To będzie wielkie sprzątanie. Likwidacja dzikich wysypisk śmieci nad brzegami Odry i Kłodnicy

1

Wspaniała akcja połączona z Piknikiem Ekologicznym już w najbliższą niedzielę 10 czerwca.

W najbliższą niedzielę ożyją brzegi Odry i Kłodnicy. Na ten dzień została zaplanowana realizacja zadania, które w 2017 roku zdobyło 1353 głosów w pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

– Główne założenia projektu to z jednej strony oczyszczenie terenu wzdłuż obu rzek, a ponadto podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców poprzez wskazanie problemu zwiększającej się ilości odpadów, które nie znikają i które rozkładają się przez bardzo długi czas. Realizacja zadania przyczyni się również do podniesienia walorów turystycznych, rekreacyjnych i przyrodniczych terenów nadrzecznych, a to z kolei wpłynie na rozwój turystyki i rekreacji w naszym regionie – mówi Anna Piróg ze Stowarzyszenia Załóg Pływadeł „Rzeki Dzielą – Odra Łączy”.

Od godziny 9.00 osoby, które wcześniej zadeklarowały swoją pomoc, rozpoczną sprzątanie obu rzek. Między 13.00 a 15.00 w podziękowaniu za ciężką pracę dla uczestników akcji organizatorzy zaplanowali rejsy statkiem po Odrze.

O 15.00 na powiatowej przystani „Szkwał” rozpocznie się z kolei Piknik Ekologiczny. Do zdobycia będzie sporo nagród w wielu konkursach. Ciekawie zapowiada się konkurs wiersza i piosenki ekologicznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych, do udziału w którym można zgłosić się jeszcze tylko w dniu dzisiejszym (wtorek). Można również przynieść wykonane własnoręcznie „ekorękodzieło” i zgarnąć nagrody w postaci bonów podarunkowych.

Cały dzień na kozielskiej wyspie będzie skupiony wokół tematyki proekologicznej. Odbędą się eko-warsztaty i zajęcia tj. kreatywne wykorzystanie odpadów, malowanie ekotoreb czy akcja segregacja – zorganizowana przez ZM „Czysty Region”.

Na najmłodszych będą czekać liczne atrakcje: malowanie twarzy, balonowe ZOO, bańki mydlane, zabawy z liną i chustą, tańce, wyścigi i dmuchańce.

O oprawę muzyczną zadbają: Better late than never, MatMusic, Plankton, Mirek Nowakowski, AudioForge i HONKER.

Biletem wstępu na festyn będą surowce, które będzie można wymienić na kwiaty.  Aby otrzymać sadzonki (maks. 2 sztuki), należy ze sobą zabrać jeden z surowców: opakowania PET (20 szt.), opakowania szklane (10 szt.), nakrętki (50 szt.), puszki ALU (15 szt.), baterie (20 szt.).

W ramach całego projektu na terenie powiatu w lipcu br. stanie 15 tablic edukacyjnych.

Podmiotem, który zgłosił zadanie i który pomaga w jego realizacji,  jest Stowarzyszenie Załóg Pływadeł „Rzeki Dzielą – Odra Łączy”. Zadanie jest w całości sfinansowane ze środków Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Opolskiego.

Karta zgłoszenia

1 KOMENTARZ

  1. A pan śluzowy, oczyszcza w prosty sposób: cały syf, który nagromadzi się w śluzie i przed nią, spuszcza dalej. Pomysł racjonalizatorski.

Skomentuj