Dzień Żołnierzy Wyklętych w Kędzierzynie-Koźlu. Była katownia UB oznaczona. ZDJĘCIA. WIDEO

1

W Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Kędzierzynie-Koźlu odsłonięto tablicę upamiętniającą więzionych i męczonych w kozielskim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego.

Umieszczenie tablicy na fasadzie kamienicy przy ulicy Piastowskiej to efekt wieloletnich starań Bogusława Rogowskiego, którego ojciec również był tu więziony. Obecnie w budynku mieści się bursa szkolna, ale do połowy lat pięćdziesiątych był Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. W podziemiach więzieni byli członkowie organizacji wolnościowych i patriotycznych sprzeciwiający się reżimowi komunistycznemu – więcej na ten temat.

Uroczystości z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się w kozielskim kościele parafialnym. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod budynek bursy, gdzie po przemówieniach odsłonięto tablicę. Dokonał tego m.in. Józef Paczosa ostatni żyjący z więzionych tu Żołnierzy Wyklętych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, organizacji patriotycznych i kombatanckich, a także kibice Chemika.

1 KOMENTARZ

Skomentuj