Tempo szczepień w powiecie wyraźnie spadło: „Musimy zrobić wszystko, aby je promować”

15

Wraz z nadejściem lata i luzowaniem kolejnych obostrzeń epidemiologicznych zauważalny jest spadek liczby osób zainteresowanych szczepieniem przeciw COVID-19. Eksperci alarmują, że malejące tempo szczepień może mieć fatalne konsekwencje jesienią, kiedy spodziewany jest ponowny wzrost liczby zakażeń. Temat ten został poruszony podczas ostatniej sesji rady powiatu.

Problem zmniejszającego się zainteresowania szczepieniami w naszym powiecie był analizowany przez zarząd powiatu. Według danych rządowych, w gminie Kędzierzyn-Koźle jak do tej pory w pełni zaszczepiono 37,3 proc. uprawnionych do tego mieszkańców. Gorzej sytuacja wygląda w gminach wiejskich naszego powiatu. W Polskiej Cerekwi współczynnik ten wynosi 31,5 proc., w Bierawie 26,5 proc., w Pawłowiczkach 25,7 proc., w Reńskiej Wsi 25,6 proc., a w Cisku zaledwie 24 proc.

– Pierwszym problemem jest nowy wariant wirusa, który jest bardziej zaraźliwy, co widać na przykładzie Wielkiej Brytanii, gdzie wzrasta liczba zakażeń. Drugim problemem jest to, że osoby przekonane do szczepień już to zrobiły. Obecnie obserwujemy, że liczba szczepień spada i musimy zrobić wszystko, aby promować szczepienia. Wyszliśmy temu naprzeciw i na „Pływadłach” zorganizowaliśmy mobilny punkt szczepień. Jeśli będziemy mieli inne duże imprezy, to będziemy starali się ponownie organizować taką akcję – mówił podczas wtorkowej sesji starosta powiatu Paweł Masełko.

O bieżące tempo szczepień w powiecie dopytywał radny Rafał Olejnik: – Pamiętam, jakie były założenia dotyczące szczepień w naszym powiecie. Mamy trzy punkty szczepień i z tego, co wiem, to liczba zainteresowanych dramatycznie spada(…) Mam niedosyt, jeśli chodzi o informowanie i edukowanie naszych mieszkańców. Ludzie chcą się zaszczepić, żeby nie chorować, a przecież to nie tylko o to chodzi. Powinniśmy lokalnie informować i namawiać naszych mieszkańców.

Jak się okazuje, w ostatnim czasie nastąpił duży spadek szczepień w powiecie. Jeszcze kilka tygodni temu wykonywało się ponad 8 tysięcy szczepień tygodniowo, podczas gdy w ubiegłym tygodniu liczba ta spadła do około 2100. Te dane niepokoją władze powiatu i dyrekcję kozielskiego szpitala.

– To, jak dużo szczepień będzie realizowanych, pomoże nam obronić się przed tym, aby nasz szpital ponownie nie był przekształcony (w szpital jednoimienny, dedykowany pacjentom z COVID-19 – red.). Razem z panem starostą i zarządem pracujemy nad tym, aby liczba szczepień była większa – powiedział Jarosław Kończyło, dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.

15 KOMENTARZE

 1. Wielka Brytania zaszczepionych 80proc, kilka dni temu 117 zgonów w tym 50 osób zaszczepionych podwójną dawką. Jakieś pytania jeszcze????

  • Jeśli zaszczepiony drugą dawką zginie w wypadku samochodowym, to też się liczy do tej statystyki? Takie dane niepoparte żadnym sensownym źródłem są bezwartościowe.

  • Tak skąd bierzesz te dane. Bo chyba ktoś taki mądry jak ty je tobie udostępnił. No tak boisz się że to spisek że PIS czy tam inne PO na twoją wolność zrobiły. W szczepionce jakaś nano technologia która zawładnie twoim mózgiem. Choróbsko jest dzięki takim matołom bo nie nie dociera że innych może zarażać ! Skoro nie chcesz się szczepić powinieneś być pozbawiony szereg praw. To tak samo jak dezercja.

   • Tutejszy, dziwisz síę, że ludzie zaczynają być agresywni??? Krążę po Europie i szukam tego wirusa od 1,5 roku! Zamiast tego znajduję objawy hiserii i niezmierzalnej głupoty takich ludzi jak ty! Nie mieścicie się już w żadnych ramach zdrowego rozsądku, przyzwoitości czy nawet obowiązującego prawa! Jak to jest być owieczką, potulną, idącą na rzeź?

   • Wyłącz TV PiS włącz myślenie. Sprawdź sobie dane w CDC to jest amerykańska agencja ds. leków, a później tu na temat tej śmiercionki możesz się wypowiadać.

   • Oj matołki. (Zasiedzony) chyba od 1,5 roku palcem po mapie Europy podróżuje.
    Powietrze jest a przecież go nie widzimy…. to (Zasiedzony) czym oddychasz ?
    A jeśli chodzi o dane to trzeba patrzeć na uczciwe źródła a nie na tym co napisze jakiś głupol taki jak wy. Skoro nie chcesz się szczepić powinieneś być pozbawiony szereg praw. To tak samo jak dezercja.

    • Jestem zawodowym wieloletnim kierowcą the billu to palcem sobie jeżdżę po nawigacji jak kierunek wybieram.
     Jeśli chodzi geniuszu o dane to wszelkie źródła podawały, że mamy ponad 22 mln poszczypanych a okazało się iż zsumowali sobie tych po dwóch dawkach! Faktycznie to 16 mln i nie ma więcej chętnych!
     O jakich „uczciwych” źródłach piszesz???
     Nadajecie się do dalszego leczenia i szczepienia. Na głowę.

     • Kierowajcu zawodowy fiatem 126p takie kity żenić sobie możesz takim baranom jak ty. Bo tak się składa że jeżdżę po nie których państwach i nieraz żądają papierów albo że nie masz covida albo że zaszczepiony więc skończ te durnoty pajacu.

     • Maniek z Mana, te inwektywy zostaw dla równych sobie!
      To na parkingach słychać, widać a nawet czasem czuć.
      Piszesz o epizodach np. w Czechach z których to pomysłów szybko się wycofali bo rynek i paraliż granic sam sprawę uregulował?
      Jakoś miałem szczęście i na żadnej granicy nikt nigdzie mnie nie zatrzymywał i nie pytał o zaświadczenie covidowe, natomiast widziałem jak pastwili się nad kierowcami i pasażerami osobówek.
      A na miedzy zobaczyli twoją mordę i stwierdzili, że musisz mieć coś na sumieniu!

  • Nie ma więcej pytań. Z takimi osobnikami się nie dyskutuje. A przy okazji. Byłeś już oglądać gości podtrzymujących ziemię na swych barkach?

 2. Droga redakcjo, w pewnym wywiadzie radiowym marszałek województwa Opolskiego opisywał jakie nagrody pieniężne czekają na gminy z najlepszym współczynnikiem wyszczepienia mieszkańców, czy można przytoczyć te dane w następnym artykule?

 3. Nie życzę nikomu śmieci na pluca, kiedy się człowiek dusi, ten co pisze ze cowida nie ma, może go i nie ma, ale ludzie umierają niestety , więc modl się w cokolwiek wierzysz żeby cię to nie spotkało

  • Śmiertelność liczona w dziesiętnych promila!
   Pampersa sobie kup albo coś na uspokojenie! Będziesz patrzył w próżnię i mamrotał sam do siebie a nie tutaj wypłakiwał.

Skomentuj