Tylko czujka tlenku węgla może zapobiec tragedii. Rozmowa z mł. kpt. inż. Piotrem Krokiem ze straży pożarnej

2

Jak przekazuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, tylko do 22 grudnia strażacy na Opolszczyźnie interweniowali do 45 zdarzeń, w których to stwierdzono w pomieszczeniach obecność tlenku węgla. Najwięcej tego typu interwencji odnotowano w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim.

Jak przekazuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży w Opolu, w bieżącym sezonie grzewczym na Opolszczyźnie do 22 grudnia strażacy interweniowali do 45 przypadków, podczas których potwierdzono obecność tlenku węgla. W przedmiotowych zdarzeniach poszkodowane zostały 23 osoby, w tym 8 dzieci. Najwięcej interwencji odnotowano w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim i kluczborskim (7), nyskim, opolskim z miastem Opole (6) oraz krapkowickim i prudnickim (5). W stosunku do roku poprzedniego 2020, w adekwatnym okresie, odnotowano 5 proc. wzrost zdarzeń z występującym tlenkiem węgla.

Cichy zabójca, bo tak nazywany jest tlenek węgla, w ubiegłym sezonie grzewczym w całej Polsce zabił 37 osób, a prawie 1,5 tys. osób zostało poszkodowanych. Pamiętajmy, że tylko czujki mogą wykryć ten zabójczy gaz. Rozmawiamy z mł. kpt. inż. Piotrem Krokiem z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu o profilaktyce zagrożeń związanych z tlenkiem węgla i działaniach, które należy podjąć, jeżeli dojdzie do zatrucia.

Czym jest czad i skąd się bierze?

– Czad, czyli tlenek węgla, powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, gęstością jest zbliżony do powietrza. Tlenek węgla jest groźny zarówno zimą, jak i w czasie upałów, gdy temperatura na zewnątrz znacznie przewyższa tę w kominach i wentylacji. W efekcie czego ciąg zostaje ograniczony. Jeżeli zlikwidujemy gaz w swoim mieszkaniu, a mieszkamy w bloku wielorodzinnym, gdzie jest instalacja gazowa, nie możemy się czuć w pełni bezpiecznie, ponieważ z innego mieszkania, może zostać wtłoczony zabójczy gaz.

Włączyła się czujka tlenku węgla, co robić?

– Pamiętajmy, że czujkę powinniśmy instalować na wysokości głowy domowników. Pierwszym etapem po uruchomieniu się czujki tlenku węgla powinno być sprawdzenie, czy nie doszło do awarii lub rozładowania baterii w urządzeniu. Pamiętajmy o niezwłocznym opuszczeniu pomieszczenia, w którym uruchomiła się czujka. Jeżeli jesteśmy pewni obecności czadu, zadzwońmy pod numer alarmowy.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

– Pierwszymi objawami zatrucia czadem są zawroty głowy. Pojawią się one przy zwiększonym poziomie tlenku węgla lub długotrwałym narażeniem o niższym stężeniu. Skrajnym objawem jest utrata przytomności i wtedy niezwłocznie dzwonimy na numer alarmowy. Każda dawka czadu grozi utratą zdrowia, a nawet życia.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich. Zakupmy czujkę tlenku węgla lub podarujmy taki prezent swoim bliskim. Takie urządzenie ratuje życie i ostrzega domowników o występującym zagrożeniu w pomieszczeniu.

2 KOMENTARZE

  1. Co to znaczy czujka — encyklopedia mówi :

    Zadaniem czujki jest obserwowanie podejść prowadzących do rejonu postoju ubezpieczanych wojsk i uprzedzanie ich o przeciwniku.

    W zależności od sytuacji, charakteru terenu i warunków widoczności, czujkę (w nocy podsłuch) wystawia się przed pododdziałem lub na jego skrzydle w odległości do 400 metrów.

  2. Może lepiej by było podnieść kominy, żeby w łazienkach był cug, , bo jest wsteczny ciąg, wówczas będzie mniej tragedii, gdy zadzwoniłem do administracji ze nawiewa mi zimne powietrze usłyszałem zakryj pan sobie kratkę 😂😂😂😂

Skomentuj