Tam bezdomni bezpiecznie spędzą noc. Powstało pierwsze pomieszczenie interwencyjne w naszym mieście

23

Osoby bezdomne koczujące m.in. w wiatach śmietnikowych, na klatkach schodowych lub w pustostanach będą trafiać do specjalnego pomieszczenia interwencyjnego. To pierwsze takie miejsce w Kędzierzynie-Koźlu.

Noce coraz chłodniejsze, dni coraz krótsze. Jesień i zima to bardzo trudny czas dla osób bezdomnych, które poszukują schronienia. Koczują w wiatach śmietnikowych, na klatkach schodowych, szukają miejsca w parkach czy pustostanach. W czasie pandemii powinniśmy dodatkowo być czujni i gdy widzimy osobę bezdomną nocującą na przykład na korytarzu, należy zadzwonić po straż miejską lub policję. Funkcjonariusze przyjadą po osobę bezdomną i zawiozą ją do bezpiecznego miejsca, które rozpoczęło funkcjonowanie w naszym mieście. Pomieszczenie interwencyjne pozwoli bezdomnemu w cieple spędzić noc.

– Pomieszczenie interwencyjnie jest to rodzaj eksperymentu, sami jesteśmy ciekawi, czy takie pomieszczenie wpisze się w życie publiczne miasta. Bardzo szybko będziemy wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie na tego rodzaju pomoc. Bezdomni przywiezieni przez straż miejską lub policję będą mogli spędzić w pomieszczeniu noc, napić się ciepłej herbaty. Nie będzie tam łóżek, tylko krzesła. Chodzi o to, aby nie była to noclegownia, lecz miejsce, w którym można się schronić. Taki pomysł pojawił się ze względu na pandemię, chcieliśmy w ten sposób zabezpieczyć osoby, które zgłaszały nam problem z bezdomnymi koczującymi na klatkach – mówi Danuta Ceglarek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu.

Pomieszczenie interwencyjne z niezależnym wejściem zostało przygotowane w Domu Dziennego Pobytu nr 2 w Koźlu.

23 KOMENTARZE

 1. „Bezdomni przywiezieni przez straż miejską lub policję będą mogli spędzić w pomieszczeniu noc, napić się ciepłej herbaty. Nie będzie tam łóżek, tylko krzesła. ” – świetne rozwiązanie, bezdomni będą mogli spędzić noc na siedząc na krzesłach, pogratulować kreatywności , może Pani D, Ceglarek spróbuje tego rodzaju gimnastyki?…

  • Jak mają spać na krześle to może iść na całość, dać im zupę i niech jedzą widelcem, przecież coś trzeba całą noc robić. Kiedyś ludzie bez duszy w cyrkach zarabiali robiąc freak show z kaleków. Teraz dyrektor MOPS robi inny cyrk, noclegownię bez łóżek

 2. „Nie będzie tam łóżek, tylko krzesła” – no, fajna zachęta dla bezdomnych na noc. W altanie śmietnikowej mogą się przynajmniej położyć, bo nocą nikt śmieci nie wynosi.

  Faktem jest obecność bezdomnych na klatkach, kiedyś mi to nie przeszkadzało, nawet wynosiłem im papierosa, czy kawę i kanapkę. Ale kiedy zauważyłem, że sikają „na miejscu”, przestałem im pomagać. Co nie znaczy, że im nie współczuję , to są wielkie ludzkie dramaty.

  • Nie sprawdziłeś się krokodylku w roli dobrego samarytanina. Powiem więcej, poprzez nieodpowiednie postępowanie zasikałeś klatkę schodową siurakami tych bezdomnych. Jeśli już nosiłeś im szlugi, kawusię, czy kanapeczkę, powinieneś jeszcze dostarczyć nocniczek, papier toaletowy, a po napełnieniu nachtopka, elegancko go opróżnić.

   • Nosiłem, kiedy wszystko było ok. Zapewniam cię, że byli mniej uciążliwi, niż sąsiedzi piętro wyżej.
    Oczywiście do czasu.

  • krokodyl, co to znaczy nikt nie wynosi. Ja wynoszę. Dlaczego jesteś taki zamknięty w swoim światopoglądzie miałomiasteczkowym? To, że masz jakiś pogląd na świat, nie znaczy, że jest jedyny. Wynosisz im papierosy? No bardzo mądry jesteś, naprawdę panisko bez piątej klepki.

