Ten system łączy szkoły, uczelnie i pracodawców. Opracowano go w Kędzierzynie-Koźlu i jest wdrażany w całej Polsce

2

System wsparcia zawodowego stworzony w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim jest wdrażany w całym kraju. Mówiono o tym podczas tegorocznego Forum Edukacji Zawodowej, które odbyło się w Warszawie. Tematem przewodnim były „Aktualne trendy w procesie planowania kariery zawodowej”. Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu ma na tym polu sporo do powiedzenia. Stworzyło bowiem system, który przynosi coraz lepsze efekty nie tylko w powiecie, teraz również ma skutecznie pracować dla samorządów w Polsce.  

– W ramach opracowanego systemu centrum współpracuje ze wszystkimi szkołami podstawowymi i średnimi w powiecie, dzięki czemu ujednolicamy kształcenie i wspólnie wyznaczmy cele, przeprowadzamy badania, co zwiększa efektywność doradztwa – mówi dr Ireneusz Wiśniewski, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego, który jest członkiem Krajowego Zespołu Ekspertów ds. Kształcenia i Szkolenia Zawodowego EVET.

Aktualnie w kędzierzyńskim odbył się tydzień zawodowy, w ramach którego uczniowie i rodzice mają możliwość odwiedzenia jednostki oraz szkół i zapoznania się z ich funkcjonowaniem, z bliska poznają też zawody, a rodzice mają okazję zapoznać się z Powiatową Siecią Wsparcia Szkolnych Doradców Zawodowych.

– Jednym z elementów opracowanego systemu jest współpraca z pracodawcami oraz uczelniami wyższymi, na tym polu mocno stawiamy na rozwój młodego człowieka już od szkoły podstawowej, z uwagą przyglądamy się rynkowi pracy i staramy się szybko reagować na zmieniającą się rzeczywistość – dodaje Ireneusz Wiśniewski.

Forum Edukacji Zawodowej Europass i Euroguidance to coroczna konferencja, której przedmiotem jest dyskusja na tematy ważne dla rozwoju edukacji branżowej i zawodowej w Polsce. Wydarzenie organizowane jest przez Krajowe Centrum Europass i Euroguidance oraz Krajowy Zespół Ekspertów ds. Kształcenia i Szkolenia Zawodowego EVET, działające w ramach Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Celem jest wspieranie i promowanie edukacji branżowej Polsce, a także europejskiego obszaru mobilności edukacyjno-zawodowej wśród polskiej społeczności doradców zawodowych.

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo chciałbym szanować P.Wiśniewskiego ale od kiedy usłyszałem jego wystąpienie na jednym z wieców w naszym miasteczku… już podziękuję.

    • Wystąpienie na wiecu to pikuś, ale jak mozna sobie przypisywać pomysł na zmiany w szkołach skoro to przedsiebiorcy zaczęli dogadywać się ze szkołami na zmiany w profilu nauczania że względu na braki kadrowe przy jednoczesnej nadprodukcji absolwentów LO. Gdzie jeśli ktoś nie idzie na studia nie potrafi sobie poradzić w życiu.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj