Truciciel znów w natarciu. Wysokie stężenie benzenu w Kędzierzynie-Koźlu

10

W środę od godzin porannych stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska na osiedlu Piastów odnotowuje wysokie stężenia benzenu w powietrzu. Wyniki wykazywane przez aparaturę są najwyższe w tym roku.

Podtruwanie mieszkańców Kędzierzyna-Koźla i okolic rozpoczęło się wczoraj nad ranem. O godzinie 4 aparatura wykazywała stężenie niebezpiecznej substancji na poziomie 5,7 µg/m3 przy dopuszczalnym średniorocznym stężeniu na poziomie 5 µg/m3. Jednak już godzinę później wartość ta wzrosła do 15,8 µg/m3, aby w kulminacyjnym momencie sięgnąć 44,4 µg/m3 (godzina 8).

Dziś „kuracja” benzenem prowadzona jest w godzinach porannych. O godzinie 6 aparatura wykazywała stężenie w wysokości 4,1 µg/m3, ostatnie dane z godziny 11 wykazują już 65,5 µg/m3. Do tego dochodzi problem z wysokim stężeniem pyłów zawieszonych, o godzinie 11 stężenie pyłu PM 10 wynosiło 119 mikrogramów na metr sześcienny [µg/m3], przy dopuszczalnej normie dobowej na poziomie 50 µg/m3, a wartość pyłów drobniejszej frakcji PM 2,5 wyniosła 98 µg/m.

10 KOMENTARZE

 1. Proszę zobaczyć co się dzieje na kozielskiej na wysokosci kauflandu jak zaczną kopcic z kominow jest jeden siwy dym tym niech się lepiej włodarze zaczną interesować a nie gdzie postawić pomnik

 2. To staje się już nudne. Wysokie stężenie na Piastach jest przy wietrze wiejącym od strony Blachowni – czyli wschodnim.
  Ponieważ 70% wiatrów to wiatry zachodnie więc w Sławięcicach stężenie średnioroczne benzenu dwukrotnie przekracza normę.
  No ale tam nie ma stacji pomiarowej.
  I o to chodzi „by gonić króliczka a nie go złapać”.

  • Alina, wiatry zachodnie /W, NW, SW/ nie mają 70% udziału a jedynie około 50% i stale się on /od ok. 20 lat/ zmniejsza. Typowy W to nie więcej niż 20 %. Skąd wiesz, że „w Sławięcicach stężenie średnioroczne benzenu dwukrotnie przekracza normę.” Znasz truciciela, czy na tzw. czuja stawiasz diagnozę.

   Jeśli chodzi o stacje pomiarowe, to tylko trzy na opolszczyźnie mierzą stężenie benzenu.

   • Aby się o tym przekonać wystarczy w Sławięcicach postawić stację pomiarową. Mamy wtedy rozstrzygniętych kilka niewiadomych. Ale to nawet nie jest w niczyich planach.

 3. Mamy 11 lutego i nadal jesteśmy podtruwani. Gdzie są odpowiedzialne służby? Czy wreszcie się za to ktoś weźmie i skończy się zabawa? Czy za jakiś czas znowu usłyszymy bzdety o średniorocznych normach?

  • Gdy już wszystkie zakłady pozmykamy, wówczas będziemy japy drzeć że żyć nie ma za co i musimy na saksy wyjeżdżać z tej wrednej ojczyzny.I nic nas wówczas nie będzie obchodzić że tam też trują.Byle kasa.Prawda Romeczku?

   • momo, takie banialuki tu piszesz jak byś nie pamiętał, że kiedyś w Kędziorkowie śnieg biały był 2 dni! Lecz nie wiem ile masz lat. A żarty żeby do kanału gliwickiego nie podchodzić z zapałkami nie zawsze były żartami! To co, powrót do planów 5-letnich, hurraentuzjazm i nocne otwieranie kominów??? Pomożecie??!! Jako mieszkaniec Blachowni do dziś jestem wdzięczny, że zaorano wydział węglopochodnych.

Skomentuj