Szkoła podstawowa w Sławięcicach wybiera patrona, radny uważa, że decydować powinni wszyscy mieszkańcy

31

Szkoła, rada osiedla, a może radny? Kto powinien przedstawiać kandydata na patrona szkoły? W Publicznej Szkole Podstawowej nr 16 w Sławięcicach nieco gorąco zrobiło się wokół tego tematu. Radny Tomasz Scheller zarzucił dyrektor placówki pomijanie społeczności osiedla.

Jan Paweł II, Robert Koch czy Kawalerzy Orderu Uśmiechu, a może ktoś zupełnie inny? Publiczna Szkoła Podstawowa nr 16 w Sławięcicach ma przed sobą nie lada wyzwanie. Nie dość, że musi wybrać najlepszego patrona dla szkoły, to jeszcze w taki sposób, aby zadowolić wszystkich dookoła.

Radny Tomasz Scheller, mieszkaniec Sławięcic, uważa, że wybór patrona w szkole z taką historią powinien przebiegać w konsultacji z mieszkańcami osiedla Sławięcice. Wystosował pismo do dyrekcji szkoły, opisujące niezadowolenie w związku ze sposobem wyboru patrona, które opublikował na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Jako społeczność Sławięcic buntujemy się przeciwko temu, że pomija się nas w tak ważnej dla nas kwestii. Patrona szkoły mogą wybierać tylko rodzicie, którzy mają dzieci w szkole, uczniowie, rada pedagogiczna i nauczyciele nie związani z Sławięcicami. Na tym się kończy cała konsultacja społeczna. Ja się temu sprzeciwiam i pismo nie tylko ja wysłałem, ale również rada osiedla. Nasza szkoła była budowana w ten sposób, że ludzie przynosili cegły, sami je przygotowywali, sami murowali, to wyjątkowa, społeczna historia szkoły. Prawo do nadania patronatu powinni mieć również mieszkańcy Sławięcic. My mamy swój lokalny patriotyzm i skaczemy za sobą w ogień – mówi podczas rozmowy z redakcją Tomasz Scheller.

Dyrektor szkoły podkreśliła, że placówka postępuje  dokładnie tak, jak wszystkie szkoły w Polsce. Nie zgadza się z twierdzeniem radnego Schellera, że robi coś niewłaściwego i tym samym kogoś obraża, pomijając w wyborze kandydata na patrona.

Nie rozumiemy tych zastrzeżeń. Jednogłośnie rada rodziców, rada szkoły, nauczyciele, uczniowie są za tym, by patrona szkoły wybierała właśnie społeczność szkolna. W szkole byli przedstawiciele wydziału oświaty, prezydent miasta, spotkali się ze mną i przedstawicielami nauczycieli, również nie widzieli niczego uchybiającego w wyborze propozycji patronów. Nie dostrzegają nieprawidłowości. Kandydata na patrona szkoły wybrali nauczyciele, dzieci i rodzicie. Tych trzech kandydatów będziemy uczniom przedstawiać, uczyć o ich życiu i wartościach, jakimi się kierowali. Jeśli sytuacja epidemiologiczna pozwoli, to będzie przeprowadzone tajne głosowanie, na zasadzie wyborów. Wyniki tych wyborów przedstawimy radzie miasta. Zaskakuje mnie zamieszanie wokół tematu, przewodniczący samorządu uczniowskiego zaskoczył nas ostatnio bo powiedział, że szkoła to małe państwo i prawo wyborcze mają obywatele tego państwa – mówi Magdalena Szyndzielorz, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 16 w Sławięcicach.

Zapytaliśmy zastępcę prezydenta miasta Wojciecha Jagiełło ,jak wyglądają procedury ustanowienia patrona szkoły.

Ustawodawca określił to w ten sposób, że to organy szkoły, rada rodziców, rada szkoły, rada pedagogiczna i samorząd szkolny zgłaszają swoich kandydatów na patrona szkoły. Wtedy społeczność szkolna głosuje w referendum. Patron z największa liczbą głosów, jeśli go oczywiście organy szkoły zaakceptują, zostanie wybrany. Wtedy w piśmie szkoła zwraca się do rady miasta o zatwierdzenie wyboru – precyzuje Wojciech Jagiełło.

Tak więc, to radni ostatecznie zdecydują, czy wybrany przez szkołę patron, w efekcie nim zostanie. Radny Tomasz Scheller nie ukrywa, że swoje spojrzenie na sprawę przedstawi radnym, gdy tylko taki wniosek pojawi się podczas obrad.

31 KOMENTARZE

 1. Po pierwsze nie kawalerzy tylko kawalerowie. Po drugie rada pedagogiczna to nauczyciele. Po trzecie buntu w Sławięcicach nie ma. Ferment sieje radny ze znanego sobie powodu. Rodzice i uczniowie to pewnie ok. 600 osób. Nie urwali się z choinki, są mieszkańcami Sławięcic. Wypowiadanie się jednego radnego w imieniu wszystkich mieszkańców jest ogromnym nadużyciem i lekceważeniem rodziców, uczniów. Nauczyciele nie są związani ze Sławięcicami…? To czyje dzieci uczą? Warszawiaków? Kto przygotowuje występy uczniów na festyny? Radny? Rada osiedla? Ktoś tu chce zabłysnąć, tylko jakoś mała moc tej żarówki.

