Sztandar Sybiraków w rękach młodego pokolenia. Uroczyste przekazane w PSP 19

2

Od piątku w murach Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19 dumnie prezentuje się sztandar Związku Sybiraków z Kędzierzyna-Koźla. Placówka od 11 lat realizuje projekt „Ocalić od zapomnienia”.

W uroczystym apelu udział wzięli nauczyciele, dyrekcja oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19, przedszkolaki, uczniowie szkół ponadpodstawowych, przedstawiciele samorządu i świadkowie historii naszego powiatu z lokalnego Związku Sybiraków. Symboliczny moment powierzenia sztandaru miał niezwykle podniosłą oprawę, która połączyła wszystkie pokolenia. Opiekunem chorągwi zostało młode pokolenie, które przejęło ją od jej poprzednich strażników.

– Ludzie przemijają, ale symbole pozostają i jednym z nich jest ten sztandar, który od teraz jest pod opieką uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19. Pamięć o naszych przodkach jest fundamentem narodu. Pamiętajmy o naszej tożsamości, o historii, bez której trudno budować przyszłość. Ogromnie dziękuję Sybirakom, że przez lata i mimo przeciwności losu zawsze byli obecni podczas szczególnych momentów historycznych – mówi starosta powiatu Paweł Masełko.

– Dzisiejsza uroczystość to tak naprawdę symboliczne, ale i wyjątkowe przekazanie tożsamości historycznej młodym ludziom tu obecnym. To oni muszą teraz pielęgnować sztandar i przypominać każdemu, jaka były nasza historia i co przeszliśmy, nie możemy o niej nigdy zapomnieć – dodaje Paweł Masełko.

– Przyjęcie tego sztandaru to wielka odpowiedzialność i my go przyjmujemy. Podjęliśmy wyzwanie strażników pamięci i będziemy w tym trwać. To także ostatnie zdanie wyjątkowej książki, jaką wydaliśmy w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia”, gdzie przedstawiliśmy historie ludzi, którzy trwali przy polskości, walczyli i się nie poddawali. Tego dzieła nie byłoby bez wsparcia księdza Edwarda Bogaczewicza, ale i lokalnych władz, które od początku wspierały projekt – mówiła do zebranych dyrektor Bożena Łotecka.

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj