze gminy zapowiadają, że latem ogłoszony zostanie nabór do pierwszej klasy technikum, ale ciężko spodziewać się, aby po dwóch latach nieudanych naborów sytuacja miała odwrócić się w tym roku.

Wszystko wskazuje więc na to, że w przyszłym roku szkolnym do placówki w Komornie uczęszczać będzie zaledwie jedna klasa. W ostatnich miesiącach pojawił się pomysł, by przenieść ją do jednej z kozielskich szkół. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedzieli się rodzice uczniów, którzy chcą, aby ci w spokoju mogli przygotowywać się do egzaminu maturalnego i zawodowego. W grudniu odbyło się spotkanie rodziców z wójtem gminy Reńska Wieś i jego zastępcą.

– Jesteśmy zdeterminowani, żeby pozostawić uczniów w Komornie, tym bardziej, że zamierzamy ogłosić w tym roku nabór do pierwszej klasy  informuje wójt Tomasz Kandziora.

W ubiegłym roku zainteresowanych podjęciem nauki w technikum o profilu mechanizacji rolnictwa i agrotechniki było zaledwie pięć osób.

4 KOMENTARZE

  1. Szkoła powinna zaproponować inne kierunki kształcenia, technikum fryzjerskie, ekonomiczne, budowlane.. kierunki bardziej oblegane, wówczas z pewnością będzie więcej chętnych

    • emila nie oblegane a potrzebne na rynku. Ekonomiczne hm to już było tyle mamy duzy zapas studentów po ekonomii starczy na 20 lat jeszcze…

  2. Szkołe proponowała nowe kierunki wielokrotnie ale wójt nie był zainteresowany.A teraz w wielkim budynku bedzie utrzymywana jedna klasa.To jest dopiero ekonomia;))

  3. Dla wice/wojta najważniejsza byla kasa i rachunek ekonomiczny…po co otwierac klase do której trzebq dopłacać/de facto tak sobie wycyrklowal zeby rzucac klody pod nogi, nie promowac a raczej deprecjonowac zaslugu i wyniki szkoly…
    Nowy wojt (ze starym wojtem przyd…asem)sie mało orientuje co i jak, moze rachunek ekonomiczny nie jest najwazniejszy…Ale pozostawienie molocha z 20uczniami jest bezsensowne..
    No ciz wolnosc tomku w swoim domku….mniejszość tfu wiekszisc żywi broni popiera..

Skomentuj