Szkoda zdrowia i pieniędzy na wodę z plastiku. W Kędzierzynie-Koźlu można pić ją prosto z kranu

18

Oszczędność pieniędzy, dbałość o środowisko, ale co najważniejsze, troska o zdrowie. W pojedynku kranówki z wodą sklepową, zdecydowanie wygrywa kranówka. Woda z kranu jest nie tylko zdrowsza od tych kupowanych w plastikowych butelkach, ale również dużo tańsza. 

Woda jest niezbędna do życia, pomaga nam dbać o zdrowie, a nawet urodę. Zaleca się picie około 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Oczywiście powinna to być woda najlepszej jakości. No i tu pojawia się odwieczny problem. Jaką wodę pić? Sklepową, czy może z kranu? Zwolenników i przeciwników obu rozwiązań jest sporo. Jednak woda we wszystkich polskich miastach spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa określone przez Ministerstwo Zdrowia, jak również Światową Organizację Zdrowia.

Dlaczego, mimo to, ponad połowa Polaków boi się pić wodę prosto z kranu? Strach przed zatruciem, kamieniem, chlorem… to najczęściej słyszeliśmy, pytając mieszkańców Kędzierzyna-Koźla czy piją wodę z kranu.

Nasze miasto zaopatrywane jest w wodze z dwóch stacji uzdatniania wody – Zakład Uzdatniania Wody „Dunikowskiego” oraz Stacja Uzdatniania Wody „Kędzierzyn”.

W naszej wodzie zawarte są składniki mineralne w ilości gwarantującej jej walory zdrowotne. Dodatkowo instalowane domowe systemy oczyszczania wody (filtry) są dla ludzi zdrowych zbędne i wielokrotnie szkodliwe pod względem mikrobiologicznym i fizykochemicznym. Można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że żaden inny produkt spożywczy nie podlega tak systematycznym badaniom, prowadzonym według tak surowych norm, jak ma to miejsce w przypadku wody. Codzienne lub okresowe kontrole wody pitnej zapewniają jej wysokość jakość. Kędzierzyńsko-Kozielska woda to produkt wysokiej jakości. Wartości zawartych w niej minerałów w każdym przypadku odpowiadają normom polskim, dyrektywie Unii Europejskiej oraz wytycznym Światowej Organizacji Zdrowia – mówi Dorota Wawryńczuk, starszy specjalista ds. ochrony środowiska, Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Kędzierzynie – Koźlu.

Jak zaznacza Dorota Wawryńczuk woda z naszych ujęć odznacza się wysokimi walorami spożywczymi i zdrowotnymi. Jest to woda podziemna, pozyskiwana z ujęć głębinowych, nisko i średnio zmineralizowana, zawierająca dużą grupę korzystnych dla zdrowia minerałów.

Ważnymi dla człowieka pierwiastkami obecnymi w naszej wodzie są magnez, wapń, sód i potas, które obecne są w ilościach korzystnych dla naszego zdrowia. Minerały zawarte w wodzie pochodzą z trzecio- i czwartorzędowych warstw wodonośnych występujących w naszym rejonie na głębokości 90 i 130 metrów poniżej powierzchni terenu. Wapń i magnez są minerałami, które decydują o twardości wody, która w naszym mieście oznaczana jest jako woda o średniej twardości. To, czemu nasze garnki zawdzięczają nieestetyczny wygląd, pozwala nam na poprawę urody i zdrowia. Wypijając jeden litr wody kędzierzyńsko kozielskiej, zaspokoją państwo jedna dziesiątą dziennego zapotrzebowania na wapń – dodaje Dorota Wawryńczuk.

Woda z kranu jest tania, zawsze dostępna i świeża, przebadana przez specjalistów, zawiera wiele mikroelementów i cennych pierwiastków, nie wymaga filtrowania, a co najważniejsze nie jest opakowana w plastiki, który zwiera szkodliwe dla zdrowia bisfenole.

18 KOMENTARZE

 1. redakcjo ! czekamy na
  1/ kolejny artykuł sponsorowany o tym, że benzen w powietrzu też nam jest potrzebny w ilości odpowiedniej dla zdrowia
  2/ wywiad w prokuraturze, czy wpłynęły już do prokuratury wnioski policji o ukaranie członków władz miasta, którzy brali udział w nielegalnych zgromadzeniach, włącznie z prezydętą miasta
  3/ wywiad w kuratorium, czy wpłynęły ju do kuratorium skargi na nauczycieli i dyrektorów szkół, którzy brali udział w nielegalnych demonstracjach i zachęcali uczniów do udziału w nich
  Macie odwagę ?

  • Jakie nielegalne demonstracje ???? to jest nasze prawo protestować przeciwko kato-faszystowskiej dyktaturze…. Ormowcy mieli w obowiązku donosić do prokuratury,kuratorium itp. a ty jeszcze czekasz ? macie odwagę ???? a ty stary ormowiec co ? wnuki i tak mają ciebie dość. Czekają tylko na spadek

 2. Od kiedy chlorowana woda jest dobra czy autor tego artykułu jeśli można to nazwać artykułem wie co pisze raczej nie tylko żeby coś tam napisać.

 3. Bardzo rzadko wspominają jednak, że pomiędzy zakładem wodociągowym gdzie dokonuje się sprawdzenia jakości wody a odbiorcą są kilometry a czasami i dziesiątki kilometrów rurociągów, rur i rureczek mających 20, 30, 50 albo i więcej lat. Jak czysta jest woda i rury przez które przepływa idealnie widać gdy jest chwilowa przerwa w dostawach i odkręci się potem kran.

  Na poniższym filmiku widać jak wygląda kolanko w bloku na NDMie po circa 20 latach użytkowania (bo instalacja była wymieniana po stronie odbiorcy.

  https://streamable.com/ntg5ff

 4. Dokładnie bajka :) prosimy o odpowiedź na pytanie, które było chyba już zadawane w komentarzach do artykułu z 24 czerwca i chyba niektórych z nas nurtuje nadal: kiedy zakończy się proces chlorowania dla wody z ujęcia Kędzierzyn?! W artykule z 24 czerwca po awarii napisano: „O sytuacji na ujęciu i zakończeniu procesu chlorowania będziemy na bieżąco informować. W trosce o bezpieczeństwo i najwyższą jakość wody podawanej do sieci spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja kilka razy w miesiącu wykonuje jej badania jakościowe” – informuje MWiK” i od tego czasu cisza, a woda w kranach na Piastach nadal zalatuje chlorem :) czyli jak? Na stałe już? Chlorowana dla Kędzierzyna, niechlorowana dla Koźla? Proszę autorkę o dopytanie MWiK. Dziękuję.

 5. Mało gdzie w Polsce i nie tylko można się napić tak dobrej wody prosto z kranu.
  Pozostałe kwestie typu kamień w urządzeniach to efekt bogactwa w korzystne dla zdrowia związki. Nie łączcie i nie mylcie tych kwestii.

 6. Dziękuję bardzo za kranówkę która przepływa przez stare rury. Wolę wydać te kilka zł i kupić sobie cisowiankę do picia niż dostać rozstroju żołądka.

Skomentuj