Szpital w Kędzierzynie-Koźlu ma najnowocześniejszą pracownię mammograficzną w regionie

7

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet, ale niestety dotyka on także mężczyzn. Od teraz szpital w Kędzierzynie-Koźlu wykonuje badania w najnowocześniejszej pracowni mammograficznej w regionie, na supernowoczesnym mammografie zaprojektowanym przez kobietę-inżyniera. Nie byłoby tego projektu bez funduszy unijnych jakie zdobył nasz samorząd.

– Całość projektu to ponad 1 mln 200 tys. zł., z czego ponad 800 tys. pochodzi z budżetu unijnego, reszta to wkład powiatu oraz szpitala. Chciałbym podziękować wszystkim instytucjom wspierającym SP ZOZ, urzędowi marszałkowskiemu, wojewódzkiemu, ale także firmom, m.in. Grupie Azoty, która wspierała szpital w czasie walki z pandemią – mówił starosta Paweł Masełko, który podkreślił, że to nie pierwszy projekt samorządu, jaki doczekał się finału w ostatnim czasie. – Niedawno oddaliśmy do użytku nowoczesne sale operacyjne z salą wybudzeń za wiele milionów zł – dodał starosta, który wziął udział w wydarzeniu obok wicestarosty Józefa Gismana.

– To bardzo ważne wydarzenie dla całego województwa. To duże i dobrze wydane pieniądze. Oby pacjentek było jak najmniej, ale niestety wiemy, że zagrożenie rakiem piersi zwiększa się, dlatego apel do pań, by dbać o profilaktykę i badać się – zaznaczył wojewoda Sławomir Kłosowski.

Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura podkreśliła, że to ważne, że spotykamy się tu dziś razem, jako ludzie, którzy mają wpływ na to, jak funkcjonuje opieka zdrowotna w regionie. – Dzięki samorządowi, ale przede wszystkim funduszom europejskim jakie samorząd pozyskał mogliśmy dofinansować zakup mammografu kwotą niemal 850 tys. zł. Trzeba uświadamiać, jaką ogromną rolę pełni profilaktyka, i mówić głośno, że lepiej zapobiegać niż leczyć – powiedziała. Rolę środków unijnych oraz samorządu wojewódzkiego w projekcie zaznaczył także Robert Węgrzyn, radny sejmiku województwa.

– Wszystko, co robimy, robimy dla pacjenta i to on jest najważniejszy.  Zachęcamy mieszkanki do korzystania z naszej opieki i z nowej pracowni. Wszystkim bardzo dziękuję za wsparcie – mówił dyrektor szpitala Jarosław Kończyło.

Regularne badanie piersi zmniejsza umieralność na raka piersi o 30 procent.

– Nasz poprzedni aparat był aparatem analogowym, działał przez 21 lat. Teraz mamy sprzęt w pełni cyfrowy, z doskonałą lampą dwuścieżkową, co pozwala użyć promieniowania twardego i miękkiego. Jest wyposażony w największy detektor, który pozwala zmniejszyć dawkę pochłoniętą przez pacjentkę, dotychczas była ona nawet trzykrotnie większa – podsumowała dr Mariola Adamska-Cholaś.

7 KOMENTARZE

  1. Znakomita wiadomość dla pacjentów.
    Maślanka, wzorem Sabci już się ustawia do zdjęć, jakby to była jego zasługa. Ależ pycha.

  2. Wojewoda z pisi nawet złotówki nie dołożył ale do foci dołoży się zawsze !
    Wiecie już teraz gamonie dlaczego tu nigdy wyborów nie wygracie ?

  3. Do autora rak piersi niestety dotyka także kobiety!
    Jak na sprzęt do diagnostyki to „aż” 1 milion 200 tysięcy ale jeśli chodziło o kamieniołom obok OKKA to „tylko” 1 milion 700 tysięcy gdzie tu proporcje?

Skomentuj