„To rozgrywka polityczna”. Prezydent Nowosielska o stwierdzeniach PiS po kontroli w MZEC

8

Prezydent Sabina Nowosielska na dzisiejszej konferencji prasowej odniosła się do stwierdzeń, które padły ze strony polityków PiS w odniesieniu do wyników kontroli w Miejskim Zakładzie Energetyki Cielnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Więcej: PiS domaga się wyjaśnień po kontroli NIK w miejskiej spółce. „Poważne nieprawidłowości”

Przypomnijmy, kilka dni temu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała wystąpienie będące wynikiem kontroli dużej inwestycji polegającej na modernizacji sieci przesyłowej realizowanej w 2013 i 2014 roku przez Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Kędzierzynie-Koźlu. Działania spółki w tym zakresie zostały ocenione negatywnie – począwszy od etapu przygotowawczego, poprzez udzielenie zamówienia publicznego, aż po realizację robót. Ustalenia NIK na wczorajszym spotkaniu polityków PiS z dziennikarzami przedstawił senator Grzegorz Peczkis wspólnie z Grzegorzem Mateją, który jako pracownik MZEC pełnił funkcję inspektora nadzoru feralnej inwestycji. W wystąpieniu jest wskazany wprost, a zastrzeżenia dotyczą także jego działań. W ocenie PiS w MZEC doszło do poważnych nieprawidłowości, a urząd miasta pozostawał bierny. Ugrupowanie domaga się wyjaśnień, apeluje do radnych miejskich, aby żądali wyciągnięcia konsekwencji.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w urzędzie miasta prezydent Sabina Nowosielska odniosła się do stwierdzeń, które padły ze strony PiS, jak i ustaleń NIK. Uważa, że sprawa jest rozgrywana politycznie, a jej rzeczywista waga znacznie wyolbrzymiana.

– Mogę ocenić funkcjonowanie MZEC i pracę pani prezes w ostatnich trzech latach i oceniam je pozytywnie. Przypomnę, że kontrolowana inwestycja dotyczy lat wcześniejszych, jak również to, że pan Mateja nadzorował ją jako inspektor. Więc co on tam robił? – pyta Sabina Nowosielska,

Prezydent zwraca uwagę, że konkluzją, którą kończy się wystąpienie NIK, jest, aby spółka wprowadziła zmiany organizacyjne skutkujące zwiększeniem nadzoru nad realizowanymi inwestycjami, co jej zdaniem świadczy o stosunkowo małej wadze stwierdzonych nieprawidłowości. Te zmiany spółka już wprowadziła.

Pytaniem więc powinno być, czy w tej sytuacji ktoś zamierza wyciągnąć konsekwencje wobec tych bezpodstawnych pomówień. Idą wybory, a to tylko i wyłącznie działania polityczne – stwierdza prezydent Nowosielska.

W środę sesja rady miasta. Niewykluczone, że sprawa zostanie poruszona podczas obrad.

8 KOMENTARZE

  1. No pewnie, wszystkie sprawy związane z platformą obywatelską są „POlityczne”. Generalnie PO przyjęła taką linię obrony, i powtarza ją jak zdarta stara płyta, żenada …

  2. .============ Ludzie ! Szanowni mieszkańcy naszego miasta. Opamiętajcie się , czy musimy walczyć ze sobą . Według moich obserwacji ludzie z PiS-u będą wszystko robić , aby zadymiać . Nie mają pomysłu na leprze tylko robią wszystko aby opluć , skrzywdzić , uwalić , uciąć głowę przy szyi. To co robi PiS to brzydkie nawyki . Mają pełne reklamówki pomysłów . Pomysłów pustych , w ten sposób próbują zamazać swoje błędy i niepowodzenia .Nasuwa mi się taki fragment EWANGELII „ W cudzym oku zauważysz źdźbło , A u siebie belki nie widzisz”

    • Niektórzy wdychają też dym tytoniowy z lubością,(może Ty też?) i twierdzą że taki fajny jest.A benzen już mniej fajny, mimo że w mniejszym stężeniu występuje we wdychanym powietrzu i nie zawiera tylu różnych dodatkowych rakotwórczych co smog tytoniowy.Więc dlaczego Wy ciągle o tym benzenie?Nie byłoby o czym pisać w przypadku gdy nie intelektu nie staje?

  3. Sprawa MZEC i Grzegorza Mat. jest ciekawa..mało kto wie ze odszedł on zaraz po inwestycji i to w dodatku powód był jeszcze inny związany z zachowaniem samego G.Mat…ponoć kto inny go pogonił na korzyść spółki .. nie pomogła mu nawet przyjaźń z żona senatora P. która nadal pracuje w mzec i wynosi ploty do męża, a rudy jak to rudy donosy na swoich w warszawke puszcza konfident ..przykra sprawa bo cierpią niewinni

Skomentuj