„To najgłupsze skrzyżowanie na świecie”. Mieszkańcy Sławięcic chcą budowy ronda

5

Bezpieczeństwu na drogach w dużej mierze było poświęcone spotkanie władz miasta z mieszkańcami Sławięcic. Ludzie domagają się budowy ronda na głównym zbiegu dróg przy krzyżu. Jak zgodnie twierdzą, to najgłupiej rozplanowane skrzyżowanie, jakie w życiu widzieli, a przez to bardzo niebezpieczne.

Mowa o skrzyżowaniu ulic Sławięcickiej (droga krajowa), Stefana Batorego (droga powiatowa) oraz Hugo Kołłątaja i 8 Marca, które są ulicami gminnymi.

– Sporo jeździłem po świecie, ale tak głupiego skrzyżowania jeszcze nie widziałem. Nikt nie wie, jak tam się zachować, a przez to jest bardzo niebezpiecznie. Od lat mówimy o tym, żeby zbudować rondo. Miejsca jest wystarczająco – mówił Gerard Kurzaj, jeden z mieszkańców.

Mieszkańcy zamierzają stworzyć obywatelski projekt ronda na skrzyżowaniu, który chcą przedstawić Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Poprosili też władze miasta, aby zaangażowały się w sprawę. Jak wytłumaczył wiceprezydent Artur Maruszczak, prawdopodobnie za trzy lata po otwarciu obwodnicy północnej ulica Sławięcicka straci status drogi krajowej.

– Wtedy uzyskamy większy wpływ i budowę ronda będzie można realnie rozpatrywać – tłumaczył wiceprezydent Artur Maruszczak.

Bezpieczeństwo na drogach oczywiście nie było jedynym tematem poruszanym podczas spotkania. Prezydent Sabina Nowosielska zachęcała mieszkańców do udziału głosowaniu na zadania zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego. Pula dla Sławięcic to 93 tys. zł. Wśród zatwierdzonych propozycji znalazły modernizacja ulicy Serdecznej, zakup pawilonu cateringowego, zakup sprzętu termowizyjnego dla OSP oraz modernizacja terenu rekreacyjnego w parku. Głosowanie w siedzibie rady osiedla już się odbyło. Od piątku głos będzie można oddać także przez internet na stronie:

budzetobywatelski.kedzierzynkozle.pl

Prezydent Sabina Nowosielska poinformowała o inwestycjach prowadzonych na osiedlu. Obecnie największa z nich to wyczekiwana od lat przebudowa ulicy Filipa Pieli. Zakończenie prac planowane jest na kwiecień.

– Wiemy, że remont wiązał się z niedogodnościami dla mieszkańców, ale wierzymy, że efekty to wynagrodzą – mówiła prezydent Sabina Nowosielska.

Miasto przygotowuje także projekt budowy placu zabaw w parku oraz remontu boiska przy szkole.

W trakcie zebrania nie mogło zabraknąć tematu zanieczyszczenia powietrza. Jeśli chodzi o pyły zawieszone, Sławięcice znajdujące się poza zasięgiem sieci ciepłowniczej są jednym z najbardziej dotkniętych problemem osiedli w całym mieście. Straż miejska często interweniuje tam po zgłoszeniach o różnokolorowych dymach wydobywających się z kominów. Niestety, podobnie jak na innych osiedlach, część mieszkańców nie przejmuje się zdrowiem swoim i innych, paląc w piecach najgorszym węglem, a często także śmieciami.

Wiceprezydent Artur Maruszczak zapowiedział, że mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla prawdopodobnie będą mogli skorzystać z dopłat do termomodernizacji budynków. Szczegóły zostaną przedstawione niebawem. Cały czas można natomiast korzystać z dopłat urzędu miasta do wymiany źródeł ciepła.

Jeden z mieszkańców proponował, by wziąć pod rozwagę budowę lokalnej kotłowni na osiedlu oraz sieci ciepłowniczej. Prezydent Sabina Nowosielska poinformowała, że MZEC pracuje nad koncepcją rozwoju sieci i będzie analizował różne modele zapewnienia mieszkańcom dostaw energii cieplnej.

Mieszkańcy mieli także okazję porozmawiać z dzielnicowym. Plagą na osiedlu są włamania do domów. Niestety, sprawcy pozostają nieuchwytni.

5 KOMENTARZE

  1. A może by tak władza zainteresowala się jak ludzie ze Slawiecic mają dojechać do Koźla żeby nie przesiadać się 2 razy. Mzk jest dotowana przez miasto,12 lub 13 mogłaby tez dojeżdżać a nie kończyć biegu na Blachowni

  2. To, że nikt nie wie jak się zachować na tym skrzyżowaniu, to lekka przesada. Faktem jest, że wymalowanie obszaru wyłączonego z ruchu przy zjeździe ze Sławięcickiej, to głupota.
    Ze Sławięcickiej w Batorego jechało się na wprost, a więc bez kierunkowskazu. Teraz trzeba zrobić „zawijasa” i sygnalizować skręt w prawo. Wyjeżdżający z 8Marca, może odczytać to jako skręt w pierwszą w prawo, czyli w Kołłataja i nieszczęście gotowe.
    Na zdjęciu widać jeszcze żółte linie, dotyczące zmiany organizacji ruchu na czas remontu mostu w 2013 roku. To znaczy, że takie oznakowanie istnieje od lat, a działacze wpadli na to dopiero teraz.

  3. A propos. Dojazd do Sławęcic dotyczy też firm po drodze. Nowe władze MZK linię 5 rano przed 7 puściły przez elektrownię. O tej porze jest całe stado innych autobusów, a ludzie, którzy pracują w firmach przy Strzeleckiej nie wyrabiają się na 7 do pracy. Poza tym częstotliwość kursowania 5 i różne wyłączenia, a to dni szkolne, a to dni między świętami, zmuszają ludzi, do korzystania z samochodów. A przecież ma być tak ekko!

  4. Chyba ten kto to pisał nie zna skrzyżowania w Nowosolnej koło Łodzi, przez które prowadziła jedna z tras do autostrady A2.

Skomentuj