To uczniowie wyróżnili liceum! Mimo ataków cieszą się z bycia Szkołą Przyjazną LGBTQ+. Dziś odebrali tytuł

23

Dominik Kuc, koordynator Rankingu Szkół Przyjezdnych LGBTQ+ odwiedził dziś I Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie-Koźlu, aby wręczyć tytuł Bezpiecznej Szkoły 2023. Wyróżnienie nadane przez młodzież w rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ z dumą przyjęła na swoje ręce dyrektor kozielskiego ogólniaka.

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to projekt zainicjowany przez warszawskiego aktywistę, Dominika Kuca w 2018 roku. Na początku w rankingu brali udział tylko młodzi ludzie z Warszawy. „Bezpieczna Szkoła” to hasło, które stało się tematem przewodnim kampanii.

I Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie-Koźlu znalazło się na ósmym miejscu w dziesiątce najlepszych w Polsce. Decyzję o tym, która szkoła będzie w gronie wyróżnionych, podjęto na podstawie zgromadzonych 20 tysięcy ankiet od uczniów ze szkół średnich. Uczniowie byli pytani o to, jak się czują w szkole, czy mogą liczyć na wsparcie, czy doświadczali dyskryminacji i czy mogą w szkole nosić symbole LGBT.

Do Kędzierzyna-Koźla przyjechał Dominik Kuc, aby osobiście pogratulować dyrektor placówki i wręczyć jej tablicę Bezpieczna Szkoła 2023.

Szkoła Przyjazna LGBTQ+ to szkoła przyjazna różnorodności, otwartości, osobom neuroróżnorodnym, z innych mniejszości, niepełnosprawnym. Ranking pokazuje nie jeden dzień pracy, ale budowanie atmosfery przez cały rok szkolny. Dlatego zależy nam, aby to młodzi ludzie sami ocieniali szkoły, żeby to ich głos wybrzmiał – mówi Dominik Kuc, koordynator projektu Szkoła Przyjazna LGBTQ+.

W odniesieniu do ostatnich wydarzeń przed budyniem szkoły Dominik zaznaczył, że odczuwa wpływy kampanii wyborczej, z drugiej strony przypomina, że zapewnienie bezpieczeństwa każdej osobie w szkole jest ugruntowane w prawie polskim. To bezpieczeństwo powinno być najważniejsze, nikt nie powinien czuć się dyskryminowany.

Naszym zdaniem ranking nie powinien być wykorzystywany politycznie. Apelujemy o rolę wychowawczą szkół, wsparcie i pomoc, gdy tylko jest potrzebna. Jestem przekonany, że takie sytuacje jak te, które dotknęły szkołę w Kędzierzynie-Koźlu, świadczą o osobach, które ten szum próbują wywołać. Dyplom i tablica jest od uczniów, bo to oni ocenili. Jeśli kogoś razi fakt, że szkoła jest placówką bezpieczną, to jest to tylko słaba próba wywołania kontrowersji, nie dostrzegająca prawdziwej idei rankingu– dodaje Dominik.

Młodzież głosując na nas w rankingu pokazała, że jesteśmy dorosłymi, którym można zaufać i to jest dla nas bardzo ważne, jest to niezwykle cenny przekaz i za to im bardzo dziękuję. Jestem dziś bardzo dumna z naszej młodzieży, z ich proaktywnej postawy, ale również z naszych nauczycieli, bo gdyby nie ich ciężka praca i postawa, dzięki której młodzież postrzega nasza szkołę jako bezpieczną, to nie bylibyśmy w tym rankingu – mówi Małgorzata Targosz, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu.

23 KOMENTARZE

 1. Śliczni młodzi ludzie, życie przed wami. Pamiętajcie idźcie na wybory i oddajecie głos za wolnością, niech nikt nie ogranicza waszego życia absurdalnymi zasadami moralnymi. Bądź sobą, kim chcesz, nikt nie ma prawa mówić ci kim masz być.

  • Bycie sobą a demonsteować seksualność coś co powinno być sprawą prywatną… Upublicznianie i żadanie wręcz praw wobec przynależności do LGBTQ+ jest karygodne i nic nie ma wspólnego z tolerancją. Zmień pseudo bo ani nie jesteś spostrzegawczy a inteligencji raczej zero.

  • Licealiści od siedmiu boleści. Masz się czym chwalić. Potem wychodzą takie tumoki po tych liceach co nic nie potrafią zrobić.

  • Mnie to wcale nie dziwi. W II LO musiałby się uczyć a w I LO wystarczy, że działa na rzecz LGBTQ+ i nikt Mu nie podskoczy. Niechby tylko kto spróbował.

