Trudne warunki na drogach przyczyną serii kolizji. Policjanci apelują o ostrożność

3
Foto: Pomoc Drogowa Ruzik

W ciągu niecałych 2 godzin policjanci z Kędzierzyna-Koźla zostali poinformowani o 5 kolizjach. Zimowe, często trudne warunki panujące na naszych drogach, silne opady śniegu i zamarzająca nawierzchnia, znacznie zwiększają ryzyko przykrych zdarzeń. Dlatego apelujemy do kierujących, jak i pieszych, o ostrożność.

Szybko zmieniające się warunki pogodowe, opady śniegu i marznąca mżawka znacznie utrudniają jazdę. O tym przekonało się wczoraj kilku kierowców z naszego powiatu. W poniedziałek, od godziny 17:30 do godziny 19:10 policjantom z Kędzierzyna-Koźla zgłoszono 4 kolizje.

Około godziny 17:30 na ul. Szymanowskiego w Kędzierzynie-Koźlu 29-letnia kierująca oplem podczas skrętu w prawo na skrzyżowaniu wpadła w poślizg i uderzyła w seata.

Piętnaście minut później doszło do podobnego zdarzenia w Ciężkowicach na ul. Fabrycznej. Tam 61-letni kierowca volkswagena na skrzyżowaniu wpadł w poślizg i zderzył się z samochodem ciężarowym.

Tuż po godzinie 18:00 w Starym Koźlu na ul. Braci Wolnych 24-letni kierujący volkswagenem nie zachował bezpiecznej odległości od jadącego przed nim samochodu ciężarowego i najechał na jego tył.

Około godziny 19:10 doszło do kolejnej kolizji. Tym razem w Witosławicach na ul. Kozielskiej 28-letni kierowca opla nie dostosował prędkości do panujących warunków, wpadł w poślizg i uderzył w słup elektryczny i znaki drogowe.

Zimowe, często trudne warunki panujące na naszych drogach, silne opady śniegu i zamarzająca nawierzchnia znacznie zwiększają ryzyko przykrych zdarzeń. Dlatego przy śliskiej nawierzchni warto zwiększyć odstęp pomiędzy pojazdami. Jedźmy wolniej i ostrożniej. Na mokrej nawierzchni łatwo wpaść w poślizg.

Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu pojazdu do zimy. Aktualny przegląd techniczny, prawidłowe oświetlenie, odpowiedni płyn do spryskiwaczy, sprawne wycieraczki czy dokładnie odśnieżone szyby, to podstawowe elementy, na które musimy zwrócić uwagę.
Pogarszające się warunki pogodowe powodują, że na wypadki narażeni są także piesi, rowerzyści i motorowerzyści. Ważna jest również widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Pieszy, który znajduje się przed przejściem, powinien zachować szczególną ostrożność, bowiem przy śliskiej nawierzchni droga hamowania samochodu znacznie się wydłuża. Musi być świadomy tego, że przy zderzeniu z autem to on odniesie większe obrażania. Dlatego warto poczekać i bezpiecznie dotrzeć do celu.

Foto: Pomoc Drogowa Ruzik

Źródło: Policja Kędzierzyn-Koźle

3 KOMENTARZE

  1. „Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu pojazdu do zimy”… no na poniedziałkowe lodowisko na al.Jana Pawła to tylko chyba kolce na oponach by pomogły… i sprawnie działające służby utrzymania dróg. Niestety ani tego, ani tego nie było. A o nadchodzących zjawiskach atmosferycznych było wiadomo na pewno wcześniej.

Skomentuj