Trwają zwolnienia grupowe w Petrochemii Blachownia. Nowej pracy musi szukać kilkadziesiąt osób

25

Petrochemia-Blachownia Sp. z o.o. oficjalnie poinformowała o zatrzymaniu produkcyjnej instalacji przerobu benzolu. Niestety w wyniku tej decyzji pracę straci kilkadziesiąt osób. Zapytaliśmy dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kędzierzynie-Koźlu jak przebiega proces zwolnień grupowych.

Sytuacja związana z wojną w Ukrainie mocnym echem odbija się na funkcjonowaniu wielu firm. Wysokie koszty, brak możliwości innego pozyskania towarów importowanych dotychczas z Ukrainy spowodowała, że wiele przedsiębiorstw decyduje się na zwolnienia swoich pracowników. Taka sytuacja dotknęła Petrochemię-Blachownia Sp. z o.o. Firma na swojej stronie podała oficjalny komunikat o planowanym zatrzymaniu produkcyjnej instalacji przerobu benzolu. Wiąże się to ze zwolnieniami grupowymi.

Cenimy naszych pracowników i dziękujemy im za pracę, którą wykonują dla Petrochemii-Blachowni Sp. z o.o. Ze względu na wojnę w Ukrainie mamy do czynienia z dużymi niedoborami surowców, dalsze prowadzenie działalności w obecnym zakresie jest ekonomicznie nieopłacalne. Zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji części naszych koleżanek i kolegów, których stanowiska zostaną zlikwidowane. Każdy ze zwalnianych pracowników otrzyma stosowne odprawy – czytamy na stronie Petrochemii-Blachownia.

W ustawie z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników możemy przeczytać, kiedy tak naprawdę możemy mówić o zwolnieniach grupowych. Art 1.1 Przepisy ustawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników, stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej: 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników, 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników, 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników–zwanego dalej „grupowym zwolnieniem”.

Pracownicy, którzy stracili, bądź w najbliższym czasie stracą pracę w wyniku zwolnienia grupowego, będą korzystać z tzw. zwolnień monitorowanych polegających na oferowaniu pracownikom zwalnianym z przyczyn leżących po stronie pracodawcy specjalnego programu pomocowego.

Przed dokonaniem zwolnień monitorowany pracodawca musi skontaktować się między innymi z urzędem pracy, po to, aby zapewnić maksymalną pomoc i wsparcie pracownikom. Jeżeli zwalnianych jest co najmniej 50 pracowników w ciągu trzech miesięcy to zwolnienia monitorowane są uzgadniane również z nami. Wszystko po to, aby uzgodnić jak najlepsze formy pomocy, polegające w szczególności na pośrednictwie pracy, poradnictwie zawodowym, szkoleń. To aktywna forma poszukiwania pracy – mówi Grażyna Juźwin, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kędzierzynie-Koźlu.

– Obecnie jesteśmy na etapie uzgodnień form pomocy dla tych wszystkich ludzi. Chcemy, aby jak najmniej uciążliwe i stresujące było dla nich to przejście na inny rodzaj działalności w życiu – dodaje.

Nieoficjalnie wiemy, że nie wszyscy zwolnieni z Petrochemii pracownicy zasilą szeregi bezrobotnych. Spora część zwolnionych pracowników już znalazła inne rozwiązania, część znajdzie zatrudnienie w innych firmach lub w zależności od wieku, skorzysta z świadczeń przedemerytalnych. Jest również grupa osób, która rozważa założenie własnej działalności gospodarczej.

25 KOMENTARZE

  1. Skoro zatrzymują produkcję rakotwórczego benzenu i zwalniają pracowników to gmina traci argument zatrudnienia ludzi w swoim soft podejściu do trucia mieszkanców benzenem.
    Trzeba radnych przycisnąć bo jest okazja zmiany planu zagospodarowania przestrzennego zakazującego wytwarzania na terenie Holdingu benzopirenu.

      • Jest taka piękna ustawa „O planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym” (chyba jedna z nielicznych), która w sposób skuteczny i cywilizowany pozwala radnym (na wniosek zarządu bądź rady i zwykłą większością) na uchwalenie co na danym terenie można robić na przyszłość. Ale pozwala również na likwidację dotychczasowej działalności w sposób bardzo uczciwy, bo za odszkodowaniem lub wykupieniem nieruchomości od dotychczasowego właściciela.
        I o tym właśnie mówię.

    • Od dwóch tygodni wieją, niestety ciągle, silne wiatry zachodnie. Wskazania benzenu na stacji pomiarowej na osiedlu Piastów są niskie. Na ocenę czy Petrochemia istotnie była emitentem benzenu musimy poczekać aż zmieni się kierunek wiatru. Kłania się niestety brak stacji pomiarowej w Sławięcicach.

    • Pierplacisz platpryszczu? Oni wojnę wywołali na Ukrainie pewnie. Tak pierdzisz od rzeczy jakby ktoś ci coś w nozdrza zaaplikował.

      • Kompletny bezsens!!! Zakład z 80 letnią tradycją w pisany na stałe w krajobraz kędzierzyna pada przez złe zarządzanie a kto na tym cierpi? Zwykli pracownicy którzy mimo solidnie wykonywanej pracy nie mają nic do gadania i zostają wyrzuceni na bruk. Menadżerowie tego zakładu powinni iść siedzieć.

    • Po dwóch tygodniach wiatrów zachodnich i niskich stężeniach benzenu mierzonych przez stację na Piastach wiatr dzisiaj o 6.00 zmienił kierunek na wschodni i co? Bingo. Stężenie benzenu skoczyło na Piastach do 41,9 µg/m3.
      Wnioski:
      1. Truciciel dalej działa.
      2. Mieszkańcy Sławięcic są zatruwani benzenem przy wiatrach zachodnich nie wiedząc o tym, gdyż nie mają swojej stacji pomiarowej.

      • Wszystko dzisiaj jak wyżej ale stężenie benzenu, o godz. 2.00, skoczyło na Piastach do 50,5 µg/m3. Wiatry nadal wschodnie.

  2. Można by kilku na prezesów w ZAK. Ta sama branża, więc fachowcy. Poza tym mamy już luty więc czas na comiesięczną zmianę w Azotach.

      • Tak. Na dobrą zmianę. Taką która nie będzie szczędzić grosza na jedynie słuszną partyje, dzięki której Polska rośnie w siłę, a ludziom żyje się dostatniej. Hej, jak mawiał stary baca i juhasów durnot uczył.

  3. Przestańcie mydlić oczy ludziom. Wszystkiemu winne wojna „wUkrainie” ,putin, cowidek. Ale nie rządzący, którzy z pomocą większości ugrupowań w sejmie, przez ostatnie lata niszczyli szkodliwymi ustawami gospodarkę, służbę zdrowia itp.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj