Szwindel wyszedł na jaw przy rutynowej kontroli. Skoda miała „cofnięty” licznik o ponad 130 tysięcy kilometrów

3

Od 1 stycznia podczas kontroli drogowej policjanci mają obowiązek sprawdzić aktualny stan licznika pojazdu. Kierowcy natomiast są zobowiązani do umożliwienia funkcjonariuszom wykonania tej czynności.

Mundurowi z Kędzierzyna-Koźla ujawnili już 7 pojazdów, których stan licznika nie zgadzał się z zapisem w systemach informatycznych.

Ostatni taki samochód ujawnili w sobotę na ul. Reja. Około godziny 1:30 funkcjonariusze z wydziału prewencji zatrzymali do kontroli drogowej skodę. Pojazdem podróżowało dwóch mężczyzn. Podczas wykonywanych czynności mundurowi sprawdzili samochód oraz działając w ramach nowych uprawnień, skontrolowali aktualny stan drogomierza. Wówczas okazało się, że wartość stanu licznika nie zgadzała się z zapisem w systemach informatycznych o ponad 130 tysięcy kilometrów.

Teraz wyjaśnieniem ujawnionych nieprawidłowości zajmują się funkcjonariusze z kędzierzyńsko-kozielskiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. Policjanci ustalają, jak doszło do takiej rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny.

Przypominamy, że zgodnie z znowelizowanymi przepisami kodeksu karnego (art.306a) jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Odpowiedzialność ponosi zarówno osoba, która cofa licznik, jak i osoba która zleca wykonanie takiej usługi.

Informujemy, że każdy obywatel może sam sprawdzić stan licznika z ostatniego badania technicznego pojazdu, którego jest się właścicielem lub posiadaczem korzystając z usługi „Mój Pojazd”: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/moj-pojazd

Jeżeli mamy zamiar kupić używany pojazd, można także sprawdzić informacje, które podaje jego właściciel korzystając z bezpłatnej usługi online – Historia Pojazdu: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i…/sprawdz-historie-pojazdu

3 KOMENTARZE

Skomentuj