To może być początek pięknej przyjaźni. Powiat kędzierzyńsko-kozielski zawarł partnerstwo z powiatem z Ukrainy

13

Historyczny moment dla zarówno powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, jak i ukraińskiego powiatu wyżnickiego. Dziś w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu doszło do podpisania umowy partnerskiej między tymi samorządami.

Od samego początku wojny w Ukrainie, powiat kędzierzyńsko-kozielski wspierał powiat wyżnicki. Przedstawiciele tego samorządu przyjechali do Kędzierzyna-Koźla i spędzili tu kilka dni, poznając naszą okolicę. Zwieńczeniem wizyty było podpisanie umowy partnerskiej między powiatem kędzierzyńsko-kozielskim a powiatem wyżnickim.

– To historyczny moment, pierwsze nasze partnerstwo w kierunku wschodu. Dzisiaj podpisujemy współpracę z powiatem z Ukrainy. W ramach partnerstwa liczymy na owocne działania, ale i na wymianę doświadczeń. Każdy powiat ma swoja wiedzę, którą może się dzielić. Cieszę się, że mogliśmy się spotkać i przez te kilka dni poznać. Mam nadzieję, że ponownie nas odwiedzicie. Z racji tego, że jesteście naszymi przyjaciółmi, zawsze możecie na nas liczyć – mówił Paweł Masełko, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Starosta powiatu wyżnickiego był bardzo wzruszony przyjaznym przyjęciem, z jakim spotkał się w Kędzierzynie-Koźlu.

– Cieszę się, że tu jestem i serce mi się raduje. Mamy spokrewniony język i kulturę, będąc tu jeszcze upewniliśmy się, że jesteśmy dla siebie jak krewni. Jesteśmy przyjaciółmi, a przyjaciół, jak widać, poznaje się w biedzie. Dziękuję Polakom za wsparcie Ukrainy, z takim wsparciem zwyciężymy. To nasze pierwsze porozumienie z zagranicą. Na terenie naszego powiatu działa organizacja Adama Mickiewicza. Będziemy tworzyć nową historię, będziemy ja tworzyć razem – mówił starosta wyżnicki Mihailo Andriuk.

Współpraca między powiatami będzie odbywała się na polu samorządowym, zarządzania kryzysowego oraz w obszarze edukacji i kultury.

13 KOMENTARZE

  • Wstyd mi, że takie kmiotki, niepotrafiące napisać kilku słów po polsku. bez błędów, pouczają ludzi wykształconych. Wyciągają tematy z czerwonych pasków tvpinfo.

   • Kaplih pochwal się swoim wykształceniem, pochodzeniem dziadków i pradziadków włącznie z ich wykształceniem. W tej materii to nie ma znaczenia. Wypowiadasz się o czymś nie mając o tym pojęcia, typowe dla POKO.

     • Vieja twój poziom wypowiedzi to jest dziecka z piaskownicy skrzywdzonego tym, że inne dziecko wzięło od niego swoje wiaderko i łopatkę.

  • Rzeź była odreagowaniem za setki lat sprawiedliwej polskiej władzy.

   Coś na podobieństwo miłości Polaków do Niemców. No ale Polska to naród wybrany i zewsząd uciskany, a uderz się Polsko w pierś, wyparcie błędów to najkrótsza droga…

  • Powiem więcej – należy koniecznie pójść jeszcze dalej i zacząć rozliczać jaskiniowców, bo jeden drugiego pizgnął tak mocno w łeb, że „nirvanie” aż do teraz w DNA pozostała ponadpokoleniowa chęć zemsty.

 1. Ciekawe na czym będzie polegała ta wspułprac bo nic tam nie pisze . A jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi. To ilu ich jeszcze przybędzie. Polskie dzieci wyrzucając z internatu bu ukraińskie przyjąć taka jest prawda.

 2. To nie będzie partnerstwo tylko żerowanie na naszej gminie.To tak jakby ktoś zamożny zaprzyjaźnił z lumpem spod Kauflandu.Kto to wymyślił,czy pan Masełko?
  Jakież to pokrewieństwo nas łączy z Ukraińcami,może jeden przykład?
  Dlaczego podejmuje się takie poważne kroki bez konsultacji z mieszkańcami?
  A może tak szukać partnerskich miast w Czechach,na Litwie,w Niemczech,czyli normalnych krajach.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj