Taki był rok 2020 w Kędzierzynie-Koźlu. Felieton prezydent Nowosielskiej i kalendarium

16

To będzie pamiętny rok… Wbrew pozorom, warto go też przywoływać z powodu wielu ważnych inwestycji i przedsięwzięć, które miały miejsce w Kędzierzynie-Koźlu.

Przedstawiamy miejskie kalendarium, a także podsumowujący felieton prezydent Sabiny Nowosielskiej:

Szanowni Mieszkańcy!

To miał być rok spokojnej, ciężkiej pracy, przygotowywania i realizowania inwestycji, upiększania kolejnych zakątków naszego miasta. Rok zwieńczony obchodami jubileuszu 45-lecia powstania Kędzierzyna-Koźla. W marcu nasza rzeczywistość wywróciła się do góry nogami.

Czy samorząd można poddać lockdownowi? Nie! Gmina musi funkcjonować cały czas, bo każdy z nas potrzebuje wody, oświetlonych i gładkich ulic, równych chodników, komunikacji miejskiej, wymienić dowód osobisty. Pandemia zmieniła nieco nasze plany – przybyło nam zadań. Musieliśmy sprostać jeszcze większej liczbie wyzwań, żeby zapewnić mieszkańcom funkcjonowanie i bezpieczeństwo w tych specyficznych okolicznościach.

Przy kolejnych wprowadzanych, znoszonych i przywracanych obostrzeniach gmina działała cały czas. Kompleksowe przebudowy przeszło osiem ulic na Kuźniczce, ul. Mościckiego w Azotach, Anny i Piramowicza w Koźlu. Oddaliśmy do użytku trzy nowe boiska, w Rogach oraz przy szkołach podstawowych nr 6 i 16, cieszące zmysły, mięśnie i stawy sportowców. Skaterzy szaleją na nowych urządzeniach na placu Młodzieży w Śródmieściu. Spacerowanie po alejkach kozielskiego parku jest teraz znacznie wygodniejsze, a centrum bioróżnorodności w Azotach już wygląda efektownie, a co dopiero, gdy w przyszłym roku zakwitnie zielenią…

Jeszcze większy nacisk położyliśmy na bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Kilkakrotnie doposażaliśmy nasz szpital w środki ochrony osobistej. Strażacy z OSP Miejsce Kłodnickie nie gniotą się już w ciasnej remizie. Rozbudowaliśmy też miejski monitoring.

Nadal skutecznie pozyskujemy dofinansowania. Dzięki nim za kilkanaście miesięcy na ulice naszego miasta wyjadą elektryczne autobusy. Hitem końca roku jest deklaracja ze strony rządu, że sfinansuje nam ogromną część kosztów budowy łącznika do obwodnicy północnej. To kilkadziesiąt milionów złotych, które zaoszczędzimy w budżecie miasta.

Wciąż upiększamy nasze miasto i bardzo nas cieszy, ile satysfakcji sprawia to naszym mieszkańcom. Rodzinka miejskich koziołków powiększyła się o kolejne figurki. Oprócz sympatycznych rogaczy niezmiennie furorę robi zabytkowa lokomotywa przy kędzierzyńskim dworcu PKP. Nasze wysiłki doceniają eksperci, choć to nie dla nich pracujemy, a dla miasta i jego mieszkańców.

W tym specyficznym czasie przypadł jubileusz 45-lecia Kędzierzyna-Koźla. Miała być huczna impreza, a świętowaliśmy online. I tu też –zachowując proporcje – wspólnie z mieszkańcami sobie poradziliśmy. A skoro poradziliśmy sobie w tak nienormalnych czasach, to poradzimy sobie w każdych.

Sabina Nowosielska
Prezydent Kędzierzyna-Koźla

16 KOMENTARZE

 1. Pani Prezydent to sobie chyba nieco kpi z mieszkańców. Zacznę od linku do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=WLoMBiRoSzY
  Cytat z kalendarza ubiegłorocznego Pani Prezydent – Marzec:
  …..Spacer po plantach stał się jeszcze przyjemniejszy. W marcu rozpoczęła się budowa nowych alejek w zabytkowym parku. Łącznie powstało blisko 800 m nowych ścieżek oraz przebudowano i wyremontowano 3,7 km istniejących już traktów. Przybyło ponad 40 ławek i 20 koszy na śmieci oraz stojaki na rowery. Modernizacja terenu zakończyła się podczas wakacji…… Jeżli Włodarze wiedzą że plany kozielskie są unikatem na skalę krajową , a nawet europejską to czemu są traktowane jak przysłowiowe piąte koło u wozu i to nie tylko park…
  No tak spacer jest przyjemny kiedy się jest zdrowym i młodszym bo zamiast 40 więcej ławek chyba jest ich o
  tą liczbę mniej. Do tego są ustawione po dwie a nie jak do tej pory pojedynczo i po obu stronach ścieżek.
  Także tu Władza się nie popisała tym bardziej że więcej samych ławek jest przy OKKu i w Parku Pojednania niż na plantach kozielskich.. Już nie wspomnę o muszli koncertowej która się zamienia w toaletową oraz o ohydnym placu zabaw tuż za policją. Menelstwo ma tam rzeczywiście miejsce do swych zabaw. Podobnie jest z ogrodem różanym przy Urzędzie Stanu Cywilnego ul. Piramowicza. Zamiast przyciągać to niestety odstrasza. Przy okazji muszę skrytykować do końca nieprzemyślaną koncepcję – inwestycje jak : rynek kozielski wyglądem przypominający plac defilad z niewielką ilością chabazi – bo to nie zieleń. Wszelkie inwestycje to w Azotach i Kędzierzyn. Między innymi będą robić zieleńce na Kędzierzyńskich garażach czy podwórzach i to chyba z części pieniędzy pochodzących na planty. Wygląda to tak że Kędzierzyn zielenieje a Koźle zalewa beton.
  Muszę przyznać że część ulic Starego Miasta jest zrobiona lecz niestety część szkoda gadać. Dziury w jezdni czy rozwalone chodniki gdzie można połamać sobie nogi.
  Dalej ciężki tranzyt przejeżdża przez ulice Starego Miasta Racławicka i 24 kwietnia pomimo istniejącej obwodnicy i dróg alternatywnych. Natomiast przebudowa Alei Jana Pawła II co wyeliminowało ciężki ruch z centrum Kędzierzyna to umieli.
  Brak monitoringu ulic Sądowa-Racławicka-Dunajewskiego chociaż często nocami szwędają się zbłąkani, zwłaszcza po… głośno się zachowują i czasem coś zdewastują lub zanieczyszczą.
  Nie będę tu krytykował inwestycji w elektryczne autobusy – bo tu szkoda słów.
  Także Pani Prezydent proszę nie zapominać że Pani jest dla Nas mieszkańców, a nie odwrotnie. Do tego dla wszystkich z całego miasta Kędzierzyn-Koźle, A nie tylko Kędzierzyna czy Azot ! Dlatego apeluje o rozważne wydawanie publicznych pieniędzy i mądre decyzje nie szkodzące mieszkańcom i miastu w tym ich różnicowaniu.

 2. My trudności wszystkie pokonamy,
  żaden wróg nie złamie hartu w nas,
  w słońce jutra otworzymy bramy,
  rozśpiewamy, rozświecimy czas.

 3. „Życzenia świąteczne składają prezydenci Kędzierzyna-Koźla” z dnia 21 grudnia 2019r. z choinką w tle i z odwoływaniem się do tradycji chrześcijańskiej (link: https://www.youtube.com/watch?v=2heXexro1v4 ).
  Za to, w 2020r. „spacery” tych prezydentów Kędzierzyna-Koźla, przeciwko tym wartościom jakie daje chrześcijaństwo. Nie zostało to ujęte w tym kalendarium. Dodatkowo POKO dało kompletną d****ę z epidemią KoronaWirusa, nie wspominając o podpisaniu liściku do UE by przeszkodzić własnemu państwu w obronie suwerenności (naruszenie przez UE traktatów podpisanych z państwami członkowskimi, to dopiero nazywa się łamaniem praworządności). Jeszcze byłoby co pisać. Zapomnieli to ująć w tym kalendarium. Faktycznie pod dywanik i za jakiś czas, to nie my, to jacyś oni.

  • Skończ waść wstydu oszczędź. Wartości chrześcijańskie ? O jakie ci chodzi ? O połączone komórki (męskie i żeńskie) ze sobą bo ciężko to nazwać jeszcze człowiekiem. Bo tak sobie niektórzy z klech ubzdurali. Jeszcze do niedawno nie chcieli chować płodu po poronieniu – stwierdzając że to jeszcze nie człowiek. Poza tym czy pomagają żyjącym ? Ilu jest ludzi ubogich i potrzebujących ,a kościół wcale nie kwapi się by pomóc. Prawda jest taka że spora część klechów ma z tego pieniądze t.z. chrzest, pierwsza komunia, bierzmowanie, ślub, pogrzeb. Ja nie jestem przeciwnym naukom Jezusa. Sam wierzę w Boga tyle że po swojemu. Najważniejszy wg. mnie jest dekalog. Mało kto jego przestrzega. Ludzie chodzą do kościoła, modlą się ,a po wyjściu nie jeden by drugiemu wsadził nóż w plecy. Nasz naród toczy kłamstwo i obłuda.
   Wielu z nich to wyznawcy satanisty z Torunia. A wiara czyli duchowość powinna być wewnątrz w człowieku, a czyny powinny być zgodne z sumieniem i wolą człowieka. I to kto w co wierzy to jest każdego prywatną sprawą i należy to uszanować… Na koniec dodam że nie należy religijności i duchowości mieszać z brudną polityką. A wartościami człowieka to powinna być : mądrość, uczciwość, moralność i etyka wobec siebie i innych bez względu w co wierzymy.

   • Wartości chrześcijańskie to nauki Jezusa, między innymi dekalog. Twoje stwierdzenie „A wartościami człowieka to powinna być : mądrość, uczciwość, moralność i etyka wobec siebie i innych bez względu w co wierzymy.” wynika z wartości chrześcijańskich.
    Zatem sam „Skończ waść wstydu oszczędź.”

    • Jest coś takiego jak wolna wola podarowana przez Stwórcę ludziom. Dekalog jest zbiorem zasad których człowiek powinien przestrzegać lecz wartościami człowieka to powinna być : mądrość, uczciwość, moralność i etyka wobec siebie i innych bez względu w co wierzymy czy tobie się to podoba czy nie…

     • W co według ciebie wierzę skoro piszesz „….. czy tobie się to podoba czy nie…” Jeszcze raz zastanów się nad tym.
      Faktycznie zgodziłeś się z moim zdaniem. Życzę dalszego zgłębiania wiary chrześcijańskiej w oparciu o Biblię i nie tylko.

 4. A co ze skalniakiem miedzy mostami za 40 tys. zł? A co ze schodami do parku za 400 tys. zł? A co z benzenem? A co z syfem, smrodem i brudem? A co z efektywną aktywnością strażników miejskich? A co? A co? i tak, bez końca „A co z ?” Najważniejsze, że władza się sama dowartościowała i jest zadowolona? Tym gorzej dla tej władzy. My, czyli zdecydowana większość, która nie dostała rozkazu „cieszcie się”, nie podziela radości i optymizmu pani Sabiny. Szare, nudne, wyludniające się, umierające i bez perspektyw miasto niedługo będzie wybierało już tylko wójta. Czy pani Sabina z armią POKO stanie wtedy w szranki? Pozostanie tylko nasza ukochana drużyna ZAKSA! Jeśli zawodnicy będą chcieli mieszkać w tym mieście benzenowej bezkarności?

 5. Pani Nowosielska czy Pani wie jak wyglądają ulice naszego miasta np.ul Wojska Polskiego to jedna z wielu ulic na których jest syf brud i pelne kosze śmieci nikt nie wywozi i nikt nie sprząta no cóż to świadczy ale wstydzić się muszą mieszkańcy.U siebie w domu można podejrzewać że ma Pani też chlew. Proszę pogonić odpowiednie służby żeby się wzięły za robotę mieszkańcy płacą podatki i mają prawo wymagać aby ulice naszego miasta były czyste.

  • Do tajemniczego ? mieszkańcu ul. W. Polskiego kto śmieci na ulicach ? Ludzie prawda, idzie matka z dzieckiem i owe dziecko wywala papierek na ulice bo po co do kosza. Natomiast mamusia nie zwróci uwagi dziecku bo nie widzi potrzeby ze względu na wychowanie owej mamusi. I to nie jest przyczyna braku koszy. Niestety ludzie się zrobili wstrętni i bezczelni – jednym słowem brak kultury w naszym narodzie. Najpierw sami brudzą a później żądają by ktoś po nich posprzątał. A jeśli mieszkaniec żąda czystości to niech najpierw się dowie kto jest zarządcą. A zarządcą w/w ulicy jest Starostwo. Proszę kierować pretensje do Infrastruktury Drogowej przy Starostwie ul Judyma. Może tajemniczy mieszkaniec swą kandydaturę przedstawi tam bo właśnie są wolne wakaty na podinspektora i inspektora…. Lecz jak to mówią jaki gospodarz takie gospodarstwo – to ukłon w stronę Starostwa.

 6. słychać powyżej wycie opozycji, świński głodny kwik, nie są przy korycie, a nadchodzi ciemność i żreć nie będzie czego, niczego nie będzie

 7. A pochwaliła się pani Nowosielska jak zabiera dotacje prywatnym żłobkom? Ma w nosie rodziców pracujących, którym gmina nie jest w stanie zapewnić miejsca w żłobku publicznym,to jeszcze prywatnym robi pod górkę. Oj odezwą się ci młodzi ludzie, młode matki w następnych wyborach prezydenckich, odezwą

Skomentuj