Tlenek węgla powodem interwencji strażaków na Pogorzelcu

0

W sobotę o godzinie 17 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o alarmującej czujce tlenku węgla w jednym z mieszkań przy ulicy Tadeusza Kościuszki.

Na miejsce zostały skierowane dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej, w tym grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Mieszkańcy budynku ewakuowali się przed przybyciem na miejsce służb. Strażackie mierniki potwierdziły obecność trującego gazu. W mieszkaniu stwierdzono stężenie na poziomie 20 ppm.

Najczęstsze objawy zatrucia tlenkiem węgla to ból głowy, mdłości, wymioty, apatia, utrata przytomności. W celu uniknięcia sytuacji stwarzającej zagrożenie zatruciem nie należy ogrzewać pomieszczeń za pomocą kuchenek gazowych, w pomieszczeniach, w których występuje spalanie paliwa, należy zapewnić skuteczną wentylację. Nie należy zatykać kratek wentylacyjnych w drzwiach do łazienki oraz od przewodów wentylacyjnych. Łazienki, w których występuje piecyk gazowy, należy wyposażyć w czujnik czadu. To niedrogie urządzenie może uratować życie.

W przypadku podejrzeń zatrucia tlenkiem węgla należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym lub strażą pożarną dzwoniąc na numery alarmowe: 998, 112.

Skomentuj