Już po raz siódmy w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach odbył się konkurs dla gimnazjalistów „Potyczki z techniką”. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę m.in. z elektroniki, elektrotechniki, informatyki i techniki, ale również z podstaw języka technicznego angielskiego i niemieckiego.

Każda kolejna edycja konkursu z wiedzy technicznej przyciąga coraz więcej drużyn. W tym roku w rozgrywce wzięło udział dziewięć zespołów z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i nie tylko. Celem konkursu „Potyczki z Techniką” jest zainteresowanie uczniów praktycznym wykorzystaniem wiedzy technicznej w życiu codziennym, podnoszenie poziomu kultury technicznej oraz zainteresowanie dalszym kształceniem w szkole o profilu technicznym.

– Siedem lat temu wpadliśmy na ten pomysł, aby przybliżyć młodym ludziom szkołę techniczną i zachęcić ich do tych dość trudnych, wymagających zawodów. Wychodzimy naprzeciw gimnazjalistom i pokazujemy, że przez taki turniej zagadnienia z techniki stają się mniej straszne, wystarczy tylko włożyć zaangażowanie i swoją pracę. My zawsze służymy naszym uczniom pomocą, po to, aby mogli skończyć naszą szkołę i funkcjonować na rynku pracy. Ten sposób na zainteresowanie młodzieży wiedzą techniczną zaczyna procentować. Miło mi obserwować, jak uczestnicy naszego konkursu stają się później uczniami szkoły – mówi Maria Staliś, dyrektor ZSTiO w Azotach.

W skład jury oceniającego młodych przyszłych techników wchodzili przedstawiciele firm patronujących szkole: ETP S.A. Katowice Zakład w Bierawie, Jokey Plastik Blachownia, Petrochemia Blachownia S.A. jak również przedstawiciele Politechniki Opolskiej i dyrektor ZSTiO.

Zwycięzców wyłoniło zadanie finałowe. Gimnazjaliści musieli zbudować robota, mając do dyspozycji tylko spinacze, wykałaczki i różne pudełka kartonowe.

W klasyfikacji indywidualnej zwyciężyli: miejsce pierwsze – Bartosz Kotowicz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 z oddziałami gimnazjalnymi, drugie miejsce Jakub Lange z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 z oddziałami gimnazjalnymi, trzecie Marcin Brzoza z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 z oddziałami gimnazjalnymi. W klasyfikacji drużynowej bezkonkurencyjni okazali się gimnazjaliści z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 z oddziałami gimnazjalnymi, tuż za nimi uplasowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Starym Koźlu, a na trzecim miejscu drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 z oddziałami gimnazjalnymi.

Skomentuj