Tony plastiku i innych śmieci idą z dymem. Zimą Czysty Region odbiera dużo mniej odpadów

19

Związek Międzygminny Czysty Region zauważył znaczny spadek ilości odpadów wytwarzanych przez mieszkańców w należących do niego gminach. To śmieci, które prawdopodobnie poszły z dymem.

Palenie śmieci jest niestety nagminne i mimo apeli ciągle ma miejsce. Jeśli do pieca wrzucimy plastikową butelkę albo płytę wiórową, wraz z dymem do powietrza przeniknie wiele szkodliwych substancji, trując nas i wszystkich wokół. Niestety, niektórzy ciągle nic sobie z tego nie robią. W okresie zimowym Związek Międzygminny Czysty Region zrzeszający 11 samorządów – największy z nich to Kędzierzyn-Koźle – obserwuje znaczny spadek odpadów odbieranych od mieszkańców.

– Przeglądałam statystyki Czystego Regionu. Wynika z nich, że w listopadzie i w grudniu, w samym Kędzierzynie-Koźlu, było po 10 ton śmieci mniej jeśli chodzi o plastiki z żółtych kubłów. Nie oznacza to, że mniej zużywaliśmy tego rodzaju opakowań, te śmieci po prostu trafiły do naszych pieców. Staram się jak najwięcej osób przekonać do tego, by podłączały się do naszej sieci ciepłowniczej  – mówi prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska.

W samym grudniu natomiast we wszystkich 11 gminach mieszkańcy przekazali o 350 ton mniej odpadów zmieszanych i plastików w porównaniu do średniej z poprzednich miesięcy.

Miejski Zakład Energetyki Cieplej w Kędzierzynie-Koźlu rusza właśnie z nową akcją promującą przyłączenia się do miejskiej sieci. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że ma taką możliwość lub nie wie, jak załatwić formalności. Już w tę sobotę przed meczem ZAKSY na specjalnym stoisku będzie można uzyskać wszelkie informacje i pomoc w tym zakresie.

– Cały czas rozbudowujemy sieć ciepłowniczą, a samo wypełnienie deklaracji nic nie kosztuje – zachęca prezydent Sabina Nowosielska.

19 KOMENTARZE

 1. Kiedy będzie jakaś reakcja na firmę na ul. Powstańców, na terenie po byłym Inparco? Tej produkującej węgiel drzewny. Tej z której kominów leci duszący dym? Tej dzięki której okoliczni mieszkańcy mają czarny syf w domach? Kto im wydał pozwolenie na funkcjonowanie w centrum Śródmieścia? Ciągle tylko że my szaraki palimy śmieciami, a o tej firmie ciągle cisza. To co leci z kominów tejże to jedna wielka masakra. To co ludzie mają w domu dzięki ich działalności to również masakra, to ciekawe co mamy w płucach dzięki tejże super firmie? O urzędniku który wydał zgodę na działalność w tym miejscu to już się nie będę wypowiadał…

  • Zgadzam się. W nocy bardzo często w Śródmieściu czuć dziwny zapach jakby coś zapach spalenizny, swąd tlącego się drewna. Zapewne to z tej firmy. Rok temu na spotkaniu z władzami miasta poruszono ten temat i rezultat taki, że firma dalej kopci wzbogacając i tak zatrute powietrze miasta o nowe kompozycje zapachowe i pyły. W tym roku trzeba będzie ponownie zapytać – co dalej w temacie miasto czy powiat zamierzają zrobić.

 2. Ja i moja 6 osbowa rodzina zdecydowanie mniej pijemy w okresie jesienno-zimowym niż latem i mniej „produkujemy”opakowań z plastiku,trudno to zrozumieć p.Prezydent?00

 3. Taaak… No cóż! Ludzie oszczędzają jak mogą. I powiem szczerze: wcale mnie to nie cieszy, bo smog i smród jest bywa tu okrutny. Starą „substancję mieszkaniową” zajmują głównie starsi mieszkańcy miasta, głównie emeryci. Ceny i wynagrodzenie za pracę znacznie „idą do góry”, a emerytury nie! Roczniki 50-te w ogóle, w porównaniu z wcześniejszymi emerytami, zostały w stosunku do nich pokrzywdzone zmianami prawa dotyczącymi nowych zasad ich ustalania. Efektem są dużo niższe emerytury. Więc wcale mnie to nie dziwi! Oni są zmuszeni oszczędzać na paliwo, a nie płacić ceny, jak wzięte z księżyca, za odbiór odpadów…

  Mam taką myśl: może by jednak, dla wspólnego dobra, postawić w miejscach publicznych druciane kosze na plastikowe butelki (bo tych jest zawsze najwięcej) i – pro publico bono – płacić z naszych podatków za ich odbiór?! Będzie gwarancja, że nic innego w nich nie będzie, więc będą czyste i najmniej kłopotliwe. A powietrze nad miastem na pewno będzie czystsze…

