To najlepszy moment, aby wpisać się do bazy dawców szpiku. Akcja rejestracyjna

3

Trzyletni Oliver i sześcioletnia Madzia chorują na białaczkę limfoblastyczną. Najbliżsi małych pacjentów zgłosili się do Fundacji DKMS z pomysłem zorganizowania akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Gdy okazało się, że dzieciaki mieszkają niespełna 10 km od siebie, jasne było, że odbędzie się wspólna, wielka akcja rejestracji obejmująca swym zasięgiem dwa powiaty.

Oliver Stais ma 3 lata. Wraz rodzicami Anetą i Markiem, dziadkami Magdaleną i Heniem oraz rodzeństwem mieszkają w Walcach. Siostra Laura to najlepszy kompan w zabawach. Oliver lubi pomagać tacie w majsterkowaniu, zabawy w ogrodzie i jazdę na rowerze. Ulubiona zabawka to wóz strażacki. W przyszłości Oliver chce zostać prawdziwym strażakiem i pomagać ludziom. Teraz to jednak chłopiec potrzebuje pomocy drugiego człowieka. Zdiagnozowano u niego białaczkę limfoblastyczną. Aby wrócić do zdrowia, Oliver potrzebuje przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego.

Magda Koszela ma 6 lat. Wraz z rodzicami Kariną i Marcinem, dziadkami Irenką i Janem oraz rodzeństwem mieszkają w Większycach. Madzia jest bardzo zżyta ze swoim młodszym braciszkiem Frankiem. Madzia uwielbia taniec i jazdę na rowerze, marzy o nauce pływania i lubi bawić się ze swoją świnką morską. Dla Mady ważni są inni ludzie – swój warkocz oddała na perukę dla potrzebującego dziecka. Cała rodzina miała wiele wspólnych planów na przyszłość. Niestety po wielu badaniach Madzi została postawiona diagnoza – ostra białaczka limfoblastyczna. Choroba przerwała zajęcia taneczne, nierozpoczęty kurs pływania oraz spowodowała rozłąkę z najbliższymi. Magda bardzo dzielnie znosi leczenie, a pozytywne rezultaty pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość. Na ten moment Madzia nie potrzebuje przeszczepienia, jednak trudne do przewidzenia jest, co będzie dalej.

W organizację akcji natychmiast zaangażowali się przyjaciele i znajomi rodzin małych Pacjentów. Za ich przykładem poszli kolejni ludzie, którzy chcą pomóc chorym na nowotwory krwi. W tym momencie w akcję włączyły się lokalne urzędy, szkoły, przedszkola, strażacy, kościoły, firmy i prywatne osoby oraz media.

Akcja odbędzie się aż w 11 lokalizacjach, aby ułatwić dotarcie na rejestrację mieszkańcom powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i krapkowickiego.

Rejestracja to chwila – dosłownie 10 minut. Polega na przeprowadzeniu krótkiego wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza rejestracyjnego i pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Każda zarejestrowana osoba jest na wagę złota, ponieważ każdy może okazać się zgodnym dawcą z potrzebującym przeszczepienia pacjentem.

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/2230796553914654/

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

15 grudnia 2018
– 12:00-18:00, Starostwo Powiatowe, plac Wolności 13, Kędzierzyn-Koźle
– 11:00-20:00, Odrzańskie Ogrody, aleja Armii Krajowej 38, Kędzierzyn-Koźle
– 9:00-15:00, Dom Kultury w Walcach, ul. Opolska 23A, Walce
– 15:00-20:00, Krapkowicki Dom Kultury, ul. Prudnicka 7, Krapkowice

16 grudnia 2018
– 12:00-18:00, Starostwo Powiatowe, plac Wolności 13, Kędzierzyn-Koźle
– 12:00-18:00, Odrzańskie Ogrody, Aleja Armii Krajowej 38, Kędzierzyn-Koźle
– 9:00-15:00, Dom Kultury w Walcach, ul. Opolska 23A, Walce
– 15:00-20:00, Krapkowicki Dom Kultury, ul. Prudnicka 7, Krapkowice
– 8:00-13:00, Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sławięcicach, ul. Stanisława Staszica 1
– 8:00-13:00, Parafia rzymskokatolicka św. Antoniego, ul. Pokoju 1, Zdzieszowice
– 7:30-13:00 oraz 14:30-19:30, Parafia Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła, ul. Bolesława Krzywoustego 2, Kędzierzyn Koźle

Zarejestrować może się każda ogólnie zdrowa osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważąca minimum 50 kg i bez znacznej nadwagi. Ważne, aby zabrać ze sobą dowód tożsamości z numerem PESEL.

Istnieją dwie metody pozyskania komórek macierzystych:

– pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania
– pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego

Szpik nie jest pobierany z kręgosłupa!

O fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1,4 mln (październik 2018) potencjalnych dawców szpiku, a już 5928 (październik 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

3 KOMENTARZE

  1. DKMS, czy zaprezentujecie dane, ile osób wyjeżdża na przeszczepy do Niemiec- jako dawcy oczywiście, a ile osób w Polsce ma niemieckiego dawcę?

Skomentuj