Tajemniczy tunel jedną z atrakcji Muzeum Ziemi Kozielskiej. Nadal jest zamurowany

0
Podziemia kozielskiego zamku, w których będzie mieścić się Muzeum Ziemi Kozielskiej.

W Kędzierzynie-Koźlu powstaje muzeum. Prace na pozostałościach zamku już się rozpoczęły. Zwiedzanie będzie nowoczesne i interaktywne, a jedną z atrakcji – tajemniczy tunel.

Otwarcie muzeum zaplanowano w przyszłym roku. Znakiem rozpoznawczym z pewnością będzie szklana piramida wzorowana na tej w Luwrze. Samo muzeum nie ma ograniczać się wyłącznie do zwykłej ekspozycji zbiorów.

– Chcemy stworzyć miejsce, które będzie chętnie odwiedzane przez mieszańców i osoby goszczące w mieście. Koncepcja jest taka, aby nie było to tylko zwiedzanie, ale też przeżywanie i doświadczanie historii – mówi prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska.

W zeszłym tygodniu podczas podpisania umowy na dofinansowanie inwestycji z marszałkiem województwa Bolesław Bezeg, dyrektor Muzeum Ziemi Kozielskiej, zdradził, że jedną z planowanych atrakcji będzie przejście tajemniczym tunelem.

– Odkryliśmy zamurowane przejście prowadzące z zamkowych piwnic na zewnątrz. Nie do końca wiemy, jakie było jego przeznaczenie. Chcemy, aby z tą aurą tajemniczości było ono jedną z atrakcji naszego muzeum – zdradza Bolesław Bezeg.

Kto wie, być może tunel jest początkiem podziemnego systemu przejść, o którym mówią legendy. Tego dowiemy się, gdy zostanie od odgruzowany.

Stworzenie muzeum pochłonie około 5 mln zł. 3,2 mln pochodzić będzie z dotacji unijnej. Podstawę zbiorów będzie stanowić kolekcja muzealiów zgromadzona przez Towarzystwo Ziemi Kozielskiej.

 

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj