Święto muzyki dawnej w Kędzierzynie-Koźlu. Inauguracja III Festiwalu Mikołaja z Koźla

0

Już po raz trzeci Kędzierzyn-Koźle jest gospodarzem Festiwalu Mikołaja z Koźla. Przez trzy wieczory w kościele parafialnym św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej będzie można posłuchać muzyki dawnej.

Podobnie jak miało to miejsce przy dwóch pierwszych edycjach imprezy, mieszkańcy tłumnie zjawili się w kozielskim kościele. Wydarzenie otworzyli wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla Wojciech Jagiełło i dyrektor artystyczny festiwalu Wojciech Wójcicki.

– Muszę przyznać, że jest to dla mnie wyjątkowo wzruszająca chwila ponieważ jeszcze 3-4 lata temu nic nie zapowiadało, że doczekamy trzeciej edycji festiwalu, a właśnie staje się ona faktem. Co więcej, festiwal nabiera rozpędu. W tym roku po raz pierwszy będziemy mieli gości z zagranicy –  mówił Wojciech Wójcicki.

Tematem wiodącym tegorocznej edycji imprezy jest wkład kobiet w rozwój repertuaru liturgicznego. Podczas piątkowego, inauguracyjnego koncertu przybyli goście mogli wysłuchać koncertu zespołu Ensemble Pelegrina. Kwartet prezentujący muzykę klasztorów klarysek polskich z XIII i XIV wieku założyła mieszkająca w Szwajcarii Agnieszka Budzińska-Bennett.

Festiwal będzie kontynuowany w sobotę. O godzinie 16 wystąpi zespół Luteduo Plus, trzy godziny później rozpocznie się koncert Clamaverunt Iusti. W niedzielę o godzinie 16 wystąpi Trio Muzyki Barokowej z Czach, a ostatnim koncert tegorocznej imprezy da Accademia Dell’Arcadia. Wszystkie koncerty odbędą się w kościele parafialnym św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej, wstęp wolny.

Skomentuj