Trwa montaż pomnika marszałka Piłsudskiego. Wkrótce odsłonięcie

8

Z krakowskiej pracowni do Kędzierzyna-Koźla dotarł już posąg marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczyste odsłonięcie 11 listopada – w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pomnik usytuowano na placu Rady Europy przed urzędem miasta. Środowiska patriotyczne z Kędzierzyna-Koźla od lat zabiegały u lokalnych władz o stworzenie narodowego miejsca pamięci. W stulecie odzyskania prze Polskę niepodległości władze miasta postanowiły wyjść im naprzeciw.

Zamówiono figurę marszałka Józefa Piłsudskiego. Właśnie dotarła do Kędzierzyna-Koźla i jest montowana na przygotowanym wcześniej cokole. Uroczystość pod pomnikiem, podczas której zostanie on uroczyście odsłonięty, już 11 listopada.

8 KOMENTARZE

  • A do tego dyktator, zamordysta, zamachowiec. Dlaczego mało kto o tym mówi? Dlaczego tylko wynosi się jego zasługi związane z odzyskaniem przez PL niepodległości, a to co zrobił on i jego poplecznicy w latach 1918-39 pomija się milczeniem?

   • Jaca rozpędźć się a ścianą się znajdzie…
    Czytałem książkę A. Ziemkiewicza zreszta agenta… pt. „Złowrogi cień marszałka.” Tobie się spodoba jaca
    Cytat „Naród wspaniały, tylko ludzie kur…..”
    I tyle w temacie.

 1. Z tego co pamiętam, na jednej z sesji Rady Miasta była gorąca dyskusja radnych nt tego gdzie będzie pomnik i którą stroną zadu konia będzie pomnik ustawiony tak aby nie pomniejszyć rangi otoczenia…
  Bo jakby nie było, na kogoś/ coś musi się koń wypiąć …
  Gdzie ten koń (ewentualnie poprawnie Kasztanka)?

 2. To już zaczyna być męczące.
  Mówiąc bardzo delikatnie.
  Wszędzie ci ze wschodnich terenów narzucają innym swoją wizję świata.Jakie pomniki powinny być postawione i gdzie i kiedy i z jakimi napisami.
  A pomnik tzw. sybiraków to już obowiązkowo musi stać w każdym mieście.I ulica też być musi.
  Dojdzie do tego że na każdym rozstaju dróg taki pomnik, lub obelisk, będzie stał.
  Jak kiedyś figurki Chrystusa frasobliwego.
  Nie dziwię się Ukraińcom, że swego czasu meli dosyć narzucania im nie swojej woli i zbuntowali się.

Skomentuj