Świetne otwarcie roku dla Grupy Azoty ZAK. Pierwszy kwartał spółka zakończyła wysokim zyskiem

13
Artur Kamiński, prezes Grupy Azoty ZAK S.A.

13 maja 2021 r. Grupa Azoty opublikowała skonsolidowany raport finansowy za I kwartał br. Kędzierzyńska spółka Grupy zamknęła powyższy okres zyskiem netto w wysokości 59 mln zł (wzrost o 20% w stosunku do analogicznego kwartału 2020 r.) oraz przychodami na poziomie 575 mln zł (wzrost o 11%). Wynik EBITDA Spółki wyniósł 100 mln zł (wzrost o 10%). Na osiągnięte przychody wpłynęła w niemal równym stopniu działalność segmentów: Nawozy i Oxoplast (odpowiednio: 47% i 45% udziału w przychodach).  

Grupa Azoty ZAK może zaliczyć I kwartał 2021 r. do udanych. Spółka wypracowała optymalne wyniki mimo trudnej sytuacji na rynku surowcowym, gdzie odnotowano znaczny wzrost cen propylenu i gazu ziemnego, który odczuł zwłaszcza Segment Nawozy. Na korzyść przemawiała sytuacja na rynku alkoholi OXO i plastyfikatorów.

Segment Nawozy

I kwartał w Segmencie Nawozy upłynął pod znakiem drastycznego wzrostu cen gazu ziemnego na poziomie ponad 70%, co doprowadziło do obniżenia wyniku EBITDA i poziomu marży. Dzięki efektywnej polityce handlowej i dobrej sytuacji rynkowej po stronie cenowej przychody Segmentu ukształtowały się na poziomie 272 mln zł (wzrost o 7 mln zł w stosunku do roku poprzedniego).

Ostatnie miesiące przyniosły również nowość w portfolio Grupy Azoty ZAK. – Bazując na zainteresowaniu rynku zdecydowaliśmy o rozpoczęciu produkcji nawozu płynnego RSM S 28-5, ze zwiększoną zawartością siarki. Liczymy, że spotka się z zainteresowaniem naszych odbiorców i będzie odpowiedzią na ich potrzeby – mówi Artur Kamiński, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.

Segment Oxoplast

W Segmencie Oxoplast nastąpiła poprawa zarówno w zakresie odnotowanych przychodów, jak i wyniku EBITDA oraz osiągniętych marż. Kluczowym czynnikiem był utrzymujący się popyt na plastyfikatory oraz alkohole OXO. Alkohole oraz aldehydy wygenerowały blisko 70% przychodów Segmentu. W równym stopniu korzystna okazała się sytuacja na rynku walut (wysoki poziom kursów EUR i USD) i rynku spot (znaczący wzrost cen produktów). Przychody Segmentu ukształtowały się na poziomie 261 mln zł, co oznacza wzrost o 48 mln zł w stosunku do analogicznego kwartału 2020 r.

Inwestycje

Na realizację inwestycji w I kwartale 2021 r. Grupa Azoty ZAK przeznaczyła 13,4 mln zł. Do kluczowych projektów należą zadania wchodzące w skład Nowej Koncepcji Energetycznej, budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz wdrożenie technologii dozowania tlenu do instalacji kwasu azotowego TK IV i TK V, która zaowocowała 8-procentowym zwiększeniem produkcji kwasu azotowego.

13 KOMENTARZE

 1. 59 mln zł zysk Grupa Azoty ZAK
  33,45 mln zł zysk Grupa Azoty Puławy
  15,04 mln zł zysk Grupa Azoty Police

  „Warszawa, 14.05.2021 (ISBnews) – Grupa Azoty odnotowała 87,57 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2021 r. wobec 151,11 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.”
  (…)

  Czyli jak dobrze liczę sama Grupa Azoty Tarnów jest na minusie.

 2. Super a dla ludu tam pracującego wielki wał!Aaaa zapomniałem że 13,14 stki 500plusy i inne trzeba rozdawać.Wszystkim tylko nie tym co na to pracują.

  • Nie narzekaj…
   Tylko rusz się i sprawdź, jak się zarabia w innych firmach w KK.
   Wychodzi na to, że wszyscy wiedzą, że w ZAK Azoty zarabia się najlepiej, poza tymi, co tam pracują :)

   • Proponuję zerknąć na stawki w budżetówce w K-K. Tam też mało nie zarabiają.
    Byłem na rozmowie w ZAK w tamtym roku. 3200brutto proponowali. Więc na mnie niech nie liczą.

  • ZA Kedzierzyn od wielu lat uchodzi za niezwykle szczodrego pracodawcę,co jest wierutną bzdurą ,bo zarobki są na takim samym poziomie jak w innych zakładach w okolicy.
   W tym roku zero podwyżek,ani grosza,pomimo wysokiej inflacji.

 3. Brawo tak 3mac ZAK-owcy, szkoda tylko ze sprzedaliscie kleje na ktorych pracowalem w sterowni wod poklejowych.Bylem tez ratownikiem chemicznym, pare razy musialem mieszkanie zakladowe odmawiac,nie te pietro. W planach mialem juz wyjazd z kraju to byl 88r. To byla fajna moja przygoda w Azotach super miejsce pracy mialem dobre zarobki.

 4. Człowieku wiesz co piszesz?????myślisz że tam bułki się piecze?albo mebelki sprzedaje????hello??????TO JEST CIĘZKA CHEMIA I WYSTARCZY CHWILA I NIE MA KK!.WIĘĆ ZAŁOGA TAKIEGO ZAKŁADU POWINNA ZARABIAĆ ODPOWIEDNIO WYSOKO I JESZCZE WYŻEJ BY BEZPIECZEŃSTWO TWOJE BYŁO NIEZAGROŻONE.MIŁEGO DNIA.

  • Chopie nie przesadzaj… [ZAŁOGA TAKIEGO ZAKŁADU POWINNA ZARABIAĆ ODPOWIEDNIO WYSOKO] bo co wysadzicie kk ? Powinni cie posłać do psychiatry czy możesz być lewo /prawo zaworowym. Doi tego dużo zwodów jest gdzie ryzykuje się zdrowie lub życie a praca nie jest lekka lecz bardzo odpowiedzialna.

Skomentuj