Tylko w poniedziałek kędzierzyńscy policjanci ukarali 27 osób, które nie stosowały się do ograniczeń

21

Policjanci z Kędzierzyna-Koźla wspólnie z innymi służbami kontrolują przestrzeganie przepisów w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Większość mieszkańców naszego powiatu odpowiedzialnie i ze zrozumieniem stosuje się do tych obostrzeń. Niestety wciąż zdarzają się osoby, które za nic mają nowe przepisy. Tylko wczoraj, za naruszenie art. 54 kw mandatami ukaranych zostało 21 osób, a wobec 6 skierowane będą wnioski do sądu.

Niestety pomimo licznych apeli policjanci z Kędzierzyna-Koźla w dalszym ciągu muszą podejmować interwencje wobec osób niestosujących się do przepisów dotyczących walki z koronawirusem.

Tylko w ciągu ostatniej doby funkcjonariusze wyciągnęli konsekwencje prawne wobec 27 mieszkańców, którzy nie stosowali się do wprowadzonych obostrzeń. Dla 21 osób nieprzestrzeganie przepisów prawa ograniczających możliwość przemieszczania się lub też zakazujących przebywania w określonych miejscach zakończyło się mandatem karnym. Natomiast wobec 6 osób, które w sposób nieodpowiedzialny i lekceważący podchodziły do wprowadzonych ograniczeń będą skierowane wnioski do sądu.

Do jednej z tych sytuacji doszło w Parku Orderu Uśmiechu. Tam funkcjonariusze zauważyli kobietę i mężczyznę, którzy siedzieli na ławce i wspólnie spożywali alkohol. Gdy mundurowi poinformowali ich o obowiązujących obostrzeniach, oświadczyli że nie zamierzają się do nich stosować. Ponieważ była to już kolejna interwencja z ich udziałem dotycząca nieprzestrzegania wprowadzonych regulacji odstąpiono od postępowania mandatowego. W tym przypadku będą skierowane wnioski do sądu. O wszystkim został także powiadomiony sanepid, który w ramach swoich uprawnień może nałożyć karę administracyjną.

Funkcjonariusze przypominają, że należy bezwzględnie stosować się do nowych przepisów. Policjanci będą stanowczo reagować na przypadki łamania obowiązujących regulacji! Osoby, które nie stosują się do przepisów związanych z epidemią, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi swoich zachowań.

– Kolejny raz apelujemy o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń. W obecnej sytuacji, hasło #zostanwdomu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa nas wszystkich. Uznanie należy się tym, którzy wykazują się wyrozumiałością i odpowiedzialnością w dobie obecnego zagrożenia i zostają w domach, ograniczając swoje potrzeby do minimum – przekazują policjanci.

21 KOMENTARZE

 1. Tylko niech rząd przestrzega Konstytucji i jeśli chce ograniczać swobody obywatelskie niech wprowadzi stan wyjątkowy bo tylko wtedy może to zrobić. A dlaczego nie chce tego zrobić?? Bo będzie wtedy musiał płacić odszkodowania.

   • jaka szkoda, tak, sejm wówczas /koalicja PO-PSL/ w drodze ustawy wprowadził do porządku prawnego stan zagrożenia epidemiologicznego i stan epidemii, oraz wyposażył rząd w odpowiednie prerogatywy z tym związane.
    Nie złamał konstytucji, bo ta wprowadza trochę inną odpowiedzialność państwa a wszystkie trzy stany mają dużo większy zakres oddziaływania.
    W stanach zagrożenia i epidemii wystarczą rozporządzenia Min. Zdrowia, tak jak się dzieje obecnie. Może on korzystać z pomocy Policji i wojska i Straży Granicznej.
    Problem który ja widzę i duża część społeczeństwa, to chyba nieadekwatne do sytuacji niektóre zakazy. A organizowanie wyborów prezydenckich w okresie silnych obostrzeń i zakazów, to już igranie ze zdrowiem ludzi.

