Szkoły dostaną mniejszą subwencję na nauczanie języków mniejszości. Senator Godyla interweniuje w Ministerstwie Edukacji i Nauki

37

W grudniu 2021 roku z inicjatywy posłów Prawa i Sprawiedliwości przyjęta została poprawka do budżetu, zmniejszająca o blisko 40 mln zł subwencję oświatową na nauczanie języków mniejszości narodowych i etnicznych.

– Przyjęty projekt pozbawi wielu uczniów możliwości nauki języka niemieckiego w województwie opolskim i działanie to jest wielkim ciosem wobec tutejszej mniejszości – podkreśla Beniamin Godyla.

4 lutego podczas 36. posiedzenia Senatu, Beniamin Godyla skierował oświadczenie do Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki, wnioskując o zmianę decyzji i przywrócenie subwencji oświatowej na nauczanie języków mniejszości narodowych i etnicznych w 2022 roku. Do oświadczenia senator dołączył też Apel Sejmiku Województwa Opolskiego w tej sprawie.

– Ta niezrozumiała decyzja generuje daleko idące konsekwencje. Z jednej strony uderza w dobre stosunki międzynarodowe z naszymi sąsiadami, o które w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie powinniśmy cały czas zabiegać. Aby utrzymać dobre relacje powinniśmy szukać porozumienia na każdym możliwym szczeblu. Jeżeli nawet istnieją pewne wątpliwości w zakresie nauczania języka polskiego w Niemczech, to sprawę trzeba wyjaśnić i załatwić na szczeblu dyplomatycznym. Niestety obecnie podejmowane działania powodują, ze Polska jest coraz bardziej marginalizowana – mówi senator Godyla.

Tak naprawdę pomysł przyjęty przez PiS jest jednak wymierzony przeciwko dzieciom. W tym całym zamieszaniu to one stracą najwięcej. Do tej pory uczniowie mieli trzy godziny nauki języka mniejszości w tygodniu, a teraz będą mieli tylko jedną. Ten skandaliczny projekt kosztem niecałych 40 milionów złotych właśnie dzieciom odbiera szansę na dobrą edukację, lepsze życie, już nie mówiąc o ograniczeniu  konstytucyjnych praw mniejszości narodowych i etnicznych do zachowania i rozwoju własnego języka, zachowania obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej kultury.

– Po przyjęciu tej skandalicznej poprawki, z całego województwa opolskiego płyną do mnie apele oraz prośby o wsparcie. Większość gmin podkreśla, że w Ministerstwie Edukacji nie zwrócono uwagi, że ograniczenie finansowania może przyczynić się zwolnienia nauczycieli, a kto wie, czy nawet nie do zamknięcia wielu małych wiejskich szkół. Na to nie możemy pozwolić!

37 KOMENTARZE

  • No kłamco!!!
   W Nadrenii Północnej-Westfalii języka polskiego jako języka kraju pochodzenia uczy się obecnie prawie 5100 uczniów w ponad 300 grupach, liczba nauczycieli wynosi 45, liczba pełnych etatów – 36,5. W innych landach dostępne są dalsze oferty.

 1. Pytanie, co i ile robią Niemcy dla zamieszkujących u nich osób z polskim rodowodem? Jak jest symetria działań ze strony polskiej i niemieckiej w stosunku do mniejszości niemieckiej i Polaków w Niemczech, którym się od dawna odmawia się statusu mniejszości? Pytanie retoryczne.
  Cytat Onet Podróże: „Z danych niemieckiego federalnego urzędu statystycznego z 2018 r. wynika, że w Niemczech mieszka ponad 860 tys. osób posiadających wyłącznie polskie obywatelstwo. Jak podaje polska strona rządowa powołując się na statystkę niemiecką, w Niemczech zamieszkuje ok. 2,2 mln osób z polskim tłem migracyjnym. Polacy stanowią drugą – po Turkach – najliczniejszą grupę migrantów i największą spośród krajów członkowskich Unii Europejskiej.”
  Zatem naukę języka niemieckiego dla mniejszości niemieckiej niech finansują Niemcy, a nie polscy podatnicy.

