Uczniowie rywalizowali na wiedzę techniczną. Kolejna edycja konkursu w ZSTiO

0

To była już ósma edycja konkursu dla gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych „Potyczki z techniką” zorganizowana przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach. Uczestnicy mogli wykazać się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale również sprawdzić w zadaniach praktycznych.

Konkurs „Potyczki z techniką” we współpracy z Wydziałem Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej to już tradycja w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach. Inicjatywie patronuje starostwo powiatowe. Rywalizacja młodych ludzi z gimnazjum i szkół podstawowych jest świetną okazją, aby przybliżyć kierunki techniczne i zachęcić ich do nauki w szkole w Azotach.

– W tym roku rozbiliśmy konkurs na dwa etapy, ponieważ mamy podwójny rocznik i chcieliśmy, aby wszystko poszło sprawnie organizacyjnie. Poza tym zakres pytań musieliśmy dostosować do podstaw programowych. Wychodzimy naprzeciw młodym ludziom i pokazujemy, że przez taki turniej zagadnienia z techniki stają się mniej straszne, wystarczy tylko włożyć zaangażowanie i swoją pracę. My zawsze służymy naszym uczniom pomocą po to, aby mogli skończyć naszą szkołę i funkcjonować na rynku pracy. Ten sposób na zainteresowanie młodzieży wiedzą techniczną zaczyna procentować. Miło mi obserwować, jak uczestnicy naszego konkursu stają się później uczniami szkoły – mówi Maria Staliś, dyrektor ZSTiO w Azotach.

W tym roku młodych przyszłych techników oceniali przedstawiciele firm patronackich szkoły: Piotr Brodaczewski, pełnomocnik ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania Bezpieczeństwa Pracy ETP S.A. Katowice Zakład w Bierawie; Paulina Motyka – Petrochemia-Blachownia S.A.; Jerzy Karolewski – Tauron Dystrybucja S.A., a także Elżbieta Bartoszek – KW OHP Opole – Punkt Pośrednictwa Pracy oraz dyrektor szkoły Maria Staliś.

Konkurs składał się z części teoretycznej w auli i części praktycznej, która odbywała się w pracowniach szkolnych. Podobnie jak w   poprzednich edycjach, dopiero ostatnia   konkurencja pozwoliła wyłonić zwycięzców „Potyczek z techniką”. Zadanie polegało na utworzeniu z kartek papieru liny i następnie podwieszeniu na niej odważników o różnym ciężarze.

Zwycięzcami VIII edycji  turnieju zostali gimnazjaliści z Długomiłowic, kolejne miejsce należało do Gimnazjum nr 3 (Szkoła Podstawowa nr 11) i PG 1 (Szkoła Podstawowa nr 12) w Koźlu. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli uczniowie z PSP 12, następni na podium znaleźli się uczniowie z PSP 19 i PSP 9.

Skomentuj