Sylwester nie zwalnia z odpowiedzialności. Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego

0

Jak co roku w Sylwestra i Nowy Rok policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że każdy z nas ma na nie wpływ. Wspólnie zadbajmy o to, aby wszyscy wyruszający na spotkania i zabawy sylwestrowe dotarli bezpiecznie do celu i równie bezpiecznie powrócili do swoich domów.

Zabawy i spotkania Sylwestrowe to niewątpliwie okazja do wznoszenia toastów. Jeśli zdecydujesz się na picie alkoholu nie wsiadaj za kierownicę pojazdu.

Pamiętaj, że pod wpływem alkoholu:

  • Twoja uwaga jest rozproszona, a reakcje opóźnione;
  • nie potrafisz właściwie ocenić odległości, a wyobraźnia namawia do brawury;
  • masz problemy z koordynacją ruchową, a zdolność szybkiego podejmowania decyzji zawodzi;
  • możesz być nadmiernie pobudzony lub wręcz przeciwnie, senny;
  • następują zmiany w postrzeganiu rzeczywistości i występuje podwójne widzenie.

To wszystko powoduje, że pod żadnym pozorem nie można wsiadać za kierownicę po alkoholu. Nietrzeźwi kierowcy i rowerzyści stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla pozostałych uczestników ruchu.

– Apel kierujemy również do osób z najbliższego otoczenia kierowcy. Jeżeli zauważysz, że osoba, która wcześniej spożywała alkohol wsiada za kierownicę zareaguj i uniemożliw jej jazdę. Pamiętaj, że tylko dzięki zdecydowanej reakcji i całkowitemu brakowi tolerancji dla nietrzeźwych kierowców możesz przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na naszych drogach – apelują policjanci.

Warto także pamiętać, że nawet na drugi dzień po spożyciu alkoholu może się on nadal w znajdować w Twoim organizmie. Dlatego jeżeli masz wątpliwości czy możesz bezpiecznie wsiąść za kierownicę, możesz sprawdzić swoją trzeźwość w każdej jednostce Policji. Kierowca, który decyduje się na badanie stanu trzeźwości przed wyruszeniem w drogę, wykazuje się dużą świadomością i odpowiedzialnością za bezpieczeństwo innych.

Przypominamy!

  •  jeśli zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2‰ do 0,5‰ to jego stan określa się mianem po spożyciu, kierowanie pojazdami w takim przypadku stanowi wykroczenie
  • w przypadku gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi ponad 0,5 ‰ wówczas kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości i kierowanie pojazdami jest traktowane jako przestępstwo

Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Jednak najważniejsze w tym wszystkim, jest bezpieczeństwo.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj