Szpital w Kędzierzynie-Koźlu ruszył z programem bezpłatnych badań dla osób powyżej 40. roku życia

1

SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu przystąpił aktywnie do ogólnopolskiego programu
„Profilaktyka 40 PLUS”. Celem programu jest m.in. powszechne objęcie pacjentów od 40. roku życia profilaktyką w zakresie wielu chorób m.in. cywilizacyjnych. Szczególne znaczenie ma tu diagnostyka laboratoryjna, w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych.

– Badania realizujemy w przychodni na ul. Harcerskiej 11 i w przychodni przyszpitalnej przy ul. 24 kwietnia 7. Program profilaktyczny jest odpowiedzią na obniżoną zgłaszalność swoich problemów zdrowotnych z powodu epidemii. Program zakłada realizację bezpłatnych badań diagnostycznych dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz tzw. pakietu wspólnego – tłumaczy SP ZOZ.

Realizację programu zakłada się dla grup wiekowych 40+. Przystąpienie jest możliwe jedynie po samodzielnym wygenerowaniu tzw. e-skierowania. Następuje to po udzieleniu odpowiedzi na pytania zawarte w „Ankiecie 40 plus” wypełnionej przez Pacjenta na dwa możliwe sposoby.

Pierwszy za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub drugi za pośrednictwem infolinii Domowa Opieka Medyczna pod nr numer 22 735 39 53. Po wypełnieniu ankiety należy poczekać na e-skierowanie. Z doświadczenia wiemy, że czas otrzymania e-skierowania na badania może dochodzić nawet do 48h. Każda z osób otrzymuje swój pakiet badań w zależności od udzielonych odpowiedzi. Skierowanie jest później dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

Osoby posiadające dostęp do IKP mogą e-skierowanie sprawdzić osobiście. Osoby nieposiadające dostępu do IKP skierowanie będą mogły zweryfikować jedynie po zgłoszeniu się na badania po upływie czasu wskazanego przez konsultanta infolinii.

– Badania realizowane są w dwóch naszych placówkach. W przychodni na ul. Harcerskiej 11, świadczenia w ramach programu realizujemy tam w dni robocze od godz. 7.00-10.00, oraz w przychodni przyszpitalnej na ul. 24 kwietnia 7 w Koźlu – wejściem z tyłu przychodni. Tam świadczenia w ramach programu realizujemy w dni robocze od godz. 7.30-11.00. By ułatwić kontakty, uruchomiliśmy informacyjne nr telefonu: ul. Harcerska 11 – 77 406 27 33 lub 77 483 43 11 oraz nr telefonu dla przychodni w Koźlu – 77 406 25 62 – dodaje SP ZOZ.

Pomieszczenia w przychodniach w których będzie można dokonać badań będą stosownie
oznaczone. Punkty badań posiadają wygenerowane e-skierowania. Nie trzeba nic drukować lub pobierać z IKP. Wyniki badań będą dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta lub na stronie szpitala: www.e-szpital.eu/e-wyniki wg procedury uzyskanej w punkcie pobrań.

– Należy podkreślić, że ocena otrzymanych wyników spoczywa na Pacjencie. Jeśli Pacjent zauważy, że wyniki badań diagnostycznych są poza określoną normą (podawana z boku każdego odczytu) to zalecany jest niezwłoczny kontakt w lekarzem w swojej placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Wszystkie badania w ramach programu „Profilaktyka 40+” są bezpłatnie
– zaznacza SP ZOZ.

– Posiadamy dobrze wyposażone, nowoczesne pracownie laboratoryjne i doświadczony personel. Staramy się ze zrozumieniem i indywidualnie podchodzić do każdego Pacjenta. Skutkuje to doskonałymi jakościowo i pewnymi pomiarami parametrów wskazanych do realizacja w ramach programu badaniach. Sprawdzenie swoich parametrów krwi i innych wskaźników diagnostycznych jest często pierwszym podstawowym markerem wielu chorób
jak np. cukrzyca czy choroby nowotworowe. Warto zatem, szczególnie po okresie utrudnionego dostępu do specjalistów, zbadać swój organizm. Obecnie przyjmujemy ok. kilkunastu osób dziennie realizujących program badań – podkreśla Kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologii w SP ZOZ Ewelina Zmarzła-Wczasek.

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj