Szykowaliście już kąpielówki? O pół roku za szybko. Remont pływalni się wydłuży

0

Jedyna kryta pływalnia w Kędzierzynie-Koźlu będzie zamknięta pół roku dłużej niż początkowo planowali miejscy urzędnicy. Okazało się, że trzeba przeprowadzić dodatkowe prace, co po zakończeniu obecnie trwającej inwestycji nie będzie możliwe. A przynajmniej byłoby dużo trudniejsze i bardziej kosztowne. Kto więc zdążył stęsknić się już za kąpielą w chlorowanej wodzie bez konieczności wybierania się do sąsiednich miejscowości, musi uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości. Za to potem pływalnia przeżywać ma drugą młodość.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W 2013 roku kryta pływalnia w Kędzierzynie-Koźlu obchodziła 40 urodziny. Obiekt wybudowały Zakłady Azotowe i jak na owe czasy był on funkcjonalny i nowoczesny. Pierwszy etap kuracji odmładzającej pływalnia przeszła przed ponad dekadą, gdy wyremontowano dużą nieckę. Teraz czas na etap drugi – dużo szerszy. Rozpoczęta wiosną zeszłego roku inwestycja została podzielona na dwie części. Pierwszy związany jest z poprawą efektywności energetycznej budynku i obejmuje między innymi termomodernizację ścian i dachu oraz montaż instalacji solarnej. Druga część prac prowadzona jest na małym basenie. Tu wreszcie przebudowane zostaną wcześniej bardzo niewygodne szatnie. Zmieni się także m.in. system uzdatniana wody, co pozwoli na korzystanie z basenu nawet najmniejszym dzieciom. Na remont załapie się też mała niecka. To wszystko kosztem około 6 mln zł – miasto korzysta z dotacji unijnych – miało być gotowe już wraz z końcem zeszłego roku. Tymczasem pływalnia to nadal wielki plac budowy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

-Termin nie mógł zostać dotrzymany, gdyż w trakcie remontu zapadła decyzja o rozszerzeniu zakresu prac. Zdecydowano się również wykonać nową aranżację wnętrz – między innymi widowni – przebudowę zaplecza sanitarno-szatniowego i instalację niskoprądową – sieć telefoniczną, czujniki i tym podobne. Bez wykonania części z tych prac nie można było dokończyć brakującej części realizowanych dotychczas zadań – wyjaśnia Jarosław Jurkowski z urzędu miasta, który realizuje inwestycję.

Poszerzenie zakresu prac wiązało się z koniecznością rozpisania nowego przetargu. Jak zaznacza Jurkowski, umowa z wykonawcą została aneksowana, a więc urząd miasta nie będzie nakładał kar za niedotrzymanie terminu. Nowy harmonogram inwestycji zakłada, że prace zakończą się pod koniec czerwca tego roku. Nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie obiekt zostanie udostępniony mieszkańcom – wakacje to zwyczajowo czas, gdy kryta pływalnia była zamykana, a otwierano kąpielisko pod gołym niebem w Azotach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obiekt przy alei Jana Pawła II ma newralgiczne znaczenie. Mimo wielu niedostatków i skromnych funkcji rekreacyjnych, przez całe dnie zwykle przeżywał oblężenie. Korzystały z niego szkoły, firmy i wreszcie zwykli mieszkańcy, dla których większość torów dużego basenu poza weekendami była dostępna tylko wcześnie rano lub w późnych godzinach wieczornych. Dlatego zakończenie remontu jest tak wyczekiwane. Nie byłoby problemu, gdyby miasto uporało się z budową nowego kompleksu basenowego, co obiecano mieszkańcom już kilka lat temu. Przyszłość tej inwestycji na dzień dzisiejszy jest jednak nieznana.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj