Tłumiki hałasu w energetyce

  0

  W przemyśle energetycznym dużym problemem jest hałas, jaki powodowany jest przez stosowane urządzenia. Generowany jest on przez instalacje, z których wydostaje się do atmosfery sprężone powietrze lub para wodna pod dużym ciśnieniem. Jest to zjawisko, które uznaje się za zanieczyszczenie. Jest ono szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Jeśli jesteśmy narażeni na nadmiernie głośne dźwięki przez długi czas, to dochodzi do zaburzeń snu, słuchu oraz funkcji motorycznych. Rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiednich tłumików.

  Czym charakteryzuje się hałas w energetyce?

  W instalacjach energetycznych hałas może osiągać bardzo wysoki i szkodliwy poziom. Pojawia się on, gdy taki system wyprowadza do atmosfery parę wodną lub powietrze pod wysokim ciśnieniem. Głośność jest nie do zniesienia i bardzo szkodliwa. Wynika ona ze zmiany ciśnienia, rozprężenia gazów w miejscu wylotu instalacji. Powietrze jest tu usuwane pod bardzo wysokim ciśnienie, gdy przedostaje się przez wylot, nagle, bardzo gwałtownie się rozpręża, co prowadzi do pojawienia się dużego hałasu.

  W branży energetycznej mamy do czynienia zarówno z instalacjami wydmuchującymi parę wodną, jak i sprężone powietrze. Za każdym razem trzeba więc w pełni indywidualnie podejść do problemu i doprowadzić do sprowadzenia dźwięków do bezpiecznego poziomu.

  Jak sobie radzić z hałasem?

  Podstawowym rozwiązaniem jest stosowanie w zakładach energetycznych tłumików przemysłowych o wysokim poziomie wydajności technicznej. Jeśli będą one odpowiednio dopasowane i zaprojektowane z myślą o konkretnej instalacji, to będą skutecznie redukować hałas do bezpiecznego poziomu.

  Co istotne, to że hałas stanie się bezpieczny, nie oznacza jeszcze, że nie będzie on uciążliwy. W związku z tym, w miejscach szczególnie narażonych na dokuczliwość otaczających dźwięków pracownicy powinni być wyposażeni w odpowiedni sprzęt ochrony osobistej. W tym wypadku będą to zatyczki do uszu i specjalne słuchawki wygłuszające.

  Tłumiki jako wydajne narzędzie redukcji hałasu

  Tłumiki przemysłowe są doskonałym rozwiązaniem w kwestii redukowania poziomu hałasu. Wyróżniają się one wysokimi parametrami technicznymi i powinny być odpowiednio dopasowane do konkretnej instalacji. Przede wszystkim kluczowe jest, żeby zachowywały wysoką jakość instalacji, do której są podłączane. Nie powinny powodować żadnych nieprawidłowości w jej pracy. W związku z tym zaleca się, aby przed zamontowaniem systemu tłumienia przeprowadzone zostały specjalistyczne ekspertyzy, a same tłumiki zainstalowane przez profesjonalną i doświadczoną w tym zakresie firmę – najlepiej, jeśli zajmie się ona pomiarami, produkcją i montażem kompleksowo.

  Tłumiki hałasu wydmuchu sprężonego powietrza

  Hałas powstaje w tym wypadku na wylocie instalacji do atmosfery. W tym miejscu sprężone powietrze nagle się rozpręża i powoduje powstanie nieprzyjemnego i szkodliwego dźwięku. Nie powinni być na niego narażeni zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Konieczne jest chronienie przed nimi środowiska naturalnego.

  W takich systemach tłumiki montuje się dokładne na wylocie instalacji. Ich zadaniem jest ograniczenie tych dźwięków do bezpiecznego poziomu. Ich umiejętna redukcja sprawia, że instalacja dalej może wydajnie pracować i spełniać powierzoną sobie rolę, a jednocześnie nie stanowi już zagrożenia w kwestii akustycznej dla otaczającego środowiska.

  Tłumiki hałasu wydmuchu pary wodnej

  W tym wypadku powstawanie hałasu ma ten sam schemat. Usuwana z instalacji para wodna, na wylocie nagle się rozpręża i powoduje nieprzyjemny i dokuczliwy dźwięk, który w sposób szczególny odczuwają pracownicy. Jednak może on mieć wpływ na otaczające środowisko.

  Jeśli chodzi o parę wodną, to tłumiki mogą być jednak różne montowane. Wyróżnia się przede wszystkim te lokalizowane za zaworami bezpieczeństwa, za zaworami rozruchowymi oraz za zaworami regulacyjnymi. W każdym przypadku niezbędne będzie jednak przeprowadzenie specjalistycznych obliczeń, stworzenie indywidualnego projektu, jak również wykonanie instalacji tłumiącej o odpowiednich parametrach technicznych.

  Kompleksowa usługa instalacji przemysłowych tłumików hałasu

  W branży energetycznej ogromne znaczenie ma wydajność i niezawodność działania. Jeśli więc zależy nam na spełnieniu takich wymogów, w kwestii montażu tłumików hałasu, to warto postawić na doświadczoną w tym zakresie firmę taką jak Wenga.

  Kompleksowa usługa montażu tłumików hałasu, powinna składać się z kilku etapów:

  • inwentaryzacja stanu działającej instalacji,
  • dokładne obliczenia cieplno-mechaniczne,
  • stworzenie projektu technicznego i warsztatowego – muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta i konkretnej instalacji,
  • produkcja tłumików,
  • montaż.

  Montaż konstrukcji powinien być odpowiednio nadzorowany. Nie można zapominać o konieczności dokonania pomiarów hałasu oraz o stworzeniu pełnej instalacji dźwiękochłonnej. Dzięki temu, że realizację postawimy sprawdzonej i doświadczonej firmie, która zajmie się nią kompleksowo, zyskamy pewność co do jej wysokiej jakości i skuteczności działania.

  Materiał partnera

  Skomentuj