Szkoły i firmy prezentowały się podczas X Targów Pracy i Edukacji. ZDJĘCIA

0

Kilkudziesięciu przedstawicieli firm, szkół i instytucji z Kędzierzyna-Koźla i regionu stawiło się na jubileuszowych, dziesiątych Targach Pracy i Edukacji, które odbyły się w II Liceum Ogólnokształcącym.

Impreza składała się z dwóch części. Pierwsza skierowana była do gimnazjalistów, którzy mieli okazję zapoznać się z ofertą wszystkich szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez starostwo powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu. Szkoły doskonale przygotowały się do imprezy. W sposób profesjonalny, a zarazem lekki i żartobliwy zaprezentowały oferowane kierunki oraz walory każdej z placówek.

– Chcieliśmy wypromować nasze szkoły, które od lat prezentują bardzo wysoki poziom i zajmują wysokie miejsca w rankingach. Osobiście byłem mile zaskoczony bardzo ciekawymi prezentacjami. Pokazanie poszczególnych zawodów w sposób humorystyczny może przekonać niezdecydowanych do wyboru danego kierunku kształcenia – powiedział wicestarosta Józef Gisman, po czym dodał: – Szkoła to jednak nie tylko nauka i przygotowanie do zawodu, ale też pozytywny klimat. Tworzą go relacje między nauczycielami a uczniami, stosunek dyrekcji do nauczycieli, jak i oferta zajęć pozalekcyjnych. W ostatnim czasie możemy się pochwalić świetnymi wynikami w różnego rodzaju konkursach artystycznych, czy sportowych. Ten specyficzny klimat często jest czynnikiem decydującym o wyborze szkoły i pozostaje w naszej pamięci na długie lata.

W drugiej części targów licznie zgromadzeni goście mogli zapoznać się z ofertą 93 wystawców uczestniczących w imprezie. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonała starosta powiatu Małgorzata Tudaj: – Już po raz dziesiąty organizujemy targi i cieszymy się, że frekwencja ponownie dopisała. Mamy nadzieję, że tak jak w ubiegłych latach, wielu z odwiedzających imprezę znajdzie dziś pracę. 

Wśród wystawców znalazły się m.in. firmy, szkoły ponadgimnazjalne, uczelnie wyższe, a także agencje pośrednictwa zatrudnienia.

– Mamy ponad 400 ofert pracy na 637 stanowisk plus oferty przedstawione przez Wojewódzki Urząd Pracy. Każdy, kto przyszedł dziś na nasze targi, miał okazję znaleźć dla siebie odpowiednią ofertę – mówiła Grażyna Juźwin, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kędzierzynie-Koźlu.

Wśród wystawców nie mogło również zabraknąć samego Powiatowego Urzędu Pracy, który namawiał do skorzystania z oferowanych przez siebie form wsparcia. – Promujemy m.in. nową formę zatrudniania, która weszła w życie od początku roku. Program refundowania wynagrodzeń pracodawcom, którzy zatrudniają osoby poniżej 30. roku życia cieszy się dużym zainteresowaniem – opowiada Grażyna Juźwin.

Zarówno pracodawcy, jak i przedstawiciele urzędu pracy, wskazywali na powolne odwrócenie tendencji panujących na rynku pracy. Coraz częściej to firmy są stroną aktywną w poszukiwaniu wartościowych pracowników.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj