Truciciel dał nam popalić. Takiego stężenia benzenu w powietrzu nie było od dawna

6

Od kilku godzin stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska na osiedlu Piastów odnotowuje wysokie stężenia benzenu w powietrzu. Truciciel, który w ostatnim czasie pozostawał w uśpieniu ponownie dał o sobie znać.

Podtruwanie mieszkańców Kędzierzyna-Koźla i okolic rozpoczęło się już wczoraj popołudniu. Jeszcze o godzinie 18 aparatura wykazywała stężenie niebezpiecznej substancji na poziomie 0,8 µg/m3 przy dopuszczalnym średniorocznym stężeniu na poziomie 5 µg/m3. Jednak już godzinę później wartość ta wzrosła do 8,7 µg/m3, aby w kulminacyjnym momencie sięgnąć 106,2 µg/m3 (dziś, godzina 4:00). Wyniki ostatniego pomiaru, z godziny 8 pokazują stężenie na poziomie 26,6 µg/m3. Tym razem truciciel zafundował nam więcej wyjątkowo długą „kurację” benzenem.

Służby odpowiedzialne za ochronę środowiska od kilkunastu miesięcy nie potrafią złapać za rękę truciciela, pomimo tego, że już dawno sporządzono listę firm, które emitują benzen do środowiska. W Kędzierzynie-Koźlu to kilka zakładów znajdujących się na terenie Blachowni, emitentem jest również niedaleka koksownia w Zdzieszowicach.

6 KOMENTARZE

 1. Przestańcie wypisywać brednie, że nie można namierzyć źródła.
  Tu trzeba dobrej woli i sporej determinacji. Benzen nie wydostaje się przez okna podczas wietrzenia mieszkań więc proszę nas nie karmić niemocą odpowiedzialnych organów.

 2. A ja myślę że winni są sami mieszkańcy. Pala w piecach kaloszami, sklejka i oponami a potem to wdychaja. Bieda lub skapstwo są przyczyną zatrutego powietrza. Powinien powstać program całkowitej likwidacji pieców na korzyść gazu, pomp ciepła lub podłączenia do sieci. Biedota powie ze „drogo” ale to nie powinno nikogo interesować.

 3. Zaraz, zaraz, jedna sprawa: Nie tak łatwo naprodukować benzenu w domowym piecyku… Na Pogorzelcu ludzie produkują mnóstwo dziadostwa w piecykach, jakichś pyłów zawieszonych itp rzeczy, ale benzen raczej ma inne źródło. Uważam że należy te dwa tematy traktować osobno, przynajmniej na tym etapie.

 4. WM
  proponuję trochę chemii :)
  Węglowodory aromatyczne proste węglowodory aromatyczne raczej ze spalania nie są (same się szybko palą)
  w benzynach mamy trochę aromatów (duża LO>100) z których może powstać np. WWA, ewentualnie jeśli paliwo się nie spali to coś w wydech pójdzie
  ale nie w takich ilościach (bo rocznie w powietrze to muszę tony wylatywać)
  szybciej powstanie benzoalfapiren, WWA albo coś podobnego

  ktoś ma otwarty lub półotwarty zbiornik albo przy przelewaniu benzenu + niskie ciśnienie i mamy Benzen City

  Instalacje do rozdziału BTX (benzen, toluen, ksylen) produkowanego w Zdzieszowicach są na terenie Kędzierzyna-Koźla :)

Skomentuj