 2. O to cytat z powyższego artykułu: [Przyjęty projekt pozbawi wielu uczniów możliwości nauki języka niemieckiego w województwie opolskim i działanie to jest wielkim ciosem wobec tutejszej mniejszości]
  Jeśli jest to szkoła jak w Koźlu Rogach finansowana z funduszu mniejszości to niech oni płacą za naukę nie rodzimego języka. Tu jest Polska i językiem tu używanym jest Polski a jak komuś się nie podoba to droga wolna ! Są szkoły języków obcych i tam za odpowiednia opłatą niech uczą się niemieckiego ! Pan Godyla już tyle na obiecywał a nic z tego nie wyszło …. Także już dziękujemy. Są ważniejsze sprawy niż ten panie senatorze. (Szkoda że jeszcze cygańskiego nie uczycie)

  • Proszę Państwa, nauka języków jest dobrem. Jeśli w jakieś szkole prowadzona jest dodatkowo nauka języka niemieckiego, francuskiego czy jakiegokolwiek innego, to korzystają na tym wszystkie dzieci a nie tylko mniejszość niemiecka.
   Odpowiadam na post łysego skina ciągle zmieniającego nick, który po raz kolejny popisuje się tragicznie złą znajomością języka polskiego. Poznać go można po stylu, słabiutkiej polszczyźnie i pieniactwie.
   A powinien jako konfederasta brać przykład ze swojego guru, który wysoko nosi krużganek oświaty.
   Łysy skinie, nie bierz się za pisanie, a jeśli już to robisz, to daj wnuczkom tekst do poprawki przed jego wysłaniem.
   Teraz ja poprawię, zamiast twoich dzieciaków.
   „o to cytat…” – powinno być „oto cytat…”
   „…nie rodzimego języka.” – powinno być „nierodzimego…”
   „…językiem tu używanym jest Polski” – piszemy Polska ale język polski.
   „Także już dziękujemy” – powinno być „Tak że…”
   O interpunkcji nie napiszę, jest chaotyczna.

   • To ty naucz się pisowni pajacu pisowski z zacięciem do mniejszości niemieckiej.
    A propos zmieniania „futra” to ty zmieniasz ciągle nick…pisząc ten stek pisowskich bzdur. Także spadaj stąd i niepisz już nic więcej bo nie umiesz.
    A ha jak widze takich cwaniaczków jak ty to mi się otwiera nóz w kieszeni.

  • Nie wiem jak Ty ale Ja otrzymuję regularne przelewy zza Odry. Informują mnie, że pacyfistyczne Niemcy to okres przejściowy, wahadło przejdzie na właściwą dla Niemiec siłową stronę, jedynym kierunkiem ekspansji jest wschód. Nie będzie to wojna militarna, wyniszczająca, a gospodarcza, właściwie ona już jest niezaprzeczalnie. Po co się bić, jak można dać przysłowiową miskę ryży Morawieckiego i mieć robotnika za 1/4 ceny.

   30% polskiego eksportu dotyczy Niemiec, cóż Polska by znaczyła bez tej cyfry ??? I nie są to gotowe produkty a jedynie komponenty dla gotowych produktów niemieckiej gospodarki, które później trafiają min. do … Polski.

 3. A gdzie te tęgie głowy pisuaru mają jeszcze przyjaciół? Wrogów robią sobie blisko, a przyjaciół dalekich już brak. Próbowałem kilka dni temu rozmawiać kulturalnie z pisowczykiem… Pisowczyk stał się bardzo nerwowy w momencie gdy padały fakty i niezbijalne argumenty. Piękne czasy gdy ziemia okazuje się płaska, wirusa nie ma, a szczepionka to czipowanie. Czas zburzyć pomniki Kopernika, ulice Roberta Kocha, niech zostanie tylko wiara i manipulacja… W sumie niech tak kraj się rozwija dalej, Polska jest silna, już wstała z kolan, produkuje 1mln elektryków, wybudowała promy na stępkach, buduje i burzy elektrownie, będą kieszonkowe reaktory atomowe – sasijądratory, a ta władza lubi bawić się jądrami.