 4. A może by tak pomyśleć o opakowaniach, które będą nadawały się jako opał, zamiast zwiększać ilość śmieci i podnosić koszt ich odbioru i utylizacji? Tudzież jakieś filtry czy coś aby zmniejszyć emisję do atmosfery tego, co niepożądane?
  Super był by znaczek jakiś płomyczek, w środku logo recyklingu i nie wiem, „mogę służyć jako opał” albo „sześć takich opakowań, a wykąpiesz dzieci swoje i sąsiadów”, „smażę lepiej niż ekogroszek” no nie wiem, albo taki eko „dodając mnie zmniejszasz emisję spalin” jak z adblue :)
  Jeszcze by ludzie za możliwość przepalenia czyichś śmieci może by płacili (choć to już niejako wydaje się absurdalne :p)

 5. A co tu się dziwić. Ludzie przechodzą na opał ekologiczny to zaraz podwyżka bo przecież trzeba kroić kasę . I potem są takie skutki.

 6. Należy w trybie pilnym wprowadzić kaucję za opakowania plastikowe,oraz odbiór tychże w sklepach.
  Martwienie się mniejszą ich obecnością na śmietnikach w okresie zimowym i niejednokrotnie niesłuszne podejrzewanie obywateli o spalanie w piecach, jest niepoważne.

 7. Ceny w Polsce wywindowały w górę, zimą nie pije się tyle napoi co latem, a chyba tutaj jest najwięcej odpadów, ludzie powoli rozumieją problem plastiku – można wymieniać, dlatego ostrożnie bym oskarżał ludzi o palenie śmieci

 8. Tak, były szklane opakowania na produkty spożywcze w płynie, komuś to jednak przeszkadzało. Wtedy zaczął się złoty interes firm chemicznych produkujących opakowania z tworzyw sztucznych. Na początku lat 80-tych takim tworzywem był Melinar. Wmówiono ludziom już wtedy,że tworzywo jest lepsze od szkła. Produkowano i produkują na umór. Teraz jest globalny problem co z tym zrobić. W tamtych czasach nie myślano o tym. Zużyte ale czystrze opakowania PET są segregowane pod względem koloru i zagęszczane w bele. Te mogą być przetworzone, a inne… No cóż, to zależy od posiadanych technologii przez przetwórcę odpadów.
  To co się dzieje to błędne koło. Producenci produkują, my zużywamy, a następne wyrzucamy. Góry odpadów rosną i nie dokońca wiemy co z tym zrobić. Recykling u nas kuleje. Poprostu dopiero uczymy się tego co na zachdzie już parędziesiąt lat temu zaczęło funkcjonować. Problem jest taki, że wszycy musimy nad nim popracować. Od rządu, poprzez samorządy i my zwykli zjadacze chleba.

 9. Jest coraz mniej śmierci odnotowanych przez zarząd Czysty Region,a to z powodu że od kilku miesięcy ciągle bardzo żadko są wywożone i przewarznie kontenery są przepełnione,a z ziemi obsługa śmieciarki nie zbiera śmiaci.

 10. Nie chcą zbierać nawet okien z szybami,dźwi z szybami ogulnie wszystkiego co jest z szybą ,no i elektrośmieci opon i części samochodowych oraz gruzu,i jak ma być czysto,czysty region nie ma konkuręcji więc pracuje jak chce nie przejmując się niczym i nie otrzymując żadnych kar.I jak ma być dobrze?

 11. Fałszywe założenie i artykuł na tym fałszu oparty gdyż jak juz kilka osób napisało, zimą spożywa się mniej napojów, soków, lodów – a to wszystko jest w plastikowych i kartonowych opakowaniach – zatem i tych opakowań jest mniej w chłodnej porze roku.
  Za to może być nieco więcej szkła, którego zawartość użyto do rozgrzania wewnętrznego…
  Tak więc, nieraz trzeba się zastanowić zanim zacznie się pluć na ludzi – jacy to oni „nieekologiczni” …. – szczególnie ci z Piastów, którzy pewnie spalają plastiki w junkersach i kuchniach gazowych..

 12. Od 3 tygodni proszę żeby odebrano odemnie plastiki i jakoś nie ma chęci. Pieniądze biorą za usługę której nie wykonują.

 13. Pani Prezydent przeglada statystyki śmieciowe i dobrze.
  Proszę Panią o zainteresowanie się tym czy użytkownicy kotłów (wszystkich)
  dokonują przeglądów, czyszczeń, regulacji, sprawdzeń szczelności instalacji gazowych oraz
  przewodów kominowych.
  Nie zdajecie sobie sprawy jakie szkody dla środowiska potrafi wyrządzić źle wyregulowany lub
  zanieczyszczony kocioł (podwyższona emisja CO, NOX, mniejsza sprawność urządzenia itd.)
  Tutaj nawet maseczki Wam nie pomogą!!!
  Kolejnym pokoleniom wyjdzie to „bokiem” lecz Was to nie interesuje
  bo to wy nie wykonując w/w zaoszczędzacie swoją kasę a zdrowie „przyszłych” Wam wisi.

Skomentuj