Trwa budowa ronda turbinowego na ostrym zakręcie obwodnicy. Widać pierwsze efekty prac

13

Budowa obwodnicy północnej trwa. W lipcu drogowcy skupili się na budowie ronda które powstało w miejscu ostrego zakrętu między osiedlem Piastów a rondem Grunwaldzkim. 

Prace przy budowie obwodnicy Kędzierzyna-Koźla w ciągu DK40 prowadzone są zgodnie z harmonogramem i aktualne ich zaawansowanie jest na poziomie około 54%. W ostatnim czasie Wykonawca przystąpił do prac przy budowie ronda turbinowego na włączeniu obwodnicy do istniejącej drogi krajowej nr 40 w rejonie Alei Armii Krajowej.

Docelowo wykonane zostanie w tym miejscu skrzyżowanie w postaci trójwlotowego ronda turbinowego. Prace realizowane na tym odcinku rozpoczęły się w 8 marca, a zakończą się w grudniu.

W ramach inwestycji powstanie 18 obiektów inżynierskich (wiadukty, mosty, duże i małe przejścia dla zwierząt) oraz cztery ronda. Projektowana inwestycja zlokalizowana jest na terenie województwa opolskiego i śląskiego, na terenie gmin: Kędzierzyn-Koźle, Ujazd i Rudziniec.

 

13 KOMENTARZE

 1. Ktoś mi podpowie z tymi rondami turbinowymi to tylko w Kędzierzynie czy jeszcze gdzieś ktoś spotkał coś takiego bo trochę Polski i innych krajów zjechałem ale tu tylko styczność z tym wynalazkiem mam .

 2. Ronda turbinowe są super, nie podoba mi się tylko takie krótkie pobocze skrajne gdzie wiadomo że tiry przy pełnym objeździe będą powodowały taki nacisk że skarpa zacznie się osuwać jak koło Castoramy i tragedia gotowa. Proszę więc wykonawcę i przede wszystkim inspektorów odbiorowych o poszerzenie i dopilnowanie aby wzmocnić skrajne skarpy póki jeszcze nie jest za późno i nie przełożą ruchu na nitkę północną.

 3. Czyli dla dobrego gospodarza wykonanie trójwlotowego ronda zajmuje około 9 miesięcy a urzędowi miasta remont mostka na Kłodnicy zajmuje 4 miesiące.

  • Bo ten mostek jest remontowany bardzo precyzyjnie i super dokładnie.😟

   Władze Matołkowa zawarowały to w umowie, że jak mosteczek będzie spie…ny -to znaczy spieprniczony- to w życiu go nie odbiorą i NIE POzwolą aby ludzkość jeździła PO spireniczonym mosteczku.👍

   Ten termin 2050 rok jest granicznym terminem i wtedy na bank PO pięknym mosteczku będzie se mogła jeździć uszczęśliwiona ludzkość 😎

 4. Rondo turbinowe jest innowacyjnym rozwiązaniem układu pasów ruchu ronda o dwóch lub więcej pasach ruchu. Wymyślono je w 1998 roku w Holandii. Jego organizacja wymaga od kierującego, przed wjazdem (wejściem), dokonania wyboru kierunku jazdy oraz właściwego, dla tego wyboru, pasa ruchu. Jest to tu szczególnie ważne, gdyż przez wyniesione wysepki i separatory kanalizujące ruch nie ma później możliwości zmiany pasa ruchu z zewnętrznego na wewnętrzny lub odwrotnie.
  Pojazdy poruszające się po rondzie turbinowym są w naturalny sposób kierowane bezkolizyjnie do odpowiedniego wylotu ronda, co przez całkowite wyeliminowanie przeplatania strumieni ruchu zmniejsza ryzyko kolizji. Ustąpienie pierwszeństwa następuje tylko przy wjeździe na rondo, po czym w żadnym punkcie na rondzie, także przy zjeździe z niego, nie występują już punkty kolizyjne z innymi pojazdami.

Skomentuj