Tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu zostanie rozbudowana. Spółka Gaz-System zapowiada nową inwestycję

10

Spółka GAZ-SYSTEM otrzymała od Wojewody Opolskiego pozwolenie na budowę czwartego przenośnego agregatu sprężającego na tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Dzięki temu moce sprężania obiektu zwiększą się o ponad 50 procent.

Tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu jest kluczowa dla zasilania magistrali gazowej Korytarz Północ – Południe. Rozbudowa tego obiektu zwiększy bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i pozwoli na wzmocnienie krajowego systemu przesyłowego na całym układzie łączącym kierunki dostaw zlokalizowane na północy Polski – takie jak Terminal LNG oraz Baltic Pipe  – z południowo-wschodnią Polską, aż do połączenia ze Słowacją.

Dostawa przenośnego agregatu sprężarkowego o mocy około 13 MW i jego montaż na tłoczni Kędzierzyn nastąpią w kolejnych miesiącach, tak aby w grudniu br. mógł rozpocząć się etap eksploatacji agregatu. W efekcie tych prac tłocznia będzie dysponowała czterema sprężarkami, a jej moc wzrośnie z  23 MW do 36 MW.

Równie ważnym etapem rozbudowy tłoczni Kędzierzyn było wykonanie w ostatnim czasie zabudowy trzech dodatkowych filtroseparatorów gazu. Dzięki rozbudowie przepustowość tłoczni zwiększyła się z 750 000 nm3/h do 1 500 000 nm3/h.

GAZ-SYSTEM rozbudowuje krajowy system przesyłowy, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw i zwiększyć dostępność gazu sprowadzanego za pośrednictwem Terminala LNG w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe m.in. na potrzeby transformacji energetycznej miejskich ciepłowni i elektrowni, a także innych odbiorców.

Oddana do eksploatacji w marcu 2022 roku Tłocznia Gazu Kędzierzyn to pierwsza tłocznia wybudowana przez GAZ-SYSTEM na Opolszczyźnie na trasie gazowego Korytarza Północ – Południe.

Jej pilna rozbudowa i zwiększenie mocy przesyłowych w możliwie najkrótszym czasie realizacji została w dużym stopniu podyktowana obecną sytuacją geopolityczną i radykalnie zmieniającym się rynkiem energetycznym w naszej części Europy.

10 KOMENTARZE

 1. To jak w końcu jest??
  Unia zakazuje gazu i ogrzewania gazowego bo według nich gaz jest beee, a tutaj się system rozbudowuje.
  Hmmmm ciekawe XD

  • A z czego zrobisz nawozy?

   Zapytaj wiceministra Janusza Kowalskiego z ZjePu, on dopiero uczy się rozróżniać kłosy.

  • Jest tlocznia gazu. W lesie. Potem śmierdzaca rzeczka kanał. A potem jest…. instalacja na blachowni. Takie np icso. Taka instalacja z reaktorami jak pierdyknie….o.k. fala uderzenoiwa doleci do łorlena na piastach. A po drodze
   ….tlocznia gazzu. Będzie jeszcze większe pierdyknięcie…miato o.k😁

   • Do @ Nemezis idioten. A te reaktory w blachowni to jakieś atomowe są, że spustoszyły by ćwierć Opolszczyzny w przypadku pierdyknięcia? Wiesz coś konkretnego w temacie, czy tylko tak sobie konfabulujesz, lub zwyczajnie bredzisz?

 2. O rozbudowie było wiadomo w momencie oddania tłoczni do użytku, bardziej zastanawia mnie kto ma problemy z matematyką i fizyką przy tych wyliczeniach przesyłu i tłoczenia ilości gazu.

 3. W razie potrzeby oferuję mnóstwo swoich gazów, starczy dla połowy Kędzierzyna. A przez tydzień po świętach to i nawet dla całego!!

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj