Tak widzą Żołnierzy Wyklętych. Konkurs plastyczny Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle

39

Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle już po raz czwarty zorganizowało konkurs plastyczny dla uczniów szkół z terenu powiatu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. W czwartek poznaliśmy laureatów.

Gala wręczenia nagród i wyróżnień w tym roku odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 18 w Cisowej.

– Kilka lat temu Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle postanowiło sobie za cel, aby wyjść poza oficjalne uroczystości organizowane z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych obchodzonego 1 marca. Tak narodziła się idea konkursu plastycznego dla uczniów. To lekcja historii, a jednocześnie oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym, polskim bohaterom – mówił Krzysztof Marcinkiewicz ze Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle.

W tym roku na konkurs wpłynęło około 100 prac. Szczególnie zaangażowali się uczniowie z Cisowej i miejscowości wiejskich powiatu.

Zwycięzcy w kategorii klas 1-3: I miejsce – Karolina Bielawska, II miejsce – Paulina Węgrzyn, III miejsce – Dawid Czarnasiak.

W kategorii klas 4-8: I miejsce – Martyna Ciosek, II miejsce – Iga Gaj, III miejsce – Oliwia Golańska, wyróżnienie: Damian Kasiborski.

39 KOMENTARZE

 1. Boszszszszsz….tylko na wsiach was jeszcze nie znają. Wyklęci wśród Ślązaków, super, co wyście tym ludziom nagadali??

  • Nie nagadali lecz opowiedzieli prawdziwą historię.Pan(i) zapewne zna tylko wersję historii z komunistycznych podręczników bo takie były dostępne.Dziś w dobie internetu i innych źródeł archiwalnych można uzupełnić swoją szczątkową wiedzę co serdecznie polecam.
   Organizatorom i wspaniałym dzieciom dziękujemy i gratulujemy.Szczególne pozdrowienia dla Pani Danuty Lipa-córki wspaniałego człowieka i wielkiego patrioty Mieczysława Lipy(AK)

   • Bardzo się Pani stara, ale wiedza ze źródeł IPN jest wątpliwa i naciągana. Prawdziwymi bohaterami byli powstańcy śląscy, którzy walczyli o polski Śląsk.
    Pozdrowienia z Berezy K.!

 2. A, taki jeden przykład: Oddział Rajsa odpowiedzialny jest w szczególności za zbrodnię w Zaleszanach, w wyniku której śmierć poniosło łącznie 16 osób, które straciły życie w palonych domach od kul lub zmarły później w wyniku odniesionych ran.

  Namalował ktoś trumienkę z zamordowanym rówieśnikiem? Wstyd wicemistrzu świata, że firmujesz takie występy.

  • O tym już nie chcą mówić, ewentualnie nie wiedzą lub próbują się na różne sposoby wykręcić zrzucając winę na innych. To są właśnie metody komunistyczne i nazistowskie zarazem – dobieranie sobie wygodnych faktów, tworzenie złudnych mitów.

 3. To za syf, co to jest za bohaterstwo latać po lesie okradać wieśniaków, jakaś Inka, mazurska latawica, jeszcze są starzy ludzie co powiedzą prawdę, a nie młodzież szerząca propagandę.
  Dla równowagi proszę o prawdziwą historię Werwolfu, taką niekomunistyczną, walk z husytami, Mongołami czy innymi Celtami.

