Truciciel znów o sobie przypomniał. Dziś w nocy odnotowano najwyższe w tym roku stężenie benzenu

25

Problem pików benzenu w Kędzierzynie-Koźlu dziś w nocy powrócił z całą stanowczością. Stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska na osiedlu Piastów odnotowała najwyższe w tym roku stężenie niebezpiecznej substancji w powietrzu.

Najgorzej sytuacja wyglądała o godzinie 3:00, kiedy stacja pomiarowa wykazała stężenie benzenu na poziomie 249 mikrogramów na metr sześcienny powietrza (µg/m3). Dopuszczalne średnioroczne stężenie substancji wynosi 5 µg/m3.

Jeszcze o godzinie 1 stężenie benzenu wynosiło 9,8 µg/m3, godzinę później wartość ta wynosiła już 85,9 µg/m3. O 4 stężenie benzenu w powietrzu wynosiło 182,1 µg/m3, o 5 spadło do 64,2 µg/m3, aby godzinę później znów wzrosnąć do 159 µg/m3. Ostatnie wyniki pokazują, że stężenie niebezpiecznej substancji spadło: godz. 7:00 – 15 µg/m3, 8:00 – 6,8 µg/m3.

Od dłuższego czasu służby ochrony środowiska wskazują, że potencjalnym emitentem benzenu może być jedna z firm mieszczących się na terenie Blachowni. Choć sam benzen jest substancją bezwonną, to nasi czytelnicy informowali, że wczoraj wieczorem na terenie osiedla unosił się nieprzyjemny zapach.

25 KOMENTARZE

 1. Redakcjo, ujawniliście wysokie stężenie benzenu i sugerujecie /nie wprost, lecz w ostatnim akapicie wymieniacie jeden obszar zagrożenia – Blachownię/. To trochę nierzetelne.
  Pomogę więc wam. Oto fakty z dzisiejszej nocy.
  1- Stacja w K-K odnotowała wzrost stężenia benzenu w godz 2-7 z apogeum o godz 3 – 249 µg.
  2- Stacja w Zdzieszowicach nie odnotowała w tym czasie stężenia benzenu. Znajduje się ona wobec Zakładów Koksowniczych na kierunku 110-160 st.
  3- Wiatr w tym czasie miał kierunek od ok. 350 st. do 360 st. Był to więc kierunek północno-zachodni do północnego.
  4- Zakłady chemiczne w Blachowni znajdują się wobec stacji pomiarowej na os. Piastów w Kędzierzynie-Koźlu na kierunku 90-100 st.
  5- Zakłady Koksownicze w Zdzieszowicach i stacja paliw Orlen na Piastach znajdują się wobec st. pom. w Kędzierzynie na kierunku ok. 330-360 st.
  Zadam więc pytania:
  1- Czy jakiś zakład z Blachowni mógł pod wiatr dmuchnąć benzenem w stację pomiarową na Piastach?
  2- Czy na kierunku północnym i północno-zachodnim wobec stacji na Piastach jest jakiś zakład mający w gamie surowców benzen?

  • W Łąkach Kozielskich zlokalizowany jest zaklad produkujacy wyroby bitumiczne. Smrod jest tam nie do wytrzymania. Obstawiam ich.

   • Detektyw,
    być może. To jest dla stacji pomiarowej na Piastach w Kędzierzynie kierunek zbliżony do Koksowni Zdzieszowice ok. 330-340 st.

 2. kekko cos tam kombinujesz, ale cosik nie ta strona. skoro wiatr podaj zrodlo. dokladnie z pkt odniesienia i kontrolnymi. no chyba ze masz wiedze kto i jak tylko pod prad idziesz, nie tedy droga. wez atlas, mape, dwie ekierki i cyrkiel i jeszcze raz zastanow sie nad tym co piszesz

  • Strona skyradar, można sprawdzić kilka godzin wstecz. Sprawdziłem i potwierdzam, w godzinach 2/3 wiatr zmienił kierunek i zaczął wiać od strony Zdzieszowic. Jeszcze kilka razy potwierdzić skoki benzenu z kierunkiem wiatru i zablokować im wjazd na zakłady kilka razy to może sobie wezmą do serca. Nie ukrywajmy, że zrzuty technologiczne w zdzieszowicach były są i będą, ekologicznie te zakłady są jeszcze w średniowieczu.

  • Mirek, geniuszu ty nasz,
   napisz po polsku, żeby można było zrozumieć twój zawiły stylistycznie i merytorycznie komentarz. Próbujesz mi zarzucić kłamstwo? Napisałem, na jakich kierunkach są stacje w Zdzieszowicach i Kędzierzynie-Koźlu względem kilku obszarów zagrożeń emisją benzenu. Jeśli twierdzisz, że zrobiłem błąd, popraw, chociaż domyślam się, że ty nigdy tego nie robiłeś. Do tego nie trzeba geniuszu cyrkla i dwóch ekierek. Podpowiem ci, że w sieci są dokładne siatki kierunków i w prosty sposób określisz azymut. A tematem zanieczyszczeń powietrza zajmuję się przeszło dwadzieścia lat.

 3. Co do „bezwonności” benzenu, autorom polecam się zapoznać chociażby z wikipedią, która w dzisiejszych czasach nie stanowi wiedzy tajemnej.