   • Empatia…, czujecie to? Wiecie co to jest? Spotkałem w życiu paru takich ludzi i 90% z nich było bardziej, niż… wartościowi.
    Ale oczywiście wy widzicie ich tylko przed sklepem, w klatce, albo w telewizji, to skąd macie wiedzieć.

  • Zacznijmy od tego, że nie powinno tu być bezdomnych. Powinno sie ich wywozić daleko za miasto, w szczere pole. To miasto trzeba oczyścić z tej zgnilizny. Wywieźć, aresztować, szykanować, aż po Polsce rozejdzie się sława naszego miasta wolnego od bezdomności.

  • Tobie to te pisiorasy chyba się śnią po nocach. Przenieś się w czasie do tuskolandii, to będziesz miał spowrotem rządy platfantastów. Wtedy to był raj dla ludzi, których władza miała tam, gdzie plecy zmieniają swoją nazwę.

 3. Chodzi o to, aby nie umierali z wychłodzenia a nie o to aby godnie żyli. Mnóstwo ludzi ciężko pracuje a po opłatach stać go na kubek ciepłej herbaty.

 4. Broń Boże żadnych łóżek, bezdomni mają całą noc siedzieć na krześle i słuchać przemówień Pipy Lampart – coby nauczyli się porządnie bluzgać.
  Na ścianie będą portrety tuskowych radnych – coby nauczyli się, komu należy w pas się kłaniać pod marketami.
  Drzwi będzie pilnował policjant – coby nie pouciekali..

 5. Czytając nie które komentarze to włos na głowie się jeży. Większość piszących to rzekomi zdeklarowani katolicy. Czyli jak w starym mądrym przysłowiu: „modli się pod figurą, a diabla ma za skórą” …
  Niektórzy nawet poszli dalej:” by wywalić tych bezdomnych”, pozbyć się ich jak śmieci. Ludzie w tyłkach się wam przewróciło. Trochę lepiej zarabiacie i już o bożym świecie zapominacie. Każdego z was może spotkać bezdomność. Każdy z was może pójść do więzienia itd. Los nie śpi dziś masz dom , pieniądze ,dobrą pracę, rodzinę, a za chwilę możesz wszystko stracić. Ci którzy są teraz bezdomnymi menelami jak większość społeczeństwa ich pogardliwie nazywa też mieli kiedyś dom, rodzinę, pracę… Lecz los i system spowodował że to wszystko stracili. Błąd w życiu lub w pracy kosztował ich byt przez resztę trwania w stanie bezdomności. Raczej mało kto decyduje się być świadomie bezdomnym… Wyjście z tego stanu też nie jest proste, oni mają już pewne nawyki w tym problemy z używkami. Dlatego oprócz Koźla takie miejsce powinno być również w Kędzierzynie i wszędzie tam gdzie są tacy ludzie.

  • No dobrze, Marianie Sz. Fajnie napisałeś. Mądrze, życiowo, a jakże. Widać żeś katolik, nie tylko rzekomy. Ale czy opróżniasz rano nachtopki po bezdomnych ? Bo widzisz, taki krokodyl, naraził się na moją krytykę, pomimo że nosił bezdomnym na klatke szlugi, kawusię i kanapeczki, ale zapomniał o nocniczku. A przecież wiesz, jak się coś zje, czy wypije to nocniczek by się przydał.

   • Człowieku pieprzysz jak potłuczony. Nawet nie zastanawiasz się o czym ty piszesz. U ciebie brak konstruktywnych i merytorycznej wypowiedzi. Do tego wyśmiewasz się z gościa , który chociaż prostym językiem napisał ale przynajmniej na temat. A nocnik to se na ten głupi łeb załóż. Tacy jak ty nie powinni w ogóle się odzywać. Tu pod różnymi artykułami KK24 za dużo jest takich co się nudzą i wypisują jakieś brednie do tego są złośliwi oraz chamscy. Owszem każdy ma prawo wypowiadać się ale niech to będą jakieś normalne komentarze. Można komuś wytknąć nie kompetencje ale w sposób kulturalny.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj