To już 30 lat działalności LKJ Lewada. W 2020 roku zostali najlepszym klubem jeździeckim w Polsce

3

Tysiące wyszkolonych adeptów jeździectwa i setki instruktorów, najwyższe medale Mistrzostw Polski oraz sukcesy na arenie międzynarodowej. Do tego ART CUP oraz wiele akcji społecznych organizowanych na rzecz mieszkańców regionu i osób niepełnosprawnych. To między innymi dorobek Ludowego Klubu Jeździeckiego Lewada, od 30 lat kierowanego przez Anettę i Andrzeja Sałackich, z którymi rozmawiamy w naszym wywiadzie.

– Zacznijmy od zeszłego roku, który był dla was chyba najlepszym w całej historii istnienia klubu?

– Rzeczywiście tak, a to dzięki sukcesom naszych podopiecznych. W 2020 roku zdobyliśmy złoty i srebrny medal Mistrzostw Polski Seniorów (Magdalena Jura i Żaneta Skowrońska-Kozubik), srebrny medal Mistrzostw Polski Młodych Jeźdźców (Weronika Frąckowiak), srebrny medal Mistrzostw Polski Juniorów (Julia Rogowska) oraz srebrny medal Halowych Mistrzostw Polski Młodych Jeźdźców (Julia Rogowska). Do tego wszystkiego złoty medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży dołożyła Weronika Wiącek.

– LKJ Lewada zdeklasował w zeszłym roku wszystkich rywali?

– Tak wiele sukcesów musiało znaleźć odzwierciedlenie w rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego według którego zostaliśmy najlepszym klubem w Polsce w 2020 roku.

– Pomimo pandemii i wielu wynikających z niej problemów, osiągnęliśmy naprawdę wiele, co nie znaczy, że sukcesów nie było w przeszłości. Jeźdźcy występujący w naszych barwach zdobyli już przeszło osiemdziesiąt medali Mistrzostw Polski. Przypomnimy chociażby Beatę Stremler reprezentującą nas na Igrzyskach Olimpijskich i Małgorzatę Morsztyn występującą w Finale Pucharu Świata. Andrzej Sałacki i Żaneta Skowrońska-Kozubik startowali kilkukrotnie na Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy.

– Od początku istnienia klubu organizowaliśmy zawody jeździeckie najwyższej rangi, były wśród nich Mistrzostwa Polski w Ujeżdżeniu, Międzynarodowe Zawody w Ujeżdżeniu (CDI) oraz Międzynarodowe Zawody w Długodystansowych Rajdach Konnych (CEI), na których gościliśmy między innymi szejków z księciem Bahrajnu na czele. W roku 2020 byliśmy gospodarzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Ujeżdżeniu oraz zorganizowaliśmy międzynarodowe zawody będące edycją Pucharu Świata.

– LKJ Lewada prowadzi nie tylko działalność sportową?

– W całej Polsce jesteśmy bardzo rozpoznawani dzięki Jeździeckim Mistrzostwom Gwiazd, które od 1998 roku organizowane są w Zakrzowie. Pomysł Katarzyny Dowbor i Andrzeja Sałackiego na spotkania ludzi znanych z dużego i małego ekranu, którzy są przyjaciółmi koni, okazał się strzałem w dziesiątkę. Podczas dwudziestu dwóch edycji Art Cup, gościliśmy przeszło dwieście znamienitych postaci ze świata kultury, muzyki i sportu.

– Oprócz tego organizujemy i współorganizujemy wiele koncertów, imprez dla seniorów, spotkań wigilijnych dla osób niepełnosprawnych jak chociażby ta z zeszłego roku w której udział wzięło ponad 500 osób z całego województwa. Są to też imprezy sportowe, rekreacyjne oraz mające na celu poprawę zdrowia mieszkańców całego regionu, jak chociażby Festiwal Zdrowia, który niestety ze względu na pandemię nie mógł odbyć się w zeszłym roku.

– Korzystając z okazji naszego XXX-lecia, chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy tworzyli nasz klub, dzielili z nami radość sportowych zwycięstw i wspierali w najtrudniejszych momentach.

SONY DSC

3 KOMENTARZE

  1. Patrząc na te zdjęcia w artykule to pokazuje burżuazje z międzywojnia, jeszcze Piłsudczyków brakuje.
    Tacy doprowadzili do utraty niepodległości Państwa Polskiego. Ludność (pospólstwo) tyrała a szlachetka się bawiła…..

Skomentuj