  • Nie udawaj głupszego niż jesteś platpyćcu. Sadzisz takie kocopoły, jakbyś się za mocno zaciągnął pierdem przez zwinięty dywan. Wyrobiłeś się jak majty w kroku, sądząc po wypocinach. Tak źle platfuskowi teraz. A taki raj miał na zielonej wyspie za ryżego ze swoją watahą. Śliniak sobie załóż najlepiej i smoka w paszczę. Żenujący jesteś fraglesie.

   • Mielisz ciągle te same wyrazy w każdym poście, ani to kreatywne, ani to mądre… ja tu widzę to samo co ma dotknięty Bożym palcem Obajtek – zespół Touretta.

    Tak mniej więcej rozmawia się z pisowczykiem, PO argumentach wyciąga inwektywy.

    • I jeszcze mędrca udaje. Mielisz to chyba resztki tych zwojów mózgowych, które ci zostały pod kopułą. Takie pierdy sadzisz, że trudno nie skomentować.

 4. Jeszcze powinno się zlikwidować przywilej dla MN posiadania posła bez przekroczenia progu 5%.
  Bardzo wielu ze znanych postaci dostający po kilkadziesiąt tysięcy głosów nie dostaje się z tego powodu do sejmu RP a kandydat z MN tak.
  Czy jest taki analogiczny przepis w wyborach do Bundestagu ułatwiający wybór osoby z polskim pochodzeniem?

 5. Pisory boją się ze im młodzież ucieknie… Niech jeszcze usuną geografię (to nie będą wiedzieli gdzie mają uciekać) i wf (to nie będą w stanie. A te pieniądze niech przeznacza na kolejne dodatkowe lekcje religii – bo jest jej zdecydowanie za mało. Powinny być przynajmniej 2 dziennie.
  Lepiej żeby społeczenstwo nie było wykształcone – idiotami łatwiej wmówić wiele absurdów.

 6. Bzdury tu piszecie! Polska na nauczanie języka niemieckiego wydawała 200 mln zł . A rząd federalny też 200 mln ale euro, macie skalę porównawczą.

 7. Zakamuflowana opcja niemiecka żali się na brak kasy? A czy w tym waszym rajchu polskie dzieci mają szansę uczyć się języka mniejszości polskiej, którą stanowią?

  • J.W. napisał Realista, dodam, że nauczanie w Niemczech jest w gestii Landów (Niemcy to kraj federalny), one są odpowiedzialne za szkolnictwo i wydają potężne pieniądze, a kto chce się uczyć j.polskiego ma taką możliwość. Sprawa jest taka, że Polacy w Niemczech polskiego nie chcą się uczyć… dziwni ci patrioci jakoś gasną po przekroczeniu Odry.

   Pisowczycy grzmią, że rząd niemiecki nie wydaje pieniędzy na naukę j. polskiego w Niemczech, owszem to prawda, a zarazem jak to w ustach PiS – POTĘŻNA manipulacja.

   Uprzedzę jeszcze kolejnego geniusza, żeby nie było to radzę również zapoznać się z definicjami mniejszości a emigracji. Przypominam sobie sraczkę pisowców gdy Litwa utrudniała nauczanie polskiego, jakżeż to krytykowali zbyt wolne reakcje ówczesnych rządów. Zacytuję tu jedynie słowa kogoś kto jest inspiracja i obiektem studiów waszego geniusza kaczonogiego: „Historia lubi się powtarzać, raz jako tragedia, a drugim razem jako farsa”

  • Polaku,w rozumieniu prawa Polacy nie stanowią mniejszości polskiej na terytorium Niemiec, podobnie jak Turcy, którzy stanowią największą grupę deklarującą związki z Turcją.

 8. Przeraża mnie myśl że Rychu taki lepszy Ryszard to może być moja koleżanka,bo zaczynam już rozpoznawać jej niektóre specyficzne sformułowania.Tak,to kobieta.
  Z chorobliwą obsesją na punkcie partii PIS.
  Biedaczka.

  • Nie mam fobii na PiS, a jedynie na głupotę, której w tej partii jest kumulacja. Wciskacie mi oddanie platpypciom, cokolwiek to znaczy, nie znam żadnych, nawet nie wiem jak ich szukać. Generalnie trzymam się z starymi eSBekami, to jedyna siła w tym kraju sprawująca realną władzę.

Skomentuj