 2. Czy ci ludzie są mądrzy ? Szukają problemu tam gdzie go nie ma. Już za dużo tych nazw ulic, placów czy szkół imieniem :Jana Pawła II – w końcu to nie seminarium. Rozumiem katolickie państwo więc wszelkie instytucje lub infrastrukturę trzeba nazywać imieniem Naszego papieża ale to już przesada. Robert Koch lekarz-Robert Koch, właściwie: Heinrich Hermann Robert Koch (ur. 11 grudnia 1843 w Clausthal, zm. 27 maja 1910 w Baden-Baden) – niemiecki uczony, lekarz i bakteriolog. Czy to jest jakiś instytut naukowy ? To zwykła podstawówka. Kawalerzy Orderu Uśmiechu – może któryś konkretny z nich ?

 3. Proponuję zeby byl to Josef Grzimek, Ślązak rodowodem z Ziemi Opolskiej, dla uczczenia jego pobytu w Sławięcicach ponad 80 lat temu.

 4. Brakuje wg mnie jeszcze jednego kandydata, JA jestem przekonany, że ON jest Kandydatem ale nie jest wymieniony bo wszyscy domyślnie wiedzą, że jest. Zresztą, Kandydatem nie powinien być, bo to jest największa postać w historii Polski, a to jest oczywista oczywistość.

 5. Czyżby te ciemne chmury nad budynkiem szkoły miałyby mieć jakąś wymowę? Poza tym, fotografia budynku bardzo trąci myszką.

  • Masz życzeniowe podejście do sprawy podszywaczu.
   Skoro zdjęcie nie podoba się to przerób w Photoshopie.
   Proponuję nadać szkole imię: Rychu, taki lepszy Ryszard. Znany na forum :)))

 6. Przedstawiać tego człowieka na patrona szkoły nie trzeba, wszyscy a sławięciach go znali, św. Pamięci Piotr Warner. Propozycja do rozważenia.

 7. A ja bym proponowała księcia Hohenlohe. Byłaby kontynuacja. Jesteśmy w końcu w Europie więc to również nasza historia.

 8. Panie radny, jak trzeba mieć niewiele do powiedzenia, żeby wpychać się nawet w sprawy szkoły, byle tylko o Panu mówiono. Mówi się, tyle że niepochlebnie. Niech nas Pan nie miesza mieszkańców Sławięcic w swoje prymitywne gierki. Wstyd i to duży wstyd…

 9. Nie wszyscy mieszkańcy, nie cała rada osiedla i nie wszyscy strażacy. To bezczelność wypowiadać się w imieniu nas wszystkich

 10. Radny bezradny… Byle był szum, byle straszyć i obrażać. Czy rodzice i uczniowie wtrącają się do rady osiedla albo radnego? Czy radny konsultuje cokolwiek z nimi? Nie, za to plotki to dla niego konsultacje społeczne. Twierdzi, że ma dziecko w tej szkole… i biedak od września nic nie wiedział o patronie szkoły. Obudził się. Czy przypadkiem nie zbliżają się jakieś wybory? Trzeba trochę poszumiec . Mieszkańcy Sławięcic Panie radny mają swój rozum. Parę głosów w tym Pana to nie bunt mieszkańców osiedla. Jakoś my to widzimy inaczej.

 11. Ja jeszcze nigdy nie miałem okazji podjąć ani jednej decyzji, a czasem przydałoby się. Nie miałem okazji ponieważ zostałem postawiony przed faktem ,a nawet już po fakcie jak większość mieszkańców .Np. ta skarpa usypana z kamieni, okropna! Nie przypominam sobie by ktoś się postarał o zdania innych mieszkańców . Uważam, że pewnych spraw nie da się dodać w ręce wszystkich mieszkańców .

 12. Gdzie ma stanąć koziołek też nas nikt nie pytał. Jak ma wyglądać plac zabaw w parku też nikt. Zatem niech radny i rada osiedla nie wtrącają się w to, co postanowiła rada rodziców, rada pedagogiczna i uczniowie. Może za chwilę będą zarządzać innymi organizacjami, parafią i wszystkim co jest na terenie osiedla.

 13. Szkola jest dla uczniów nie dla wszystkich mieszkańców. Myślę, że jeszcze fajnie byłoby włączyć w to rodziców przyszłych uczniów i połączyć się z przedszkolem . Dalej i wstecz nie ma co sięgać. Kłócicie się jak małe dzieci , bez sensu.

 14. Rejtan na znak protestu rozdzieral koszulę na piersi. Może radny na znak protestu złożył mandat. On będzie bohaterem, a reszta będzie mu wdzięczna.

 15. Marudni mieszkańcy Sławięcic sami wybraliście tego radnego i to już drugi raz. Za pierwszym razem dostał rekordowy wynik. Nie plujcie na niego bo to na siebie plujecie i swoje głosy w urnie

Skomentuj