Teren przy lokomotywie to teraz plac budowy. Miasto zaczęło urządzanie skweru Kolejarzy

31

Kędzierzyńska lokomotywa wtopiła się już w pejzaż miasta i stała się jednym z jego symboli. Wkrótce skwer Kolejarzy, na którym stoi, zapewne jeszcze chętniej będzie odwiedzany przez mieszkańców. Miasto właśnie rozpoczęło jego zagospodarowanie.

Lokomotywa stanęła na skwerze przy ulicy Traugutta ostatniego dnia października zeszłego roku na wcześniej przygotowanym cokole z fragmentem torowiska. Wkrótce miasto przygotowało dla mieszkańców niespodziankę – maszyna została efektownie oświetlona w bożonarodzeniowym klimacie. Był to strzał w dziesiątkę. W kolejnych tygodniach przy ciuchci niemal zawsze można było spotkać mieszkańców robiących sobie pamiątkowe zdjęcia.

Niebawem pojawi się kolejny powód, by odwiedzić skwer Kolejarzy. Właśnie rozpoczęło się jego urządzanie.

Teren zostanie utwardzony, pojawią się ławki, stoły z planszami do gry w szachy i chińczyka oraz dużo zieleni. Zadanie realizuje jedna z kędzierzyńskich firm budowlanych. Jest warte 167 tys. zł. Prace potrwają do maja.

Na razie lokomotywę będzie można oglądać jedynie na odległość. W związku z pracami teren został ogrodzony.

31 KOMENTARZE

 1. Czy na prawdę jest to odpowiedni czas, na takie przedsięwzięcia???
  Firma budowlana = grupa ludzi, co jest równoznaczne z ryzykiem zachorowania…

  Wiadomo, że wirus kiedyś zniknie i miasto „ożyje”, ale to potrwa, a do tego czasu miasto powinno zrobić wszystko, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się pandemii, a tutaj widzę działania zupełnie sprzeczne…

  • @Patrycja, te prace budowlane są 100 razy bezpieczniejsze niż jazda miejskim autobusem, zwłaszcza że odbywają się one na otwartej przestrzeni.

  • Przecież ilu tam będzie pracowników. Póki co nie doszło jeszcze do konieczności zamykania innych firm niż galerie handlowe, czy inne gdzie duże skupiska ludzi są.. Więc jak my większość, tak i pracownicy budowlani jeszcze do pracy chodzą. I oby nie doszło do tego, że będzie taka sytuacja, że będzie trzeba zamknąć większość firm, przerwać całkiem wszystkie inwestycje. Niestety dla gospodarki może to być za mocny cios

 2. Czy w czasie epidemii człowiek musi z czegoś żyć, czy też nie ?…czy firmy mają upadać a ludzie tracić pracę czy też może nie ? NO TO JAK TO JEST Z TĄ PRACĄ ?

  • Pati na zasiłku, więc skąd może wiedzieć skąd biorą się pieniądze. Ona wie, że są z MOPSu i tam przywożą je z banku, a bank wcześnie zamawia je z drukarni.
   Żadnego etapu chyba nie pominęłam.

   • Pati na zasiłku nie jest, nie korzysta z MOPSu i innego tego typu pomocy finansowych
    Pati jest niezależna i zarabia sama na siebie :)
    Ale dziękuję za doinformowanie mnie, skąd biorą się pieniążki w moim portfelu :)

 3. Właśnie czegoś takiego mi tam brakowało ;) ławeczki i jakiejś zieleni. Czekam na efekt z niecierpliwością :)

  A wy kedzierzynianie… Ogarnijcie już z tym koronawirusem.. Było fajnie przez pierwsze dni.. Teraz to już nudne.. Bez sensu panikowanie i tejże zasiewanie…

 4. Jeśli zrobienie paru ścieżek,postawienie ławek i stolików to inwestycja to gratuluję dobrego samopoczucia i nię opuszczającego humoru,jest tyle ulic i chodników w mieście do remontu a nasza władza zleca robienie pierduł za publiczne pieniądze,dla lepszego wyglądu zapomnianego centrum gdzie psy zaczynają szczekać.

  • Popieram w 100%
   Budżet obywatelski? Każda inwestycja, która moim zdaniem jest w porządku, jest odrzucana, ale widocznie to ja nie pasuje do tego miasta, a dla reszty mieszkańców takie przedsięwzięcia są jak najbardziej na miejscu, więc róbcie tak dalej :)
   Śmietników brak, metalowe ławki, że nie da się wysiedzieć, ale wszystko jest super :)

    • Mówiąc krótko i nawiązując do wypowiedzi – „Bóg tak chciał…”

     A ja poczekam aż ta inwestycja, o ile tak to można nazwac, powstanie.
     Wtedy zobaczymy ile młodzieży będzie siedzieć, rodzin z dziećmi, seniorow i grać w szachy i chińczyka, oczywiście wśród pięknej zielenii i czystości, bo gdzieżby kędzierzynianin papierek wyrzucił na ziemię… :)
     Inhalacja spalin samochodowych, z „mało” uczęszczanego odcinka drogi jak na kk, no lokalizacja strzałem w 10tke:)
     A wieczory/noce na pewno przyciągna okoliczna młodzież, aby zamiast na zahalu z piwem, pójść i kulturalnie pograć w tzw. planszówki :)

     • ale się napięłaś, popuść to ciśnienie, jesteś na kwarantannie zaraz odwiedzą Cię smutni panowie w granatowych spodniach

 5. Hmm, nieodpowiedzialne?
  To stwierdzenie może dotyczyć zachowania niektórych mieszkańców tego miasta, a mój wpis?
  Wyraziłam swoje zdanie, a to chyba zakazane nie jest, no ale dzień bez hejtu-dniem straconym :)
  Pozdrawiam

    • Patrycja, to, że masz rację, nie podlega dyskusji – dlatego nie warto wdawać się w polemikę z tymi frustratami. Za 167 tys. zł. można wybudować ładny dom jednorodzinny – ale to, już temat do oddzielnej dyskusji. Na obecną chwilę, są nam potrzebne pieniądze żeby prewencyjnie zabezpieczyć naszą służbę zdrowia w potrzebne środki do walki z korona wirusem i to, jest priorytetem!

 6. A ja domagam się i pytam włodarzy Miasta , kiedy w Kędzierzynie – Koźlu będzie Izba Wytrzeźwień…? Bo człowiek po pijaku niema gdzie się przespać….Tyko musi się męczyc na ,,dołku” w Komendzie…

 7. Ja prponuję zająć sie dziurawymi drogami w tym mieście. Lokomotywa no cóż piękna albo nie powiedzą inni a proste i gładkie drogi są nam bardzo potrzebnei ten komfort cenię bardziej niż widok lokomotywy.

 8. Patrycjo! Popieram Twoją wypowiedź! Miejsce, jedno z najruchliwszych rond w mieście. Spaliny od świtu, do wieczora. Samochodowy bród i kurz. Żeby nawet mi dopłacali, to nie usiadłabym tam ani na 5 minut, nawet przy dużym zmęczeniu. Trzeba nie mieć instynktu samozachowawczego i zdrowego rozsądku, żeby tego nie widzieć!

 9. Nie martwcie się niepotrzebnie ,zrobią przy każdym stoliku oświetlenie,budkę dla pani która będzie wycierała ławki i stoliki i będzie git,całymi nocami będzie można rozgrywać turnieje ewentualnie imprezy towarzyskie.niech żyje miasto możliwości

Skomentuj