Te ściany mogą być podziwiane! Murale zadaniem zgłoszonym do budżetu obywatelskiego

8

Sześć ścian w Kędzierzynie-Koźlu ma szanse stać się prawdziwą ozdobą miasta. Wśród nich dom towarowy, obecna siedziba „Promyczka”, czy ściana na bloku ulicy Przechodniej 6. Takie zadanie zgłoszono w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2020. 

W ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszono 60 propozycji. Wśród nich znalazło się dość nietypowe zadanie, jakim jest wykonanie murali na ścianach naszego miasta. Wiele wskazuje na to, że Kędzierzyn-Koźle ma szansę na nową artystyczna wizytówkę, tym bardziej, że niektóre ściany wybrane do zadania niestety nie należą do najpiękniejszych.

Murale stają się wizytówką wielu dużych miast w Polsce i na świecie, a street art staje się coraz bardziej popularny. Dlaczego Kędzierzyn-Koźle miałby do nich nie dołączyć? Tym bardziej, że mamy w mieście wiele interesujących ścian, jak również ambitnych, doświadczonych lokalnych artystów, którzy mogą wykonać mural. W ten sposób zamienimy zwykłą ścianę w dzieło, wobec którego nikt nie przejdzie obojętnie. Kędzierzyn-Koźle może pochwalić się imponującymi muralami, o których poczytać możemy w lokalnych mediach, były również obiektem, który uwieczniali miłośnicy fotografii Mobile Photo Trip z całej Polski. Taki sposób uatrakcyjnienia naszej wspólnej przestrzeni miejskiej ubarwi życie mieszkańców. Prace będą tworzone w porozumieniu i z akceptacją zarządców poszczególnych budynków. Brane pod uwagę będą również sugestie mieszkańców” – czytamy w opisie zadania.

Ściany, na których ma szanse pojawić się mural to budynek przy ul. Przechodniej 6, schron obok Urzędu Skarbowego, budynek szkolny przy ul. Piotra Skargi 11 (obecny ŚDS „Promyczek”), budek przy ul. Kościelnej 2, Dom Towarowy od strony ul. Matejki, tylna ściana MZBK.

Na projekty zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego można głosować od 10 do 31 marca za pośrednictwem platformy internetowej urzędu miasta www.budzetobywatelski.kedzierzynkozle.pl, a także stacjonarnie w siedzibach rad osiedlowych od 2 do 9 marca.

8 KOMENTARZE

  1. Może coś w klimacie komiksowym, np kajko i kokosz albo jakis asterix i obeliks. A nie jakies kwiatki jak te pod wiaduktem.

    • Krzyże malujcie, dużo krzyży. Zlikwidowaliście gimnazjum im. świętego kardynała Wyszyńskiego, to teraz niech Krzyż odkupi waszą winę.

      • Obywatel o pseudonimie „osoba” wrzuca mnie, jak mniemam odruchowo do worka post-okrągłostołowego układu władzy, podczas gdy ja z tą czerwono-różowo-zielono-pomarańczowo-niebieską zarazą, jednym słowem „tęczową” nie mam nic wspólnego, jak sam pseudonim wskazuje. Najnormalniej w świecie wierzę w człowieka-Boga Jezusa Chrystusa i jego wizerunek chciałbym widzieć przynajmniej na jednej z elewacji budynków w tym mieście.

      • Możesz mieć pewność, że zmieni się Twoja optyka – oby tylko nie pod wpływem ciężkiego doświadczenia. Czy wtedy znajdziesz odwagę i pochwalisz się tym, czy znowu będziesz zgrywać twardziela? Być może przypomnisz sobie ten komentarz.

  2. Ciekawe ile to będzie kosztować czy tyle samo co bohomazy w tunelu kolejowym, czy te pieniądze nie można wydać na coś sensownego

Skomentuj