   • Co ma artykuł do swobód? W jaki sposób PO-PSL złamała konstytucję wprowadzając stan wyjątkowy? Co ma do tego pałowanie? Potrafisz sklecić jedno mądre pytanie na temat? Takie coś jak ty nie jest zdolne do samodzielnego myślenia. Prawda?

   • jaka szkoda, że Ty „jaka szkodo” zabierasz głos w tematach których nie ogarnia Twój, nazwijmy to tak, umysł.
    Pisząc swoje posty dowartościowujesz się, czy tylko przeżywasz w tych momentach spełnienie?
    Wyjaśnij nam to, jeśli możesz. Będziemy wówczas podchodzić do Twoich postów z większym zrozumienem.
    Unikniesz słów krytycznych.

  • co się tak troszczysz o niemieckie sieci handlowe, koncerny i odszkodowania dla nich? Nie ma na co wydawać podatków Polaków?
   Poza tym stan wyjątkowy jest potrzebny tuskowcom bo największy intelekt platformy czyli pani kandydatka Kidawa okazała się niezbyt sprawna umysłowo i tuskowcy chcą ją wymienić na cwaniakowatego Tuska a bez stanu wyjątkowego nie jest to możliwe.
   Innych racjonalnych czy merytorycznych powodów wzywania do „stanu wyjątkowego” nie ma.

   • Wszyscy zamknięci w domach i mieszkaniach, gospodarka pada na ryj, zwolnienia idą w setki tysięcy osób, służba zdrowia sparaliżowana, ale dla idiotowyznawców PiS nic się nie dzieje?!?

   • Nie troszczę się o niemieckie firmy tylko o swoje tak dla jasności.

    Co do kolegi wyżej:
    art. 228 ust. 1 Konstytucji RP
    art. 228 ust. 2 Konstytucji RP
    art. 228 ust. 3 Konstytucji RP

    Zapoznaj się z tym, a najlepiej przeczytaj list rzecznika praw obywatelskich do Mateusza Morawieckiego.

 2. W art. 54 kw, jest wyraźnie napisane Ustawy, nie rozporządzenia – wszystkie obostrzenia są wydane w drodze rozporządzenia. Konstytucja RP rozdział II art. 31.3 Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.

 3. @xxx. Masz rację z tymi odszkodowaniami👍. Problem w tym, że koncerny zagraniczne mogą wystąpić o takie odszkodowania, że Polska ogłosi bankructwo😕 A na pewno tych odszkodowań to i nasze prawnuki nie spłacą

  A teraz pytanie za 100 punktów.
  Kto ZAWSZE najbardziej dbał o interesy zagranicy i kto najbardziej domaga się ogłoszenia jednego ze stanów wyjątkowych ?

 4. Chwiluńka! Zebranie do dwóch osób, samotnie siedzących na ławce, spożywających …odkażacz? Obywatelska postawa!
  Zostaje jeno miejsce publiczne.
  Jak to ma się do aktualnych obostrzeń związanych z pandemią?
  Poważnie pytam!

 5. Szkoda gadać konstytucja do śmietnika po co jak nikt jej nie przestrzega ja zdrowy na kwarantannie za karę bo pracuje za granica nie dostałem żadnej decyzji na piśmie kozielski sanepid powiedział ze sam mam sobie obliczyć dni nie dadzą mi nic na piśmie mam się zwrócić do straży granicznej , która telefonów nie odbiera , a na granicy gostek , który zbiera papiery i dowody w jednych rękawiczkach i rozsiewa wirusa gdzie się da kaplica i tyle tylko policja przyjeżdża i mnie sprawdza po co? Przecież jestem zdrowy

 6. Kwarantanna kiedy?
  Miałeś kontakt z osoba chora
  Miałeś kontakt z osoba podejrzana o chorobę
  Przyjechałeś z miejsca gdzie występuje zakażenie
  Wniosek – wszyscy ma kwarantannę nie tylko przyjeżdżający z zagranicy
  Następny wniosek nie przechorujesz to się nie uodpornisz

Skomentuj