 2. Ciekawi mnie czy gdyby w I LO znalazła się grupa 17. miłośników poglądów republikańskich i narodowych i napisła np. do Gazety Polskiej o przysłanie tablicy z napisem „Bezpieczna Szkoła dla Narodowców 2023” to Dyrekcja by równie ochoczo powiesiła ją na murach szkoły.
  A jak w takiej sytuacji zachowywali by się nauczyciele? Czy (mając przecież swoje poglądy) nie przenosili by swoich sympatii i antypatii na młodzież? Podobnie sądzę, że uczniowie również by się zradykalizowali i skłócili.
  Właśnie dlatego uważam, że szkoła (szczególnie szkoła państwowa) powinna być całkowicie wolna od takich działań i rywalizacji. Za komuny szkoła oprócz misji uczenia miała również misję wychowywania ku świetlanemu socjalizmowi. Historia na naszych oczach zatoczyła koło i znowy pojawiają się ludzie i idee którzy chcą nasz świat przebudować na swoją modłę.
  Niech ci młodzi ludzie założą sobie i zarejestrują w Starostwie stowarzyszenie LGBTQ+. I niech na swój rachunek, ryzyko i odpowiedzialność prowadzą, zgodnie z prawem i swoim statutem taką działalność. Szkoła powinna być wolna od takich rywalizacji.

 3. Robiecie wstyd dla tego już i tak dziadowskiego miasta. Pomysłodawcy powinni być podciągnięci do odpowiedzialności przez kuratorium…..

 4. Sytuacja się rozkręca:
  Rzecznik Praw Dziecka chce wysłać kontrolerów do szkół, które uczniowie uznali za najbezpieczniejsze dla osób LGBT+. RPD zapewnia, że to rutynowa procedura. I dodaje, że chodzi o ryzyko zatrudniania przestępców seksualnych, bo to „w instytucjach, które uważają się za najbardziej tolerancyjne, często dochodzi do różnych nieprawidłowości”
  Podobno kontrole zaczną się jeszcze w maju.

 5. Przypominają mi się czasy komuny gdzie przynależność do PZPR gwarantowała bezkarność.
  Teraz ta nędzna „profesorka” wyobraża sobie że jest nietykalna bo ma plecy.
  Pamiętam jak „uczyła” matematyki i jej humory w ciąży!

 6. Tytuł Bezpiecznej Szkoły 2023 w rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ z dumą przyjęła na swoje ręce dyrektor kozielskiego ogólniaka.
  A konsekwencje będą takie, że trzeba będzie rozbudować toalety dla tych innych płci (ciekawe ile ich będzie?). Dopuścić młodzież transpłciową do zajęć z wf wg płci z jaką się dzisiaj uczeń obudził. I pewnie jeszcze wiele innych rzeczy, które są dla mnie trudne do wyobrażenia.
  No ale jak się taki tytuł z dumą przyjęło to do dzieła.

 7. Alina, czy kontrole zawitają również do seminariów ? Tam ciągle pracują przestępcy seksualni, bezkarnie. Ach nie przepraszam, watykańska mafia ma układ z PiS, nic im nie grozi.

 8. Żenada trwa,a jak słusznie zauważyła Alina, za tym wybitnym tytułem, pojawią się żądania ubikacji dla każdej wersji płciowej. Pani dyrektor dobrze kombinuje.Jest na sztandarach nowocześnie seksualnie szkoły, do emerytury pociągnie ten tęczowy sztandar. Proponuję otwarcie nowej klasy w kierunku sex workingu. LO Kopernik już się nie podniesie po takich ciosie.

  • Oj tam, oj tam @achim.😕 Teraz zgodnie z doktryną eurokołchozu – OBOWIĄZKOWO będzie – każdy każdego i z każdym, o każdej porze dnia i nocy🙄 Bez żadnego migania się i żadnych wymówek czy pitolenia 🧐

   A gdyby ktoś ośmielił się temu sprzeciwić i (nie daj Boże) protestować, to już tam Komisary Unii Jeropejskiej znajdą sposób do wymuszenia porządku 🙄🧐

   Ewentualnie wymyśli się jakieś KOLEJNE kary finansowe, za naruszanie „prawfożondnoszczy” w Prywiślańskim Kraju 😉
   Co z wielką radością klepnie TSUE i od siebie TEŻ coś dołoży🤭

   A dodatkowo jeszcze swoje dorzuci jakiś element sędziowski z najważniejszej kasty 😎

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj