To był rekordowy sezon na miejskich rowerach. Urząd podał statystykę wypożyczeń

8

Zakończył się kolejny sezon roweru miejskiego „OK Bike!” w Kędzierzynie-Koźlu. Od 1 maja do 31 października jednoślady wypożyczono rekordowe 19 tysięcy razy. To o ponad 4 tysiące więcej niż w zeszłym roku!

Przez sześć miesięcy mieszkańcy mogli korzystać z 14 stacji i 84 rowerów. W tym sezonie użytkownicy „OK Bike!” dokonali ponad 19 tysięcy wypożyczeń, a grono użytkowników powiększyło się o ponad tysiąc nowych osób. Od 2017 roku w systemie zarejestrowało się łącznie ponad 3 tysiące osób, które do końca sezonu 2019 aż 41 800 razy wynajmowały rowery.

Tylko w czerwcu jednoślady zostały wypożyczone prawie 4 700 razy. Z kolei rekordowym dniem w mijającym sezonie okazał się piątek – 31 maja. Każdy z rowerów był wtedy wypożyczony ponad 3 razy, co dało wynik 259 wypożyczeń.

Zarówno mieszkańcy, jak i turyści odwiedzający Kędzierzyn-Koźle, w bieżącym sezonie najczęściej dokonywali wypożyczeń na stacjach: Kędzierzyn Stacja Kolejowa (4 367), Hala Sportowa „Śródmieście” (3 297) oraz Bolesława Krzywoustego (2391). Użytkownicy najczęściej jeździli  trasami:  Bolesława Krzywoustego do Kędzierzyn Stacja Kolejowa (807 przejazdów) oraz Kędzierzyn Stacja Kolejowa do Hala Sportowa Śródmieście (791) i z powrotem (741). Ruch rowerowy w Kędzierzynie-Koźlu pokazuje że miejskie jednoślady są chętnie wykorzystywane jako uzupełnienie codziennych podróży na ich pierwszych i ostatnich kilometrach.

Średni czas pojedynczego wypożyczenia wynosił w sezonie 19 minut i 33 sekundy. Rekordzista dokonał w tym roku 131 wynajmów, co oznacza, że statystycznie korzystał z rowerów przynajmniej co drugi dzień. Najczęściej wypożyczanym jednośladem był standardowy rower o numerze 41 621 – dokonano na nim 345 przejażdżek.

Jest to już trzeci sezon miejskich rowerów w Kędzierzynie-Koźlu. Program będzie kontynuowany. Urząd miasta przygotowuje się do przetargu na kolejne lata. Do tej pory miasto współpracowało z największym w Polsce operatorem samoobsługowych wypożyczalni Nextbike Polska.

8 KOMENTARZE

  1. Ciekawe wiadomości. Dużo jeżdżę rowerem po mieście, a przez cały sezon widziałem może pięć razy rowery z wypożyczalni w akcji. Stanowiska parkinkowe przeważnie są pełne.

  2. O kurde sukces starostwa! Teraz czekam ile to mieszkań dostaną młodzi w tym roku, ile nowych firm będzie w naszym mieście, jak zamierzają działać w sprawie powietrza, ile mają zamiar na to przeznaczyć pieniędzy. Czekam na ważne info a nie pierdoły, udawanie że się coś robi…

  3. Tężnia nie działa i śmierdzi rybą. Temat podrzucam. Solanka jest tam stosowana? Tak? Więc skąd glony i kompletny brak białego nalotu na tarninie? Piszę tu bo nie ma nic ostatnio o tężni.

  4. Co Ci nie pasi kolejny płaczku? Rowery miejskie to akurat bardzo dobra inicjatywa. I jakbyś pomyślał to właśnie też w celu polepszenia powietrza, im wiecej ludzi skorzysta z roweru a nie z samochodu tym lepiej dla powietrza, bo to przyczyni się do mniejszej ilości spalin. No ale tak przecież w tym mieście jest tylko jedno zanieczyszczenie na drugą literę alfabetu. Inne nie istnieją i nie trzeba nic poprawiać.

  5. Poproszę o pełną statystykę wypożyczeń rowerów z wszystkich stacji.

    Kiedy będą kolejne/dodatkowe stacje?
    Pora o tym już pomyśleć, a nie na początku przyszłego sezonu.

  6. Pomysl z rowerami okazal sie skuteczny, nie zmieni to jednak stezenia BENZENU- tu jestesmy w lesie. Tyle ze na drzewach nie widac „Ekologow” !!

Skomentuj