Trwa akcja „sierpniowy weekend”. Więcej policji na drogach i wzmożone kontrole

6
Fot. policja/archiwum

Trwa kolejny długi weekend. Korzystając z wakacyjnej pogody i nadarzającej się okazji na spędzenie wolnego czasu z rodziną, przyjaciółmi wielu z nas wyruszy w trasę. Należy spodziewać się wzmożonego ruchu na głównych drogach dojazdowych do miejsc wypoczynku. W okresie długiego sierpniowego weekendu do służby skierowana będzie większa niż zwykle liczba policjantów ruchu drogowego, dlatego należy spodziewać się wzmożonych kontroli na drogach, w tym na głównych ciągach komunikacyjnych.

Policjanci będą dbać o płynność ruchu drogowego w miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień w ruchu drogowym oraz pomagać w bezpiecznym dotarciu do celu. Ponadto będą kontrolować prędkość, zwracać uwagę na stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci, a także zwracać uwagę na pozostałe wykroczenia, które generują zagrożenie.

Policyjna grupa „SPEED” działa na terenie naszego województwa już od blisko miesiąca. Najlepiej przygotowani policjanci w najszybszych radiowozach wyposażonych w wideorejestratory patrolują trasy, na których jest największe zagrożenie wypadkami. Dotychczasowy bilans to zatrzymanych ponad 200 kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość. Na szczęście tylko 6 z nich radykalnie złamało przepisy, za co stracili swoje prawa jazdy.

Policjanci z grupy „Speed” kierowani są na akcje w miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego lub w miejsca organizacji nielegalnych wyścigów ulicznych.

Do zadań każdego z zespołów „SPEED” należy m.in.: ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań oraz szczególnie niebezpiecznych wykroczeń, m.in. takich jak przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie, niewłaściwe zachowanie w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym w obrębie przejść dla pieszych, a także innych przestępstw i wykroczeń mających wpływ na zaistnienie wypadków drogowych. Policjanci analizują także umieszczane w Internecie nagrania prezentujące notoryczne przekraczanie prędkości przez tych samych sprawców.

Na Opolszczyźnie policjanci z grupy „SPEED” podzieleni są na dwie grupy: północ i południe. Są to funkcjonariusze ruchu drogowego z każdej komendy powiatowej w naszym województwie. W ten sposób, swoimi działaniami obejmują głównie DK 46, DK 41, DK 40, DK 11, DK 45 i DK 39.

Opolska grupa „SPEED” przeprowadziła już 5 takich profilaktycznych akcji. W ich efekcie, policjanci skontrolowali ponad 300 pojazdów oraz zatrzymali ponad 200 kierowców, którzy przekroczyli prędkość. Na szczęście tylko 6 z nich radykalnie złamało przepisy, jadąc o 50 km/h za szybko w terenie zabudowanym.

Funkcjonariusze wykorzystują różne źródła – również Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa – pod kątem informacji o zjawiskach lub przypadkach stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W codziennej służbie policjanci z Zespołów „SPEED” używają najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestrator, a także ręcznych mierników prędkości z wizualizacją.

6 KOMENTARZE

  1. Zapraszam wszystkich do podziwiania tych szalonych motocyklistów pędzących po Alei Armii Krajowej. Ich szalone wyczyny mrożą krew w żyłach, a odgłos silników stawia na baczność każdego w okolicy. Panie i Panowie policjanci też powinni zobaczyć te popisy, a najlepiej trzymając w ręku odpowiednie urządzenie…

  2. „Policjanci z grupy „Speed” kierowani są na akcje w miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego lub w miejsca organizacji nielegalnych wyścigów ulicznych.”
    Wszyscy wiedzą, że tam odbywają się takowe…

  3. Policja ma być na drogach i eliminować idiotów którzy nie respektują znaków drogowych! Nie rozumię dlaczego policja ogłasza wszem i wobec że będzie akcja na drogach! Policja powinna tam być każdego dnia bez upredzania że będzie akcja!!!

  4. Najlepiej lapac w kłodnicy ,tych co maja 10 km /h wiecej.Jada jeden za drugim i dniowka zaliczona bez wysilku a i Janusz bedzie miał spokoj z gorą.

Skomentuj