  Dla leniwych link oraz streszczenie:

  „”…bezbarwna ciecz o charakterystycznym zapachu”
  poniżej źródło dla autorów tekstu
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Benzen

  • Tak posiada charakterystyczny zapach, ale nie jet on wyczuwalny nawet w tedy gdy jego zawartość w powietrzu
   przekracza 260 pikogramów w metrze sześciennym a dopuszczalna norma „i tak zawyżona” to 5 pikogramów
   na metr sześcienny. Nie muszę się posiłkować wikipedią, pracowałem z tym gównem przez lata i odczułem jego działanie na własnym organizmie.

 4. I niech się cieszą rodzice, że ich dzieci to wdychają.
  Rodzic Benzenu nie widzi nie czuje więc nie musi się przejmować.
  Jeżeli w żłobku, przedszkolu, szkole do posiłków dziecka będzie dodawana taka trucizna jak Arszenik,
  to rodzice też nie powinni się przejmować bo nie będą widzieć jak dziecko to zjada.
  Każdy komu na sercu leży dobro i zdrowie jego dziecka powinien jak najszybciej uciekać z tond i nigdy nie wracać. Benzen to jedna z najgorszych trucizn! a najgorszy jest brak świadomości jak działa na organizm ludzki, jakie spustoszenie robi w ciałach dzieci i nie tylko. Kiedy w twarz naszego dziecka kopci rura wydechowa starego grata to natychmiast oddalamy się z dzieckiem bo widzimy ten dym i go czujemy. Benzen jest gorszy! ale skoro go nie widzimy i nie czujemy w nosie „to nie ma się czym martwić”
  Czy wypada zakończyć słowem, pozdrawiam?

 5. Ale to oznacza, że mieszkańcy Sławięcic dostają z Blachowni najwięcej gdyż wiatry są jednak najczęściej zachodnie. Koniecznie domagajmy się nowych stacji pomiarowych dookoła Blachowni i Zdzieszowic.
  Te istniejące (a można zrobić przegląd na stronie WIOŚ)wykazują zadziwiającą korelację przebiegów stężenia benzenu gdy wykonamy wspólny wykres dla obu stacji.
  Wniosek jest dla mnie oczywisty. Zdzieszowice i Blachownia stale emitują benzen a stacje wykrywają tzw piki w zależności od kierunku wiatru.
  Dziennikarze niech spróbują to zrozumieć a nie pisać bzdury z teorią spiskową w tle.

 6. Acha, jeszcze jedno. Może Pan Prokurator który umorzył wniosek z powództwa władz miasta gdyż nie było naruszenia prawa bo stężenie średnioroczne nie przekroczyło 5 µg/m3, jednak by rozpoczął czynności np od sprawdzenia jakie stężenia są w miejscach na wschód od Blachowni i Zdzieszowic.
  Tam nie ma stacji pomiarowych, ale skoro stacje wyliczają stężenie bliskie 5 µg/m3 rocznie to tam gdzie wiatr wieje 2 do 3 razy częściej to stężenie może być 10 do 15 µg/m3 średniorocznie.
  A to już by się kwalifikowało jako przestępstwo.
  Ta że do dzieła. Brońmy się bo niechybnie wyginiemy.

 7. przez ponad 15 lat jesteśmy karmieni jakimiś bajkami: a to o stacjach pomiarowych, a to o wiadomym już sprawcy, a to o zmianie normy, a to o tym co powiedział albo nie powiedział wojewódzki (nie kuba) inspektor, w porywie nawet zorganizowano pseudonaukową koferencję, z której g… wynikło. lat temu ileś rozpisywano się o potworze z loch ness (nawet były jakieś niby zdjęcia). potem był człowiek yeti. teraz mamy swoją lokalną sensację odświeżaną co jakiś czas. jestem pewien, że doskonale wiadomo kto jest odpowiedzialny za emisję benzenu. tylko w mieście możliwości nie ma możliwości żeby to ujawnić.

 8. Nikt z tym nic nie robi, jest to jeden z najważniejszych problemów miasta a władze nie kwapią się aby go zgłębić i po nitce do kłębka dojść do sprawcy. Tłumaczy się ,że nie ma jak sie za to zabrac z powodu norm (średnioroczne)i na tym koniec. Coś jest na rzeczy jeśli nie robi się wszystkiego aby zdemaskowac truciciela i udowodnić mu przestępstwo. I mamy XXI wiek i nie ma możliwości żeby to zrobić? Nie wierzę

 9. Przecież Nowosielski i Tudaj wiedzą kto truje. Stację pomiarową wybudowali (CELOWO? ) kilkanaście kilometrów od ZCh i obie panie otwarły ją w towarzystwie wiernych mediów. Żałosny spektakl trwa…

 10. Dokładnie wiedzą kto truje. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze… Kolejna firma powstanie, która będzie nas truła a Pani Sabina szczyci się sukcesem. W Oławie ma powstać ta sama firma i powstsły liczne protesty. Władza nic z tym nie robi- trują również własne dzieci i rodziny dla korzyści ?! Mam nadzieję ze szybko się wyprowadzę z tego syfu!

 11. Ratunku !! Za przyzwoleniem władz miasta trują nas i nasze dzieci !! Zróbmy my mieszkańcy coś z tym, póki mamy jeszcze zdrowie !! Ja na wszelki wypadek już szukam innego normalnego miasta do przeprowadzki !

 12. Ktoś już wyżej napisał… Władze bardzo dobrze wiedzą kto jest odpowiedzialny za trucie okolicznych miejscowości, ale nic z tym nie robią.. Kopertę dostaną i wszystko gra.. Zadnego zagrożenia nie odnotowali..

Skomentuj