To jednak nie będzie ostatnie zdjęcie z modrzewiami. Drzewa przed pływalnią zostają

8

Dzisiaj o godz. 15 pod kryta pływalnią w Kędzierzynie-Koźlu odbędzie się happening „Ostatnie zdjęcie z modrzewiami”. Okazuje się jednak, że drzewa wcale nie zostaną wycięte.

„Chcemy zaprotestować przeciwko pozbawianiu nas zielonych płuc, jakimi są drzewa. Ostatnie wycinki na wielu osiedlach miasta to barbarzyństwo i działanie na niekorzyść mieszkańców pod mamiącym hasłem poprawy mikroklimatu miejskiego.
Spotkajmy się (…) pod pływalnią (…) i zróbmy sobie ostatnie zdjęcie z modrzewiami. Tak, tak one też idą pod piłę (…) Ubierzmy się na czarno, tak jak na pogrzeb” – napisały na stronie wydarzenia członkinie Koła Gospodyń Miejskich.

Na wczorajszej sesji rady miasta o los modrzewi w interpelacji pytała także radna Ewa Czubek.

Wniosek, że drzewa zostaną wycięte, organizatorzy happeningu wyciągnęli po lekturze dokumentacji projektowej udostępnionej w ramach procedury przetargowej przez urząd miasta. Wokół pływalni powstanie duży skwer.

Jak jednak dzisiaj poinformował Jarosław Jurkowski z urzędu miasta, mimo pierwotnego zamiaru, by drzewa usunąć, ostatecznie zdecydowano, że staną się częścią nowej aranżacji. Wycinka grozi co najwyżej jednemu z nich.

8 KOMENTARZE

 1. Nagła zmiana decyzji? No proszę pani prezydent. Brawo dziewczyny z KGM, ktoś coś przynajmniej robi z tym bałaganem :) Oby było Was takich więcej!

 2. Z tymi zielonymi płucami to jakiś żart czy jak? Nie ulegajmy ekoterroryzmowi. Ten tlen, który drzewa wyprodukują w dzień zużywają w nocy. Czy zimą kiedy drzewa nie mają liści dusimy się z braku tlenu? Prawdziwymi płucami ziemi są oceany. A to biadolenie o barbarzyństwie i działaniu na szkodę mieszkańców, w czasie gdy masze miasto otaczają liczne lasy to już totalna głupota i lansowanie niedouczonych ekoterrorystów. „…napełniajcie ziemię, i czyńcie ją sobie poddaną…” PANI PREZYDENT USUNĄĆ TE MODRZEWIE i do porządku przebudować ten teren dla przyszłych pokoleń.

  • Sam nie wierzysz co piszesz. Proponuję, przeczytaj co napisałeś a potem puknij się w łep. Akurat modrzew jest drzewem iglastym i liście (igły) ma cały rok i cały rok produkuje tlen. A w nocy – owszem go zużywa, tylko w jakich ilościach?

   • Zlota zasada, której wielu nie zna lub nie chce poznać „nie masz nic mądrego do powiedzenia, siedź cicho”. Modrzew jest drzewem iglastym owszem ale na zimę to igły zrzuca jak nic. A do tego tlenu, który drzewa produkują sumarycznie in plus to jest cała kolejka robaków, pierwotniaków, grzybów, wirusów, bakterii, komarów, keszczy, korników, szczurów, myszy i innych szkodników.

    • Dlaczego Ty, Mieszkańcu,chcesz wciskać tę swoją złotą zasadę mówiącą o tym żeby dzioba nie otwierać, w przypadku gdy nie ma się nic mądrego do powiedzenia, tylko innym, zapominając o sobie?Czyżby zasada, którą głosisz, odebrała Ci możliwość zdroworosądkowego podejścia do własnych przemyśleń?

  • Tlen – POŁOWĘ jego zawartości w atmosferze zawdzięczamy oceanom. Tymczasem – poprzez wytwarzanie różnego rodzaju odpadów, a w szczególności gazów cieplarnianych – wpływamy na drastyczne pogorszenie stanu oceanów i spadek ich zdolności do produkcji tlenu.
   DRUGA POŁOWA tlenu którym oddychamy pochodzi z fotosyntezy z udziałem roślin lądowych.
   Modrzewie przy pływalni są piękne i zależy mi aby rosły tam dalej. One same w sobie w niczym nie przeszkadzają, jedynie to przeszkodziły w czyjejś wizji projektu. Chcę, aby na przyszłości dopasowywano plany zagospodarowania do tego co już rośnie. Sama inwestycja jest oczywiście bardzo potrzebna w tym miejscu. ps. Modrzewie pełnią tam jeszcze jedną ważną funkcję- przysłaniają one ostre słońce, które razi/oślepia ludzi na widowni pływalni podczas zawodów.

  • Widać wyraźnie, że rozumu zbyt wiele nie nasz! Brzuch ci urósł z lenistwa bo nie chodzisz lasu i nie wiesz co się dzieje, a tam trwa rzeź drzew, które leżą wycięte jak powiat długi i szeroki. Dotyczy to nie tylko lasu bo w samym mieście jest podobnie, najlepsze usprawiedliwienie wycinki drzew to zagrożenie życia lub choroba. Ty byś pewnie w miejscu gdzie stały drzewa postawił krowy najlepiej łaciate tak aby je lepiej widzieć a później doić?!

Skomentuj