To już rok działania grupy ,,SPEED”. Funkcjonariusze ujawnili ponad 20 tysięcy wykroczeń

6

Ponad 20 000 tysięcy wykroczeń, zatrzymanych blisko 700 dowodów rejestracyjnych czy ujawnionych 80 przestępstw drogowych. To tylko niektóre z wyników grupy ,,SPEED”. Jej cel to zwalczanie najniebezpieczniejszych zachowań na drodze, w tym walka z piratami drogowymi. Niedawno minął rok, od czasu jej powstania.

Grupa ,,SPEED” powstała w lipcu 2019 roku. Policjanci wchodzący w jej skład kierowani są w te rejony naszego województwa, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego, w tym przekraczania prędkości. To także miejsca organizacji nielegalnych wyścigów ulicznych.

Do zadań grupy„SPEED” należy m.in.:

  • ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań oraz szczególnie niebezpiecznych wykroczeń, takich jak: przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie, niewłaściwe zachowanie w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym w obrębie przejść dla pieszych, a także innych przestępstw i wykroczeń mających wpływ na zaistnienie wypadków drogowych;
  • monitorowanie oraz analiza umieszczanych w Internecie nagrań (filmów) prezentujących notoryczne przekraczanie prędkości przez tych samych sprawców.

Na Opolszczyźnie policjanci z grupy „SPEED” podzieleni są na 8 grup. Są to komendy w : Brzegu, Kluczborku, Oleśnie, Nysie, Krapkowicach, Strzelcach Opolskich, Kędzierzynie -Koźlu oraz Opolu. Funkcjonariusze z tych grup jeżdżą po wszystkich drogach naszego województwa. W codziennej służbie policjanci z zespołów „SPEED” używają najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestrator, a także ręcznych mierników prędkości z wizualizacją.

Bilans działań grupy „SPEED” od początku jej istnienia to ponad 22 000 kontroli drogowych, w tym ujawnionych 20 000 wykroczeń z czego 14 000 związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości. To także zatrzymanych 370 praw jazdy na 3 miesiące w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50km/h.

Funkcjonariusze z tej grupy zatrzymali również blisko 700 dowodów rejestracyjnych kierowcom, którzy nie posiadali aktualnych badań technicznych lub ich pojazdy stwarzały zagrożenie w ruchu drogowym. Ujawnili także ponad 80 przestępstw drogowych. To nietrzeźwi kierowcy, osoby które nie zatrzymały się do kontroli czy też kierowały pojazdami pomimo cofniętych uprawnień.

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Opolu

6 KOMENTARZE

  1. Myślę, że wielu mieszkańców ucieszyłaby informacja, że któryś z szalonych motocyklistów próbujących na obwodnicy jakie osiągi mają ich „strzelające” maszyny stracił prawo jazdy albo dowód rejestracyjny…

  2. Myślę, że wielu mieszkańców ucieszyłaby informacja o zabraniu prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego, któremuś z szalonych motocyklistów jeżdżących po obwodnicy. Słoneczny weekend zapowiada, że trzeba będzie „podziwiać” i słuchać ich wyścigów na „strzelających rumakach”… Panowie policjanci z drogówki, czyżbyście nie wiedzieli o tych praktykach czy sami jesteście fanami LWG ?

  3. Co do motocyklistów, mam jeszcze jedną wskazówkę – ulica Strzelecka, długa prosta i niemilknący ryk silników ścigaczy (dozwolona 70). Wyjazd z okolicznych firm to zwykle loteria, bo oni nie jeżdżą tylko gówniane 200km/h. A potem – przecież wymusił Pan pierwszeństwo, a kto udowodni, że ścigant jechał 280? Z kodeksu drogowego powinna być usunięta opcja możliwości wymuszenia pierwszeństwa na ścigaczu, takie są realia, ci ludzie nie kupują przecież tych motocykli, żeby jeździć przepisowo. Bo po co?

  4. Dostałem od panów w srebrnym BMW 100 zł za prędkość i 20 zł powtarzam 20 zł za niesprawne podświetlenie tablicy A obok śmiga motocyklista. Gdzie tu sens i słowo Speed? To ja dziękuję za taka reakcję.

Skomentuj