 4. Stowarzyszenie Patriotyczne jakoś nie bardzo chce mówić o tych ciemnych kartach historii, które pogrążają mit żołnierzy wyklętych. Nie wiedzą o tym, albo cynicznie grają. To niemal ten poziom co produkowanie filmu o katastrofie pod Smoleńskiem w imię poszukiwania prawdy i jednoczesne uśmiercanie w fabule jednego z dziennikarzy, któremu w rzeczywistości nic się nie stało. No ale idea w końcu ważniejsza niż jakieś tam fakty. Jeśli fakty przeczą idei, tym gorzej dla faktów. Problem z tym i podobnymi stowarzyszeniami jest taki, że angażują się w bierzącą politykę, mają konotacje kibolskie, głoszą hasła stojące w sprzeczności z miłością do ojczyzny – w tym szowinizm, rasizm czy ksenofobię, zachowują się w sposób arogancki, wulgarny, bez poszanowania dla kultury i zasad języka, miewają często prostackie zachowania, nie interesują się polską kulturą czy sztuką – chyba, że ta wpisuje się w ich ideologię, mają ograniczone horyzonty, nie potrafią dyskutować, poza patriotyzmem rozumianym w specificzny sposób właściwie o niczym innym nie myślą, zrównują patriotyzm z militariami i wojną, zupełnie zapominają o wielkich polskich bohaterach będących reprezentantami polskiej nauki, sztuki czy kultury…Chyba, że ideologicznie im odpowiadają. Wszystko to robią na jakimś bezdechu, męczącym patosie. Patriotyzm z zasady jest rzeczą piękną. To miłość do ojczyzny. Tylko, że ci ludzie – oraz środowiska kościelne – zapominają o tym. Szukają nieustannie wrogów, węszą spiski. Najlepsze jest to, że jak przychodzi co do czego to nawet nie potrafią się ubrać i przychodzą w dresach i z racami. Drodzy Patrioci – uczcie dzieci szacunku do innych, do drugiego człowieka, szacunku do prawa, do konstytucji, do przyrody, do tego by nie śmiecić ulic i trawników, by nie niszczyć i nie demolować przestrzeni publicznej, by nie kraść, by nie łamać przepisów drogowych, by nie stawać na kopertach gdy nie ma się do tego odpowiednich uprawnień, by płacić podatki, by chodzić na wybory (oczywiście bez jakichkolwiek aluzji na kogo głosować), by poszerzać swoje horyzonty myślowe, by interesować się polską kulturą i sztuką bez jednoczesnego poniżania innych, by umieć zachować się wśród ludzi i znać zasady dobrego wychowania, by nie zachowywać się jak niejeden polski prostak (któremu poza kiełbasą, disco polo, wódką, piłką nożną, wulgaryzmami i prostackimi programami nic więcej nie potrzeba), by szanować poglądy innych itd. Część ze środowisk prawicowych próbuje przywoływać dwudziestolecie międzywojenne. To był ciekawy okres. Problem w tym, że zachowania, których się ci współcześni prawicowcy dopuszczają (z patostreamerami i ich gośćmi włącznie) – czyli bardzo wulgarnego obrażania innych i nawoływania do przemocy, nie przeszły by wśród gentleman’ów. Jeżeli ktoś obraża innych, do tego bez powodu i w sposób wulgarny, nie może zasługiwać na miano prawdziwego patrioty.

 5. A pani ma fajne getry, kiedyś takie nosiło się w Hamburgu czy Amsterdamie nocą, a teraz na salonach…

 6. Jakim cudem wpuszcza się ich do szkół?
  Gdzie jest prezydent miasta?
  Gdzie rodzice?
  Od kiedy to można indoktrynować dzieciaki politycznie?

 7. Wicemistrz nie firmuje. Absolutnie! Użyczył tylko sali gimnastycznej. Myślę, proszę mi wierzyć, że gdyby mógł, to by się tam nie pojawił!

 8. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Niech nikt już nie śmie nigdy w jakikolwiek sposób obrazić tamtych ludzi. Ten, kto to robi, okrywa się wieczną hańbą. Mam nadzieję, że Polska będzie zawsze o tym pamiętała. Tak, jak będzie pamiętała o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych. Cześć Waszej pamięci, Żołnierze Wyklęci! Polska o Was nie zapomni! – podkreślił prezydent.

 9. Tu jest Górny Śląsk i nikt nie będzie mi narzucał jakiś kłamliwych, przekręconych historii o pseudo bohaterach wyjętych z zagrzybiałej szafy w partykularnych celach tumanienia suwerena. Suweren niech to łyka ale ludzie z kręgosłupem swój rozum mają. Polska możesz tu pluć ale to jedynie doleci do twych kapci, bycie o maluczkości wystraszonego ratlerka

 10. mądry i oczytany tak na dobranoc żebyś przypadkiem nie zapomniał
  o swoich przodkach z V kolumny.
  Według orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze z 1946[1] zbrodnie niemieckie określone są następująco:

  planowanie, rozpoczęcie i prowadzenie wojny napastniczej,
  morderstwa dokonywane na jeńcach wojennych i ludności cywilnej,
  masowa eksterminacja w obozach,
  pokazowe egzekucje,
  tzw. łapanki uliczne,
  praca niewolnicza,
  wysiedlenia ludności,
  celowe burzenie miast, wsi oraz osiedli,
  grabież dóbr kulturalnych, majątku i niszczenie skarbów kultury narodowej,
  wynarodowienie i germanizacja,
  prześladowania na tle politycznym, rasowym i narodowościowym,
  niszczenie wszelkich śladów kultury i sztuki polskiej.
  Czy cytując Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze zacytowanełm kogoś na poziomie? 🤔

 11. Jeszcze jeden cytat tym razem na poziomie, król Europy –
  Polskość to nienormalność -takie skojarzenie narzuca mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Donald Tusk 1987r.

 12. A Marszałek Polski powiedział: Panie marszałku, a jaki program tej partii?
  – Najprostszy z możliwych.
  Bić ku. wy i złodziei, mości hrabio.

Skomentuj